نگاهی به وضعیت لژیونرهای فوتبال ایران

لژیونرهای فوتبال ایران در لیگ‌های خارجی امسال شرایط متفاوتی را تجربه کردند و وضعیت برخی از آن‌ها خوب و رضایت‌بخش و برخی ناامیدکننده و ضعیف بود.

سپهر ستاری: تعداد لژیونرهای فوتبال ایران در کشورهای خارجی در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته و بازیکنان ایرانی توانسته‌اند در لیگ‌های مختلف خارجی خود را نشان دهند. البته عملکرد همه نمایندگان ایران در لیگ‌های خارجی موفقیت‌آمیز نبوده و برخی از آنها اصلا وضعیت خوبی در تیم‌هایشان ندارند.

الماس ایرانی سرانجام درخشید!

علیرضا جهانبخش فصل گذشته با قراردادی که رکورد نقل و انتقالات تاریخ باشگاه برایتون را شکست راهی لیگ انگلیس شد ولی نتوانست عملکرد درخشان خود در لیگ هلند را در انگلیس هم تکرار کند و امسال در ترکیب تیمش تبدیل به یک سکونشین شده بود. اوضاع به قدری برای جهانبخش بد بود که او تیم‌ملی را هم از دست داد و پیش‌بینی می‌شد در نقل و انتقالات زمستانی از برایتون جدا شود. با این حال درخشش ناگهانی علیرضا و گلزنی در دو بازی پیاپی برابر بورنموث و چلسی که دومی حسابی خبرساز شد و در سطح جهان مورد توجه قرار گرفت، اوضاع را به سود ستاره ایرانی تغییر داد. حالا جهانبخش روزهای سخت ابتدای فصل را سپری کرده و به نظر می‌رسد او در ادامه فصل یکی از بازیکنان اصلی برایتون باشد که در جدول لیگ برتر انگلیس چهاردهم است.

روزگار خوب سردار در روسیه

سردار آزمون که سال‌هاست در لیگ روسیه حضور دارد در دو فصل اخیر پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و این روزها ستاره تیم زنیت است. تیم آزمون که پارسال با گلزنی‌های این بازیکن قهرمان لیگ روسیه شد در این فصل هم صدرنشین است و در مسیر قهرمانی گام برمی‌دارد. سردار امسال در لیگ روسیه هفت گل زده و پنج پاس گل هم داده است؛ او در رقابت‌های اروپایی هم دوبار برای زنیت موفق به گلزنی شد. این روزها اخبار زیادی مبنی بر جدایی سردار از زنیت به گوش می‌رسد.

بلژیکی‌ها؛ هم درخشان، هم ناکام!

لیگ بلژیک در سال‌های اخیر تبدیل به یک مقصد جدید برای فوتبالیست‌های ایرانی شده و بازیکنان زیادی از لیگ ما راهی این کشور شده‌اند. این حضور پرتعداد بازیکنان ایرانی اما برای همه موفقیت‌آمیز نبوده است. در حال حاضر کاوه رضایی و علی قلی‌زاده در تیم شارلروا روزهای خوبی را می‌گذرانند و در فرم خوبی هستند ولی یونس دلفی که امیدوار بودیم با حضور در این تیم بتواند در بلژیک هم بدرخشد وضعیت چندان خوبی ندارد و یا مصدوم است یا سکونشین! کاوه امسال موفق شده هشت گل بزند و دو پاس گل بدهد و بهترین بازیکن تیمش بوده و قلی‌زاده هم که پارسال مصدومیت طولانی‌ مدتی داشت در این فصل سه گل و سه پاس گل ثبت کرده است. تیم شارلروا در جدول لیگ بلژیک دوم است و با ایرانی‌هایش روزهای خوبی را می‌گذراند.

تیم یوپن که این روزها وضعیت خوبی ندارد و سیزدهم است، به طور قرضی از دو هافبک وسط ایرانی یعنی امید ابراهیمی و سعید عزت‌اللهی بهره‌مند است که اولی در اغلب دیدارها بازیکن ثابت تیمش است ولی عزت‌اللهی به ندرت در لیست هجده نفره حضور دارد و در اندیشه ترک تیم بلژیکی است و زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت او به فوتبال کشورمان هم به گوش می‌رسد، البته عزت‌اللهی بازیکن تیم روستوف روسیه است و هر تیمی او را می‌خواهد باید رضایت این تیم را جلب کند. دیگر ایرانی حاضر در فوتبال بلژیک میلاد محمدی است که امسال از لیگ روسیه و تیم اخمت گروژنی جدا شد و به خنت بلژیک پیوست. محمدی که در ابتدای فصل کمتر در ترکیب تیمش به کار گرفته می‌شد در هفته‌های اخیر بازیکن ثابت خنت بوده و عملکرد رضایت‌ بخشی داشته است و تیمش هم در رده سوم جدول قرار دارد.

پرتغالی‌های پرفراز و نشیب

لیگ پرتغال سه بازیکن ایرانی دارد که این نفرات امسال روزهای پرفراز و نشیبی را تجربه کرده‌اند. امیر عابدزاده که امسال هم در تیم ماریتیمو حضور دارد پس از نیمکت‌نشینی در هفته‌های ابتدایی حالا تبدیل به دروازه‌بان اصلی تیمش شده و در هفته‌های اخیر عملکرد بسیار خوبی هم داشته‌است. تیم عابدزاده در حال حاضر در رده دوازدهم جدول هجده تیمی پرتغال است. مهرداد محمدی که ابتدای فصل از سپاهان جدا شد و به آوس پیوست، عملکرد خوبی در تیم جدیدش داشته و در چهارده بازی موفق به زدن پنج گل و ارسال چهار پاس‌گل شده است ولی آوس وضعیت خوبی ندارد و با تنها شش امتیاز در قعر جدول لیگ پرتغال است. دیگر تیم پرتغالی که از بازیکنان ایرانی استفاده می‌کند، ریوآوه است که مهدی طارمی را در ترکیب دارد و هفتم است. طارمی فصل را با یک هت‌تریک در گلزنی و سپس یک هت‌تریک در گرفتن پنالتی آغاز کرد ولی در ادامه مصدومیت‌ها باعث شد نتواند در ترکیب ریوآوه بدرخشد ولی هم‌چنان از مهم‌ترین نفرات تیمش به شمار می‌رود و پنج گل هم برای ریوآوه به ثمر رسانده‌است. نکته دیگر اینکه طارمی و محمدی هردو بهترین گلزنان تیم‌شان در جدول گلزنان لیگ پرتغال هستند.

حسینی در رادار هرتا و ساسولو

مجید حسینی که با جدایی امیری از ترابزون‌اسپور تنها ایرانی حاضر در سوپرلیگ ترکیه است، عملکرد بسیار خوبی در این تیم ترکیه‌ای داشته و درخشش او مورد توجه تیم‌های مختلف اروپایی قرار دارد. در هفته‌های اخیر اخبار زیادی درباره ترانسفر حسینی به تیم‌هایی چون هرتابرلین و ساسولو شنیده می‌شود و باید دید در نهایت این مدافع ایرانی در چه تیمی بازی خواهد کرد.

دیگر بازیکن ایرانی فوتبال ترکیه الهیار صیادمنش است که به صورت قرضی از تیم فنرباحچه راهی استانبول‌اسپور ترکیه در لیگ یک این کشور شده ولی هنوز نتوانسته جایگاه ثابتی برای خود پیدا کند و زمزمه‌های جدایی‌اش از این تیم به گوش می‌رسد. صیادمنش امسال فقط یک‌بار برای استانبول‌اسپور در جام حذفی ترکیه گل زده است.

روزهای سخت قدوس تمام شد

سامان قدوس که فصل گذشته از اوسترشوندس سوئد به آمیان فرانسه پیوسته‌ بود، ابتدای فصل به خاطر امضا قرارداد با تیم هوئسکا اسپانیا چهارماه محروم شد. محرومیتی که باعث شد او نیم‌فصل اول را از دست بدهد. با پایان این محرومیت حالا قدوس آماده بازی است و می‌تواند دوباره به میدان برود. او این هفته در جام حذفی فرانسه 25 دقیق برای آمیان بازی کرد.

لژیونری که کمتر دیده می‌شود

شهاب زاهدی یکی از بازیکنان ایرانی است که چند سال اخیر را در فوتبال اروپا گذرانده و عملکرد بدی هم نداشته است. او که قبلا بازیکن پرسپولیس بود امسال از لیگ ایسلند جدا شده و در تیم المپیک دونتسک اوکراین بازی می‌کند و از نفرات اصلی تیمش است. زاهدی امسال در لیگ اکراین سه بار موفق به گلزنی شده و المپیک هم در رده نهم جدول دوازده تیمی اکراین است.

شروع خوبی که دوام نداشت

زمانی که قوچان‌نژاد که در اولین بازی ‌اش برای زووله در لیگ هلند موفق به زدن چهار گل شد تصور می‌کردیم او سال درخشانی با این تیم هلندی داشته باشد ولی این اتفاق رخ نداد و قوچان‌نژاد پس از آن بازی تنها دوبار دیگر موفق به گلزنی شد و این روزها هم اغلب نیمکت‌نشین است. زووله هم مثل مهاجم ایرانی‌اش وضعیت خوبی ندارد و در لیگ هلند پانزدهم است.

درخشش مهاجمان ایرانی در لیگ آذربایجان

 مهدی شریفی که ابتدای  فصل در لیست مازاد پرسپولیس قرار گرفت، در تصمیمی عجیب راهی لیگ آذربایجان و تیم سومقاییت شد تا در کنار پیمان بابایی بازی کند. این دو که زوج خط حمله سومقاییت هستند حسابی برای تیم‌شان درخشیده‌اند و به سومقاییت کمک کرده‌اند تا در رده چهارم جدول لیگ آذربایجان قرار بگیرد. در حال حاضر پیمان بابایی با شش گل زده در جدول گلزنان لیگ آذربایجان مشترکا اول است و مهدی شریفی با پنج گل پشت سر او قرار دارد.

جایگاه ثابت قطری‌ها

امسال در لیگ قطر سه بازیکن ایرانی حاضر هستند که همگی در تیم‌هایشان جایگاه ثابتی دارند. کریم انصاری‌فرد که امسال به لیگ قطر و تیم السیلیه پیوسته تا به اینجای کار برای تیمش شش گل زده و السیلیه هم در جدول ششم است. رامین رضاییان که در این فصل هم برای الشحانیه بازی می‌کند ستاره این تیم بوده و با زدن شش گل مثل انصاری‌فرد بهترین گلزن تیمش است. نکته جالب اینکه تیم رامین امسال در مجموع یازده گل زده و رضاییان با شش گلی که به ثمر رسانده در بیش از پنجاه درصد گل‌های الشحانیه نقش داشته است که برای یک مدافع راست آماری عالی است ولی برعکس رضاییان اوضاع الشحانیه چندان جالب نیست و آن‌ها در جدول دوازده تیمی لیگ قطر یازدهم هستند. تنها بازیکن ایرانی که با وجود حضور در ترکیب اصلی اوضاع چندان خوبی دارد مرتضی پورعلی‌گنجی است که بازیکن ثابت العربی رده سومی بوده ولی عملکرد خیلی خوبی نداشته و شایعاتی مبنی بر جدایی او در زمستان به گوش می‌رسد که باید دید این شایعات تا چه اندازه واقیت دارد.

255 41

کد خبر 1339612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =