علامه طباطبایی گفت : مظلومیت امام حسن (ع) به این نیست که قبرش چراغ و گنبد و بارگاه ندارد. مظلومیت امام مجتبی (ع) به این است که آن حضرت بین ما شیعیان هم یک چهره متهم است.

حجت‌الاسلام محمدحسین قرنی، کارشناس ارشد مذهبی و سیره‌شناس در گفت و گو با فارس به بیان خاطره ای از علامه طباطبایی در بیان مظلومیت امام حسن(ع) را بیان کرده است.

حجت الاسلام قرنی گفته است: در اوایل پیروزی انقلاب یکی از دوستان کویتی‌ام که مجله‌ای را در کویت منتشر می‌کرد، به ایران آمد. از من خواست که مقدمات مصاحبه‌ای فرهنگی با مرحوم علامه طباطبایی (ره) را برای او فراهم کنم. خدمت مرحوم علامه رفتیم و مصاحبه مفصلی در زمینه‌های مختلف فرهنگی با موضوعات مختلف حدیث، کلام، فقه، اصول، تاریخ و حکمت شکل گرفت و در آن نظریات تشیع در حوزه‌های مختلف بیان شد.

 وی افزوده است : مصاحبه ادامه داشت تا اینکه به مسأله امامت و قضیه امامت امام مجتبی (ع) رسید. دوست کویتی من پرسید؛ «شما درباره صلح امام مجتبی (ع) چه نظری دارید و آن را چگونه توجیه می‌کنید؟» مرحوم علامه که در طول مصاحبه با اشتیاق و با سعه صدر به سؤالات پاسخ می‌داد، با شنیدن این پرسش برافروخت و متشنج شد. چند دقیقه‌ای جرأت حرف زدن نداشتیم. پس از دقایقی علامه فرمودند: «آقا، آقا، آقا! مثل اینکه امام حسن مجتبی (ع) در زندگی و در امامتش مرکتب خلافی شده و در طول تاریخ هر کسی به نوعی مسأله را توجیه کرده و حالا هم نوبت به من رسیده که من چگونه آن را توجیه کنم. این چه سؤالی است که مطرح می‌کنید؟ وای بر ما که امام مجتبی (ع) در بین شیعه یک چهره مظلوم و نعوذبالله گنه‌کار است که عملکردش احتیاج به توجیه دارد.»

همراه با دوست روزنامه‌نگار کویتی‌ام به علامه عرض کردیم که شما در این باره توضیح بفرمایید تا مقداری زنگارزدایی و غبارروبی شود. علامه فرمود: «مظلومیت امام حسن (ع) به این نیست که قبرش چراغ و گنبد و بارگاه ندارد. ما تا اسم مظلومیت امام مجتبی (ع) را می‌آوریم، مسأله قبر و زائر و چراغ و فرش و گنبد را مطرح می‌کنیم.» این بیان علامه قابل تعمق است. قبول نمی‌کنم در بین شیعیان کسی باشد که بپذیرد مثلاً؛ امام رضا (ع) به خاطر داشتن گنبد و مزار و فرش و چراغ امتیاز بیشتری از امام مجتبی (ع) دارد. کسی تصور این معنا را نمی‌کند. به هر حال علامه در ادامه سخنان خود فرمودند که؛ «مظلومیت امام مجتبی (ع) به این است که آن حضرت بین ما شیعیان هم یک چهره متهم است.»

 /62

کد خبر 133962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۴
  1 21
  آقا دست بردار از این تیترهای انحرافی ! حتی در خصوص تاریخ امامت هم؟ دیگر شورش را درآوردی...
 • بدون نام IR ۱۰:۲۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۴
  29 1
  من که یه دانش اموزم در مورد امام حسن فکر میکنم که با صلحی که انجام دادند پیروز میدان شدند اگر مفاد صلح امام حسن رو خوب کسی مطالعه کنه میفهمه که سرشار از پیروزی هست بدون غلو میگم شرایط و زمان ها درصلح یا جنگ تاثیر میزاره زمان و اوضاع احوال دوران امام حسن طوری بود که جنگ به صلاح نبود ایا من و شما بیشتر میدانیم یا حضرت امام حسن؟
 • نوکر IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۴
  34 6
  آخر یک روز شیعه برات حرم میسازه. صل الله و علیک یاامام مظلوم یا حسن مجتبی ( علیه السلام)
 • بدون نام IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۴
  35 1
  رحمت و درود خدا بر اوباد.
 • SAMA IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۴
  11 0
  سلام از مطلب راجع به خاطره علامه طباطبایی از امام حسن مجتبی ع چند خطی خوندم ممنون از زحمات شما .
 • بی نام A1 ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
  7 0
  ممنون از زحمات شما