پمپئو قید سنا را زد/ هیل دلیل این انصراف را تشریح کرد

ایسنا نوشت: بنا به اعلام منابع خبری، وزیر امور خارجه آمریکا به رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای این کشور اعلام کرده قصد ندارد به جهت نامزدی برای کسب کرسی سنا از ایالت کانزاس، دولت دونالد ترامپ را ترک کند و تحولات اخیر پیرامون حملات تروریستی آمریکا در عراق او را مجبور به چشم‌پوشی از این نامزدی کرده‌اند.

اخیرا در آمریکا گمانه‌زنی‌هایی درباره اینکه مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور قصد نامزدی برای کرسی مجلس سنا از ایالت کانزاس به جای یک سناتور در حال بازنشسته شدن به نام پت رابرتس را دارد مطرح شد و جمهوری‌خواهان مطمئن بودند در صورت طرح این نامزدی از سوی پمپئو ، پیروزی‌ وی قطعی بود. او همچنین یکسری اقدامات را در راستای پررنگ کردن حدس‌وگمان در قبال این نامزدی‌اش از جمله جلب نظر حامیان بزرگ مالی و افزایش حضور علنی‌اش در کانزاس انجام داد.

با این حال در پی به شهادت رساندن سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همراهانش در حمله تروریستی آمریکا در عراق، پمپئو از شرکت در رقابت انتخاباتی صرف نظر کرده است.

پایگاه آمریکایی "هیل" نوشت، مایک پمپئو به این نتیجه رسیده که "در چنین زمان حساسی نمی‌تواند دولت ترامپ را ترک کند".

نخستین بار، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا این تصمیم پمپئو را گزارش کرد. سه منبع جمهوریخواه به پایگاه هیل تأیید کردند که مایک پمپئو بعدازظهر دوشنبه گفت‌وگویی تلفنی با میچ مک کانل، رهبر اکثریت مجلس سنا داشته است. یکی از این منابع به هیل گفت، پامپئو در گفت‌وگو با مک کانل عنوان کرده که نامزد کرسی مجلس سنا نخواهد شد. به گفته این منبع، "مک‌کانل معتقد است پامپئو کارش را به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا عالی انجام می‌دهد و  هم اکنون دقیقا در جایی قرار دارد که آمریکا به حضورش در آن نیاز دارد."

با این صرف نظر کردن پمپئو از کاندیداتوری برای سنا از ایالت کانزاس، همچنان چند چهره جمهوریخواه دیگر که برای این کرسی متمایل باشند، هستند. ایالت کانزاس از ۱۹۳۲ تاکنون به هیچ کاندیدای دموکراتی برای کرسی خود در سنا رأی نداده است.

اخیرا جمهوریخواهان نگرانی پیدا کرده‌اند که تسلط آن‌ها بر کرسی ایالت کانزاس با نامزد شدن کریس کوباچ، وزیر ارشد سابق دولت این ایالت، به خطر بیفتد. کوباچ یک محافظه‌کار افراطی نزدیک به دونالد ترامپ است که در سال ۲۰۱۸ از رسیدن به فرمانداری در این ایالت ناکام ماند و جمهوریخواهان نگران هستند که او به دلیل برخورداری از جایگاهی ضعیف، نتواند در انتخابات سراسری کنگره آمریکا پیروز شود.

312 23

کد خبر 1339762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =