وزیر راه و ترابری در مراسم امضای قرار داد تولید ریل، به انتقاد از واردات ریل پرداخت و به این موضوع اشاره کرد که پول های ارزان دلار سبب خرید های کلان شده است.

گروه اقتصادی: وزیر راه و ترابری گفت: « 70 سال است که از راه آهن برخورداریم اما ابتدایی ترین چیز  را ه آهن حتی  ریل را نیز از خارج کشور تهیه می‌کنیم. »

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین حمید بهبهانی در مراسم امضای قرارداد تولید ریل ملی اظهار کرد: « پول‌های ارزان دلار باعث خریدهای کلان شده است و حتی نگذاشته فکر تولید داشته باشیم.  همیشه افرادی که بی‌‏پول و گرفتار هستند به دنبال استفاده از فرصت‌‏ها می‌روند و جهش نیز در کارشان بوجود می‌آید. از این رو  یکی از مسائلی که پس از تحریم‌‏ها باعث شد که ما به سمت ساخت ریل برویم، همین امر بود. لذا برنامه داریم که حتما قطارها را خودمان بسازیم. »  

وی افزود: « اگر هر سال 10 تا 20 درصد قطعات لوکوموتیو را خودمان بسازیم ظرف پنج تا شش سال همه قطعات در داخل ساخته شده و سازنده لوکوموتیو می‌شویم. متاسفانه کاری که امروز صورت می‌‏گیرد این است که با تاخیر 70 ساله سازنده ریل شده‌‏ایم. این 70 سال باید پیش از اینها ریل می‌‏ساختیم چرا که ریل لازمه راه‌‏آهن است. »
وزیر راه و ترابری ادامه داد: «  در مورد تولید ریل چند بار  با راه آهن صحبت کردیم و گفتیم که نمی‌‏شود از بحث ساخت ریل داخل فرار کرد و باید هر چه سریع‌‏تر به فکر تولید ریل باشیم. اما گفته شد که مصرف کم و پروسه مشکل تولید باعث شده است که فولاد ذوب‌‏آهن نتواند ریل تولید کند. »
بهبهانی در ادامه مدیرعامل ذوب آهن اصفهان را مورد خطاب قرار داد که ریل،  آزمایش‌‏های مربوط به خودش را دارد و با تیرآهن فرق می‌‏کند. حتماً باید در کنار تولید ریل آزمایشگاه مجهز برای ریل طراحی کنیم. »
وی در ادامه ادامه گفته های خود باز هم مدیر عامل ذوب آهن را مورد اندرز قرار داد: « بحث ریل از ساخت X ریل مهم‌‏تر است و باید حواستان باشد که ترک‌‏های ریزی که در تیرآهن مشکلی ایجاد نمی‌‏کند، در ریل می‌‏تواند دچار شکستگی شده و مشکل ایجاد کند. چراکه ریل باید ترد و انعطاف‌‏پذیر باشد.
وزیر راه و ترابری با بیان اینکه در ریل وزارت راه و ترابری صد درصد حامی تولیدکنندگان ریل است و هر چقدر از دستمان بربیاید انجام خواهیم داد گفت: « وزارت راه و ترابری در مورد برنامه 1404 گرایش به سمت کارهای ریلی دارد و می‌‏خواهیم سالانه هزار کیلومتر راه‌‏آهن را طبق سند چشم‌‏انداز محقق کنیم. »
وی با تاکید براینکه  امسال هزار کیلومتر راه‌‏آهن تا انتهای اسفند افتتاح می‌شود گفت: « توان آن را داریم که اگر منابع مالی تامین شود، سالی 1400 کیلومتر ریل بسازیم تا اهداف سند چشم انداز 20 ساله تحقق یابد. »

کد خبر 1342

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =