چرا قیمت محصولات ایرانی در کشورهای دیگر تعیین می‌شود؟

مدیرعامل بورس کالای ایران تاکید کرد: ایران باید به نقطه‌ای برسد که در حوزه محصولات کشاورزی مانند پسته و زعفران تعیین کننده قیمت جهانی باشد و این اتفاق به کمک بورس میسر می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین،«حامد سلطان نژاد» در همایش توسعه کشاورزی تجاری که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: نباید بیش از این منتظر باشیم که دیگر کشورها برای محصولات دارای مزیت ایران در تولید، تعیین قیمت کنند. در این زمینه، بازار نفت یک بازار سنتی است و قیمت‌ها در جهان براساس بهای نفت WTI مشخص می‌شود اما در خصوص کالایی مثل زعفران و پسته که نباید این اجازه را به دیگر کشورها بدهیم.

مدیرعامل بورس کالای ایران تصریح کرد: شاید در گذشته تصور می‌شد که برای عرضه محصولات کشاورزی، بورس کالا نهاد مناسبی نباشد اما تجربه ثابت کرد که این نگرش صحت ندارد.

سلطان نژاد با بیان اینکه امروز بورس به ۲۰۰ هزار کشاورز خدمت‌رسانی می‌کند، افزود: آنچه اهمیت دارد تغییر نگرش‌ها نسبت به بورس است. باید توجه داشته باشیم که بورس تنها میدان بازی فعالان اقتصادی بوده و می‌تواند به بهبود وضعیت کسب‌وکارها کمک کند.

وی بورس کالای چین را یکی از بورس‌های موفق دنیا ارزیابی کرد و گفت: : تا چند سال گذشته وقتی می خواستیم از بورس های کالایی موفق و مراجع قیمتی کالایی در دنیا مثالی بزنیم، عموما بورس های کالایی غربی مثل بورس شیکاگو، بورس فلزات لندن و غیره را نام می بردیم. اما در چند سال اخیر در خیلی از کالاها مشاهده می کنیم که بورس های کالایی در چندین کشور همچون چین حرفی برای گفتن دارند و حتی بورس های کالایی غربی را نیز پشت سر گذاشته‌اند.

مدیرعامل بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: البته شاید برخی بگویند این امر به خاطر آن است که چین بازیگر زیاد و جمعیت بالایی دارد و به همین دلیل می تواند بازارهای پرحجمی را شکل دهد ولی جمعیت کشورهایی مثل ایران هم به اندازه ای است که بتواند بازارهای موثر حتی بر قیمت های جهانی را راه اندازی کند.

در ایران متأسفانه هنوز جایگاه بورس به درستی تبیین نشده و نتوانستیم بهره درستی از آن ببریم. در هر حال بورس ظرفیت خوبی برای عرضه و قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی است و باید از آن بیش‌ترین استفاده از داشته باشیم.

223231
کد خبر 1343588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =