آغاز برآورد خسارات بنگاه‌ها و مشاغل از دست رفته مناطق سیل زده

مهر نوشت: نماینده ویژه وزیر کار در امور سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان، از آغاز برآورد مجموعه خسارات وارد شده به فعالیت های اقتصادی خدماتی، کشاورزی و صنعتی ناشی از سیل خبر داد.

حجت میرزایی درباره آخرین وضعیت برآوردها از میزان خسارات به بنگاه‌ها و واحدهای اقتصادی مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: مجموعه‌ای از اقدامات توسط سازمان‌ها، صندوق‌ها و شرکت‌های وابسته در قالب حدود ۵۰ بند پیش بینی شده که بخشی از این کمک‌ها به صورت نقدی و بخشی نیز غیرنقدی است.

معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: در روزهای نخست وقوع سیل تلاش برای ساماندهی رفع نیازهای اولیه در اولویت قرار داشت و در این مدت تأمین این نیازها از جمله غذا، پوشاک، بازگشایی مسیرها و کمک‌های امدادی و درمانی در دستور کار بود.

میرزایی ادامه داد: اما آنچه که پس از نگرانی‌های روزهای نخست وقوع سیل، فروکش کردن آب و نیازهای اولیه، توسط وزارت کار در دستور کار قرار گرفت، رسیدگی به وضعیت بنگاه‌های اقتصادی و کسب و کارهای تعطیل شده، کارگاه‌های آسیب دیده و مشاغل از دست رفته بود و از این هفته برآورد خسارات آغاز شده است.

وی با بیان اینکه قرار است مجموع خسارات وارد شده به فعالیت‌های اقتصادی خدماتی، کشاورزی و صنعتی برآورد شود، افزود: در این فرایند سه حوزه کسب و کارهای از دست رفته، دارایی‌ها و مشاغل آسیب دیده شناسایی می‌شوند و گزارش نهایی از میزان خسارات قطعاً در اوایل هفته آینده نهایی می‌شود.

نماینده ویژه وزیر کار در امور سیل زدگان استان سیستان و بلوچستان، همچنین گفت: بانک رفاه کارگران و بانک توسعه تعاون به عنوان بانک‌های زیر مجموعه وزارت کار، سازمان تأمین اجتماعی و معاونت اشتغال وزارتخانه هر یک در حال تدوین برنامه‌هایی برای تأمین منابع و حمایت از مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از سیل سیستان و بلوچستان هستند.

معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه پس از برآورد از میزان خسارات به بنگاه‌ها و واحدهای اقتصادی، بانک‌های رفاه کارگران و توسعه تعاون منابع اختصاصی به صورت قرض الحسنه با وثایق حداقلی اختصاص می‌دهند، گفت: همچنین پیگیری قضائی برای بدهکاران بانکی که در این مناطق امکان امکان پرداخت بدهی خود را ندارند فعلاً متوقف می‌شود؛ ضمن اینکه بازپرداخت تسهیلات ساکنان مناطق سیل زده در این استان استمهال می‌شود.

آغاز برآورد خسارات بنگاه‌ها و مشاغل از دست رفته مناطق سیل زده

تقسیط بدهی کارگاه‌های مناطق سیل زده

معاون اقتصادی وزیر کار تاکید کرد: همچنین بنا بر اعلام سازمان تأمین اجتماعی، بدهی کارگاه‌ها و کارفرمایانی که به دلیل شرایط ناشی از سیل امکان پرداخت بدهی خود را ندارند تقسیط می‌شود و پس از عادی شدن شرایط، بازپرداخت آغاز می‌شود.

میرزایی تاکید کرد: میزان منابع تخصیصی از محل منابع بانک‌ها یا منابع داخلی وزارتخانه پس از برآورد نهایی از میزان خسارات مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به کمک‌های غیرنقدی در روزهای نخست وقوع سیل برای خروج از بحران گفت: مقدار زیادی کمک‌های غیرنقدی شامل پوشاک، مواد غذایی و کمک‌های مردمی توسط شرکت‌ها و صندوق‌های وابسته جمع آوری و توزیع شده است. همچنین تمام درمانگاه‌های سازمان تأمین اجتماعی به صورت شبانه روزی در حال ارائه خدمات درمانی و دارویی به مردم این مناطق هستند.

میرزایی گفت: همچنین سازمان فنی و حرفه ای تیم‌های متعدد کمک‌های فنی را برای کمک به تعمیر خودروها، ماشین آلات کشاورزی و تعمیر لوازم خانگی تجهیز کرده است. سازمان بهزیستی نیز منابعی را ویژه خانوارهای تحت پوشش اختصاص داده است. این مجموعه اقدامات در مرحله اول که بحرانی بود صورت گرفته است.

۲۲۳۲۲۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1344167

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =