تلاش سازمان ملل برای کاهش تولید زباله در تهران

نشستی با حضور مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت به عنوان رابط دولت جمهوری اسلامی ایران با یونیدو (سازمان توسعه صنعتی ملل متحد) برگزار شد که در آن نحوه همکاری این دو دستگاه برای کاهش پسماند و تفکیک زباله در سطح شهر تهران بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین صدرالدین علیپور در جلسه ای که با حضور برات قبادیان، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت در سازمان پسماند برگزار شد، اظهار کرد: طبق توافقات صورت گرفته مقرر شد تا معاونت پژوهش و فناوری وزارت صمت، همکاری لازم با سازمان پسماند برای استفاده از تسهیلات و امکانات «یونیدو» و کشورهای عضو آن را داشته باشد. این امر در راستای پیشبرد اهداف سازمان مدیریت پسماند صورت خواهد گرفت. 
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند یکی از مشکلات بزرگ مدیریتی در کشور را عدم کار گروهی دانست و بیان کرد: هر چند که بسیاری از مدیران فعالیت های بسیاری در دست اجرا دارند اما به دنبال گذر از کارهای انجام شده در گذشته هستند و می خواهند اقدامات خود را از ابتدا شروع کنند در حالی که برخی از این اقدامات در مسیر درستی پیش رفته است و باید آن را ادامه داد و پیگیری کرد.
علیپور در این جلسه خواستار همکاری و همراهی معاون پژوهش و فناوری وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص کاهش پسماند و تفکیک زباله در صنایع، کارخانجات، کارگاه‌ها و همچنین اصناف مستقر در سطح شهر تهران شد.
در ادامه این نشست، معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت بر ضرورت به روزرسانی برنامه های شهری تهران تاکید کرد و افزود: هم افزایی با بخش های مختلف دولت در راستای توسعه جامعه شهری و تبدیل تهران به شهری پایدار و پاک، لازم و ضروری است زیرا امروز نمی توان بدون برنامه ریزی کارها را اجرایی کرد و پیش برد.
معاون وزیر صنایع با بیان اینکه در حال حاضر باید برای خروج از وضع فعلی و تبدیل به وضعیت پایدار تلاش کنیم، ادامه داد: برای خروج از این مرحله و رسیدن به نقطه مطلوب، بیش از هر چیز به تغییر پارادیوم احتیاج داریم. 
 او با تاکید بر اینکه نباید از تکنولوژی در دنیا عقب بمانیم چرا که تا سال ۲۰۳۰ تمامی کشورها به بالاترین تکنولوژی ها دست پیدا خواهند کرد، ادامه داد: بسیاری از پیشرفت‌های اخیر در نتیجه سالها تحقیق و هزینه به دست آمده است، در این راستا باید با تلاش بسیار، رویه های غلط را اصلاح کنیم.
به گفته قبادیان؛ اقتصاد چرخشی یکی از مباحث بسیار مهم توسعه صنعتی در دنیای امروز محسوب می شود. در این مدل از اقتصاد، بحث «زیروویست» یا «پسماند صفر» مطرح است، هر چند که نمی‌توانیم به صفر کردن زباله در کوتاه مدت دست پیدا کنیم اما باید به سمت راه اندازی هدفمند ایستگاه های MRF حرکت کنیم چرا که برای رسیدن به این هدف کمک شایانی می کند.
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت با تاکید بر اینکه ایجاد جوامع و شهرهای پایدار یکی از اهداف اصلی و ۱۷ گانه یونیدو است که در مباحث توسعه صنعتی دنیا مطرح می شود، تصریح کرد: باید بتوانیم شهر پایدار را تعریف کنیم و برای حرکت به سمت آن، برنامه‌ریزی کنیم و در راه درست گام برداریم.
۴۷۲۳۱
کد خبر 1345199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =