۰ نفر
۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۲
در دیدار عبدالمهدی و علاوی چه گذشت؟

ایرنا نوشت: عادل عبد المهدی نخست وزیر دولت پیشبرد امور در عراق یکشنبه شب از "محمد توفیق علاوی" نخست وزیر جدید و انتقال آرام قدرت حمایت کرد.

به گزارش پایگاه خبری "المعلومه" عبدالمهدی همچنین بر همکاری کامل با نخست وزیر جدید برای اطمینان از آغازی قدرتمند و انتقال آرام قدرت مطابق با سازوکارهای دمکراتیک و چارچوب قانون اساسی تأکید کرد.

نخست وزیر مستعفی عراق افزود: مقدمات انتقال پرونده‌ها به نخست وزیر در حال انجام است و همه با حمایت کامل برای موفقیت دولت جدید تلاش خواهند کرد.

عبدالمهدی و علاوی همچنین بر حداکثر همکاری و رایزنی در طول دوره انتقالی تأکید کردند.

 «محمد توفیق علاوی» سرانجام پس از گذشت دو ماه از استعفای «عادل عبدالمهدی» و اختلاف نظر گروه های سیاسی روز  شنبه گذشته از سوی رییس جمهوری عراق به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی شد.

«برهم صالح» رییس‌ جمهوری عراق از میان فهرست چهار نفره پیشنهادی شامل "مصطفی الکاظمی"، علاوی، "علی شکری" و "محمد عبدالامیر علاوی" علاوی را برای تشکیل کابینه انتخاب کرد.

علاوی از سال ۲۰۰۳  دو دوره نماینده مجلس و در دولت «نوری المالکی» وزیر ارتباطات بود.

بر اساس قانون اساسی عراق، نخست وزیر جدید باید اعضای کابینه خود را حداکثر ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ رییس جمهوری معرفی کند.

اگر مأمور تشکیل کابینه در عراق، در این مدت نتواند کابینه را تشکیل دهد، صالح حداکثر ۱۵روز فرد دیگری را مأمور تشکیل کابینه می‌کند.

نخست‌ وزیری علاوی انتقالی و محدود است و در این مدت باید بسترهای برگزاری انتخابات زودهنگام عراق را فراهم کند.

عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشین عراق دو ماه پیش به دنبال افزایش اعتراض های مردمی در شهرهای مختلف این کشور از سمت خود استعفا کرد.

دولت وی تا تعیین نخست وزیر جدید «دولت پیشبرد امور» نام گرفت.

310311

کد خبر 1348506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =