نخست وزیر یونان در عربستان چه می خواهد؟

ایرنا نوشت: رسانه های سعودی در حالی نسبت به اهداف سفر "کریاگوس متسوتاکیس" نخست وزیر یونان به این کشور سکوت کرده اند که ناظرین امور منطقه هدف عمده این سفر را تلاش برای فروش سلاح به ریاض عنوان می‌کنند.

منابع خبری سعودی امروز (دوشنبه) گزارش دادند که متسوتاکیس در راس هیاتی وارد فرودگاه بین المللی ملک خالد ریاض شد و مورد استقبال امیر این منطقه قرار گرفت.

گرچه رسانه های عربستانی اهداف و جزئیات سفر نخست وزیر یونان به عربستان را منتشر نکرده اند اما گفته می شود، خرید اسلحه و استقرار موشک‌های پاتریوت در عربستان سعودی مهمترین محور مذاکرات " متسوتاکیس " با مقامات عربستان سعودی خواهد بود.

پیش از این  روزنامه " کاتیمرنی" یونان از توافق ریاض و آتن برای استقرار موشک های آمریکایی "پاتریوت" متعلق به نیروی هوایی یونان در خاک عربستان خبر داده و به این نکته اشاره کرده بود که مذاکرات در خصوص جزئیات فنی چگونگی انتقال این موشک ها، نصب و مسئولیتهای استفاده از آنها بین دو طرف ادامه دارد.

به گفته برخی منابع، این توافق پس از آن حاصل شد که شرکت نفتی "آرامکو" عربستان در اواخر سال گذشته میلادی از سوی نیروهای یمنی مورد هدف قرار گرفت و این کشور درصدد  افزایش قدرت ضد هوایی خود برآمد

در همین حال برخی کارشناسان می‌گویند که این توافق نتیجه فشار واشنگتن بر آتن جهت حضور نظامی در خلیج فارس است، در عین حال تاکنون یونان دو بار به در خواست های آمریکا برای ارسال نیروی دریایی به منطقه زیر نظر فرماندهی آمریکا اعلام آمادگی کرده است.

پیشتر مساله فروش اسلحه به عربستان سعودی توسط یونان در پارلمان این کشور به بحث و جدل کشیده شده بود.

تعدادی از رسانه های خبری یونان نیز گزارش کرده بودند که  فروش ۶۶ میلیون یورو اسلحه به عربستان سعودی هرگز عملی نشده است زیرا عربستان سعودی از پرداخت به موقع مبلغ مورد توافق خودداری کرد.

" کریاکو میتسوتاکیس " یکی از نمایندگان پارلمان یونان با انتقاد از نخست وزیر و دولت این کشور گفت: قرار بود تعداد ۳۰۰ هزار از انواع موشک و دیگر سلاح های نظامی به مبلغ ۶۶ میلیون یورو به عربستان فروخته شود، اولا چرا این مبلغ هرگز به خزانه دولت واریز نگردیده است، دوم اینکه عربستان می گوید قرار بوده ۱۰۰ هزار موشک بخرد، بنابراین تعداد ۲۰۰ هزار موشک دیگر به چه کشوری فروخته شده و پول آنها به جیب چه کسی رفته است؟.

رییس حزب راستگرای دمکراسی نوین در ادامه افزود: طبق قوانین تصویب شده سال ۲۰۱۱ میلادی فروش اسلحه به دیگر کشورها باید مستقیماً بین دولتها صورت گیرد، بنابراین حضور واسطه و آن هم واسطه غیررسمی در مذاکرات خرید و فروش اسلحه به عربستان چه معنایی دارد؟

ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان برای جنگ علیه مردم یمن در سال۱۳۹۴ تشکیل شد و با حمایت نظامی، مالی و لجستیکی از گروههای داخلی و حملات گسترده توپخانه ای و عملیات هوایی، این کشور را به ویرانه‌ای تبدیل کرده و علاوه بر خسارت به زیرساخت های یمن، هزاران غیرنظامی را در این کشور به خاک و خون کشیده است؛هرچند تاکنون نتوانسته به اهداف خود برسد.

310311
کد خبر 1348614

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =