بازگشت شکوهمندانه آمریکا؛با پاره کردن سخنرانی رئیس جمهور!/پمپئو با انتشار عکسی ازسیمپسون ها، پلوسی را مسخره کرد

نطق سالانه ترامپ بامداد امروز به وقت محلی آمریکا با حواشی بسیار برگزار شد. حواشی که متن را تحت تاثیر قرار داد و سبب شد که قانونگذاران آمریکایی در صفحات مجازی یکدیگر را متهم به تحقیر ایالات متحده کنند. اما در نهایت پلوسی در یک کلام گفت مودبانه ترین پاسخ را به ترامپ داده ام!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سخنرانی سالانه ترامپ حواشی گسترده ای داشت،(اینجا)  او در که در نطق سالانه خود مدعی پیروزی در سیاست خارجی و حتی اقتصاد آمریکا بود نتوانست توجه دموکرات را جلب کند اما مورد تشویق بسیار جمهوریخواهان قرار گرفت.

سخنرانی سالانه او مانند سال گذشته حواشی بسیار داشت از دست ندادن به رئیس مجلس نمایندگان تا سنت شکنی در یک مجلس سنتی و تاریخی، تا پاره کردن سخنرانی او از سوی نانسی پلوسی، در کنار اینها سفیدپوشان کنگره مانند هر سال حضور داشتند، نمایندگانی که به نشانه اعتراض به سیاست های ترامپ لباس های سفید بر تن می کنند و در مقابل نیز ملانیا ترامپ بانوی اول آمریکا پیراهنی مشکی به تن داشت.

نطق امسال ترامپ (اینجا) مانند سال گذشته بار دیگر با محور ایران همراه بود، ترامپ در این نطق شهادت سردار سلیمانی را دستاورد مثبت دیپلماسی خود عنوان کرد و همین طور جنگ تجاری با چین را برای آمریکا موفقیت آمیز خواند. او بار دیگر مانند هرسال مساله دیوار مکزیک را پیش گرفت و در باره نفتا هم اظهاراتی را عنوان کرد که از نظر دموکرات ها همگی اینها خلاف اصول سیاست خارجی ایالات متحده است.

نطق او و حواشی مجلس با بازتاب گسترده ای داشت که در ادامه به نقل از ایسنا و ایرنا می خوانید:


واکنش‌ها به نطق سخنرانی ترامپ در کنگره

 نانسی پلوسی هنگام خروج از کنگره پس از سخنرانی ترامپ، در گفت‌وگو با خبرنگاران درباره علت پاره کردن متن سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا گفت: این مودبانه‌ترین کاری بودکه می‌شد در پاسخ به حرف‌ها و اقدامات ترامپ انجام داد.

رسانه های غربی بویژه آمریکایی همگی به حاشیه‌های جنجالی سومین نطق سالانه دونالد ترامپ در مکانی که تا چند روز پیش جلسه دادگاه وی برگزار شد، پرداخته و گزارش دادند که «حرف‌های شعارگونه ترامپ» با واکنش سرد و جنجالی دموکرات‌ها به ویژه نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا همراه شد.

شبکه فرانس۲۴ امروز (چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه) نوشت: ترامپ درحالی که در شعاری از بازگشت شکوهمند آمریکا حرف زد که نانسی پلوسی نطق او را پاره کرد.

در حالی که بیشتر رسانه‌های غربی و آمریکایی به صحنه پاره کردن متن سخنرانی ترامپ از سوی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا متمرکز شدند که کمتر به علت این مساله پرداختند.

شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد، زمانی که نانسی پلوسی برای گرفتن متن این سخنرانی دست خود را به سمت ترامپ برد، رئیس جمهوری بدون اعتنا، از دست دادن با او خودداری کرد و از وی رو گرداند.

واکنش‌ها به اقدام پولسی و رفتار ترامپ

تد کروز سناتور جمهوریخواه آمریکا در واکنش اقدام نانسی پلوسی در پاره کردن متن سخنرانی ترامپ گفته، این کار رئیس مجلس نمایندگان سبب توهین و تحقیر آمریکاست.«کار پلوسی، نشان داد که دموکرات‌ها خواهان تحقیر و توهین به آمریکا هستند.»

تارنمای هیل نیز در نوشتاری، رفتار ترامپ با رئیس مجلس نمایندگان در دست ندادن با او و در مقابل پاره کردن متن سخنرانی  ترامپ توسط نانسی پلوسی را اعلان بی‌اعتمادی عمیق بین کاخ سفید و مجلس نمایندگان توصیف کرد.

حمله به پلوسی
 

در همین حال کاخ سفید، مایک پپمپئو و جمهوریخواهان کنگره آمریکا اقدام جنجالی نانسی پلوسی در پاره کردن کپی از متن سخنرانی سالانه دونالد ترامپ را محکوم کردند.

به گزارش  پایگاه هیل، حساب رسمی کاخ سفید در توئیتر در واکنش به اقدام نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پاره کردن کپی از متن سخنرانی سالانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا موسوم به سخنرانی "وضعیت کشور" در پستی نوشت: "پلوسی با پاره کردن این متن به اینها توهین کرد: یکی از آخرین خلبانهای آمریکایی بازمانده از جنگ جهانی دوم. زنده ماندن نوزادی که در هفته بیست‌ویکم بارداری به دنیا آمد. خانواده‌های عزادار راکی جونز و کایلا مولر. پیوستن یک نظامی به خانواده‌اش. اینها میراث نانسی پلوسی هستند."

این توئیت در واقع اشاره به چندین تن از مهمانان حاضر در جلسه سخنرانی ترامپ از جمله اعضای خانواده مردی کشته شده توسط یک مهاجر غیرقانونی و یک امدادگر کشته شده توسط ابوبکر البغدادی، رهبر گروه تروریستی داعش داشت.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بعد از آن اقدام به پاره کردن کپی متن نطق سالانه دونالد ترامپ موسوم به "وضعیت کشور" کرد که ترامپ در آغاز سخنرانی سالانه خود از دست دادن با پلوسی امتناع کرد.

پلوسی بعدا به خبرنگاران گفت که پاره کردن متن سخنرانی ترامپ "نسبت به کارهای معادل آن حرکتی مودبانه بوده است."

این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در واکنش به این اقدام نانسی پلوسی تصویری از انیمیشن آمریکایی "خانواده سیمپسونها" را منتشر کرد.

تصویری که پمپئو منتشر کرده یکی از شخصیتهای این انیمیشن به نام "لیزا سیمپسون" را نشان می‌دهد که با چشمانی اشک‌بار در حال پاره کردن یک برگه کاغذ است.

این تصویر برداشته شده از یکی از قسمتهای این انیمیشن به نام "خانم لیزا به واشنگتن می‌رود" است. این کاراکتر در این قسمت متن یک مقاله خود با موضوع "ارزشهای ‌آمریکایی" را بعد از مشاهده رشوه‌خواری یک نماینده فاسد کنگره آمریکا و از دست دادن اعتقادش به دموکراسی پاره می‌کند.

علاوه بر کاخ سفید چند جمهوریخواه ارشد کنگره نیز به پلوسی حمله کرده و کارهای او را "مفتضح" و "حقیر" خواندند.

کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت مجلس نمایندگان آمریکا در توئیتی نوشت: "چقدر پلوسی حقیر است. پاره کردن یک تکه کاغذ حقایق نوشته شده روی آن را تغییر نمی‌دهد. به رغم وجود دموکراتهایی که هیچ کاری انجام نمی‌دهند، آمریکایی‌ها دارند پیروز می‌شوند."

استیو اسکالیز، یک نماینده جمهوریخواه دیگر مجلس نمایندگان آمریکا خواستار عذرخواهی پلوسی از بابت این حرکت خود شد.

اسکالیز به پایگاه هیل گفت: این کار مفتضحانه بود. این کاری است که او نباید انجام می‌داد. او باید از بابت این کار عذرخواهی کند. منظور من این است وقتی کل کشور دارد شما را تماشا می‌کند شما باید بهتر از این رفتار کنید. شما مجبور نیستید با متن سخنرانی وضعیت کشور موافق باشید. خود من هم خیلی مواقع با خیلی از مسائل سخنرانی‌های سالانه وضعیت کشور در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما موافق نبودم اما شما باید به قواعد احترام بگذارید.

مایک جانسون، نماینده جمهوریخواه رئیس "کمیته مطالعه جمهوریخواهان" گفت، پلوسی با کارهایش به اختلافها دامن زده است.

او اظهار کرد: پاره کردن متن سخنرانی در نهایت شکل بدی داشت. این کاملا مغایر با لحن سخنرانی و فضای حاکم بود. این سخنرانی اصلا یک سخنرانی کاملا حزبگرایانه نبود. این سخنرانی درباره همه ما آمریکایی‌ها و روزهایی بهتر برای ما بود. بنابراین من واقعا وقتی پلوسی این کار را کرد متحیر شدم و باورش برایم سخت بود. اکنون لحظه رهبری برای کشور ما است. ما نیاز داریم که اتحاد را در کشور حفظ کنیم و این تصویر مناسبی برای ما نبود.

لیز چنی، رئیس کنفرانس جمهوریخواهان مجلس نمایندگان نیز اظهار کرد: پلوسی از کوره در رفت و آبروی خودش را برد و به مجلس نمایندگان بی احترامی کرد. او مایه شرمساری است و شایستگی سمتش را ندارد.
دموکرات‌ها حین نطق سالانه ترامپ صحن کنگره را ترک کردند

 

تعدادی از دموکرات‌ها حین سخنرانی سالانه رئیس جمهور آمریکا صحن کنگره را ترک کردند

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، تیم رایان، نماینده دموکرات کنگره از ایالت اوهایو و بیل پاسکرل، نماینده دموکرات از ایالت نیوجرسی هنگام ارائه توضیحات درباره تصمیم‌شان برای ترک سومین سخنرانی سالانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در همان دقایق اولیه، شدیدا از وی انتقاد کردند.

رایان در توییتی نوشت: من هم اکنون محل سخنرانی سالانه رئیس جمهور را ترک کردم. به اندازه کافی شنیدم. این سخنرانی شبیه به تماشای یک کشتی حرفه‌ای بود. کل اظهارات و سخنان دروغ بودند.

پاسکرل نیز در توییتی نوشت: من هم اکنون محل سخنرانی سالانه رئیس جمهور را ترک کردم. نمی‌توانم یک دروغگو را تحمل کنم. ریاست جمهوری ترامپ یک تراژدی ملی است.

همچنین مشاهده شده که جیم مک‌گاورن، رئیس کمیته قوانین مجلس نمایندگان نیز در حین سخنرانی ترامپ کنگره را ترک کرده و کرسی‌های ایلهان عمر، نماینده دموکرات از ایالت مینه سوتا و رشیده طلیب، نماینده دموکرات از ایالت میشیگان نیز پیش از اتمام نطق سالانه ترامپ خالی بودند.

طلیب توضیح داد که اظهارات ترامپ درباره برنامه کمک تغذیه الحاقی معروف به "برنامه کوپن غذا" شأن و منزلت جایگاهی را که ترامپ اشغال کرده، پایین می‌آورد. مک‌گاورن نیز گفت: ترامپ نطق سالانه را به یک تجمع انتخاباتی تبدیل کرده است.

طلیب گفت: من سخنرانی سالانه را ترک کردم. "این دروغ‌ها، این تعصب و این لاف‌زدن‌های شرم‌آور درباره حذف کوپن‌های غذایی که مردم برای زندگی به آن‌ها وابسته هستند، شأن و منزلت جایگاهی را که ترامپ اشغال کرده، پایین می‌آورد. شرم بر این رئیس جمهور برای همیشه استیضاح شده."   

این در حالی است که عمر ایلهان هنوز در این رابطه هیچ اظهار نظری نکرده است.

نطق سالانه ترامپ در زمان تشدید تنش ها در کنگره در بحبوحه محاکمه استیضاح در سنا و در آغاز سال انتخاباتی برگزار شد؛ انتخاباتی که تعدادی از اعضای کنگره با هدف به چالش کشیدن ترامپ در آن نامزد شده‌اند.

310 310

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1349340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  1 0
  اگراین دمکراسی نیست پس چیه؟
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  1 0
  فکر می کنم از زمان جنگهای داخلی آمریکا به این طرف هیچ موقع جامعه و سیاست آمریکا اینقدر دوقطبی نشده بود.
 • نکته IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  0 1
  رشیده طلیب تو چی میگی این وسط؟!!
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  0 1
  دمکرات ها با این کار خودشون را نابود کردن .این یک واقعیت که ترامپ در سیاست داخلی خیلی موفق بوده و آمریکایی‌ها دیگه اون اعتراضات و شورش های زمان اوباما را حتی به خاطر هم نمیارن و حالا با دشمنی رو در رو با ترامپ فقط باعث میشن مردم آمریکا احساس کنند که یک دعوا شکل گرفته و باید در این دعوا طرف یک طرف را بگیرن که بی شک کردم آمریکا خاطرات خوبی از زمان اوباما ندارن و نمیخوان به اون زمان برگردن مخصوصا سیاه پوست ها و طبقات پایین جامعه
 • روح الله IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  0 1
  مرگ بر آمریکا
 • رز IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  1 0
  شمارو سننه؟ شما الان طرفدار حرکت زشت ترامپ روانی هستید و مخالف پلوسی؟؟؟؟ خدا شفاتون بده.....
 • FR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۶
  0 1
  واقعا پلوسی رفتارش از سر حرص و حسادت و نفرت بود... حقارت خودش را نشون داد.. به درد آشپزی برای شوهرش بیشتر میخوره تا سیاست
 • سارا IT ۰۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  1 0
  درود ودرود وهزاران درود بر نانسی پلوسی واین مودبانه ترین کار بوده که نانسی پلوسی کرده درود بر او۱۸
 • حسین IR ۰۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  0 1
  باسلام خوب بین اینهمه افراد به همه دست داد وبه این خانم دست نداد کاری نت انست بکند تلافیش را سر کاغذها دراورد
 • فرهاد RO ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  0 1
  میان گبر و یهود همیشه باد نزاع کز هر طرف کشته شود به سود اسلام است
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  1 0
  خیلی جمهوریخواهان آمریکا دردشون اومده یادشون رفته برجام را پاره کردند این جواب کار خودشان بود که نباید در سیاست همچین کار زشتی را کرد.
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۷
  0 1
  نانسی سوخته بود ؛ چون میدانست استیضاح ترامپ رأی نمی آورد .