دفاع تمام قد همایون اسعدیان از برادران محمودی

کارگردان فیلم سینمایی «طلا و مس»، در پی انتقاد یکی از منتقدان سینما به فیلم برادران محمودی که اهل افغانستان هستند و در ایران فیلمسازی می‌کنند، گفت: «این نگاه به برادران هنرمند محمودی، نژادپرستانه است و در شان مردم مهربان سرزمین ما نیست.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همایون اسعدیان، مجری برنامه کافه آپارات، شب گذشته (جمعه ۱۸ بهمن) درباره برادران محمودی، فیلمسازان افغانستانی مقیم ایران گفت: «فیلم سینمایی «مردن در آب مطهر» ساخته نوید محمودی است که به همراه برادرش اغلب باهم کار می‌کنند و فیلم‌های آنها جوایز داخلی و بین‌المللی فراوانی برده است. این دو برادر، از جمله افغان‌های موفق و با استعداد در ایران هستند.»

وی افزود: «طی چند روز گذشته که فیلم به نمایش درآمده است، انتقادات زیادی از این نظر که فیلم فضای ضدایرانی دارد مطرح شده است و مشخصا یک منتقد در نقدی حمله شدیدی به این فیلم مبنی بر اینکه این فیلم ضدایرانی است، همه ایرانی‌ها در آن بد هستند، نمک خوردند و نمکدان شکستند، که برای من این متن عجیب بوده است زیرا تا آنجا که می‌دانم در تاریخ ایران در مقاطع مختلف، اقوام گوناگونی که همسایه  بودند به ما پناه آوردند. از دوره شاه عباس صفوی تا قرن اخیر که لهستانی‌ها به ایران آمدند و گورستان آنها در کشور ما وجود دارد.»

‎اسعدیان ادامه داد: «در همه مقاطع مردم ایران به خوبی و با مهربانی آنها را پذیرا شدند و هیچ برخورد بدی نداشتند. ما مردمی نیستیم که با مردم کشورهای همسایه تخاصمی داشته باشیم. اینکه دو برادر در سن ۵ سالگی به ایران می‌آیند و رشد و نمو می‌کنند و به آنها امکان تحصیل می‌دهیم و فیلم می‌سازند و از بودجه‌های دولتی و غیردولتی استفاده کنند، افتخار کشور ما است و بابت این موضوع گذشتگان ما بر سر کسی منتی نگذاشته‌اند و ما هم نباید منتی برای این موضوع و اینکه یک همراهی انسانی را با همسایه خود داشتیم را به رخ آنها بکشیم.»

این کارگردان سینما گفت: «جای تعجب است که بسیاری از فیلم‌هایی که خودمان می‌سازیم، مورد نقد تلخی و سیاه نمایی قرار می‌گیرد و آدم‌ها را بد نشان می‌دهند؛ آیا حق داریم خودمان همه را بد نشان دهیم اما کسی که کمی از ما فاصله دارد حق اعتراض نداشته باشد. آیا رگه‌های نژادپرستی در این نوع گفتارها نمایان نمی‌شود!؟ خود ما وقتی در خارج از کشور درباره مهاجرت فیلم می‌سازیم حق مطرح کردن این موضوعات را داریم اما منتقد دیگران هستیم.»

اسعدیان ‎تاکید کرد: «به راحتی می‌توانیم بگوییم که این فیلم نگاه بدی به مردم ما نداشته است و درباره قصه فیلم نقد سینمایی و منتقدانه داشته باشیم اما این لحن تهدیدگونه درست است!؟ اساسا این نوع نگاه زیبنده مردم ما نیست زیرا مردم  ایران بسیار تحمل و سعه صدر زیادی دارند و اگر لطفی هم به اقوامی که به ما پناه آورده‌اند، داشتند هیچ وقت منتی برسر آنها نگذاشته‌اند.»

۵۷۵۷

کد خبر 1350296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ندا IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
    0
    ما همیشه وظیفه ی انسانی خود را انجام داده ایم. اما نمک خوردن و نمکدان شکستن هم روا نیست!