عراق : پایگاهی برای تعرض به دیگران نخواهیم بود

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه عراق امروز (سه شنبه) بار دیگر مخالفت بغداد را با تبدیل شدن به پایگاهی برای تعرض به کشورهای دیگر مورد تاکید قرار داد.

وزارت امور خارجه عراق با انتشار بیانیه ای افزود که «محمد علی الحکیم» در دیدار با «جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: عراق نمی خواهد پایگاهی برای تعرض به کشورهای دیگر باشد.

الحکیم همچنین بر ضرورت احترام به حاکمیت ملی عراق از سوی همه کشورها و مخالفت قاطع با تبدیل شدن کشورش به صحنه درگیری تاکید کرد.

وی حمایت از تلاش های عراق برای برقراری ثبات و توافق منطقه ای و بین المللی را یک ضرورت دانست.  

وزیر امور خارجه عراق همچنین خواهان اجرایی شدن طرح های توسعه ای شد که اتحادیه اروپا در کنفرانس بازسازی عراق در کویت در ۲۰۱۸ تعهد داده بود.

این دو مقام عراقی و اروپایی بر ضرورت فعال کردن توافق های صورت شده در جریان رایزنی های بغداد و اتحادیه اروپا در ۱۳ ژانویه گذشته (۲۳ دی ۹۸) تاکید کردند.

مقامات بلندپایه عراق از جمله نخست وزیر، رییس جمهوری، وزیر امور خارجه و رییس مجلس نمایندگان عراق در مناسبت های مختلف بر موضع  مخالفت قاطع با تبدیل شدن کشورشان به پایگاهی برای تعرض به دیگر کشورها تاکید کرده اند.

این در حالی است که آمریکا با نقض آشکار این مطالبات عراق و نادیده گرفتن قوانین بین المللی در ۱۳ دی گذشته در جنایتی آشکار سرداران شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی سپاه قدس و ابومهدی المهندس رییس ستاد کل نیروهای الحشد الشعبی را در عملیات تروریستی نزدیک فرودگاه بین المللی بغداد به شهادت رساند.

بغداد این اقدام آمریکا را نقض حاکمیت ملی عراق دانست و در ۱۵ دی پارلمان این کشور قانون اخراج نیروهای آمریکایی را به تصویب رساند تا به واشنگتن بیش از این اجازه ندهد از خاک این کشور برای تهدید کشورهای منطقه بهره ببرد.

درخواست بازگشایی سفارت دانمارک در بغداد

بیانیه وزارت خارجه عراق افزود : محمد علی الحکیم در ادامه سفرش به آلمان برای مشارکت در کنفرانس امنیتی «مونیخ» که از ۱۴ تا ۱۶ فوریه (۲۵ تا ۲۷ بهمن ) برگزار شد، در دیدار با همتای دانمارکی اش خواهان بازگشایی سفارتخانه این کشور در بغداد شد.

به نوشته بیانیه وزارت امور خارجه عراق، وی همچنین از مواضع کپنهاگ در حمایت از عراق و مساعدت در آموزش نیروهای نظامی و اقدام های بشردوستانه در کشورش قدردانی کرد.  

الحکیم به عنوان مسوول تیم عراق در کنفرانس امنیتی مونیخ در حاشیه این کنفرانس بین المللی با  همتایان خود از آلمان، کویت، مصر، عمان، اردن، ارمنستان و قبرس به علاوه مقاماتی از آمریکا، فرانسه و همچنین دبیرکل اتحادیه عرب دیدار و گفت و گو کرد.

«فالح الفیاض» مشاور نخست وزیر در امور امنیت ملی و رییس تشکیلات الحشد الشعبی، وزیر امور خارجه عراق را در این سفر همراهی کرد.

310311

کد خبر 1354093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =