بازی تاج و تخت فوتبال و آن که روی پیشانی‌اش نوشتند باید ببازی!

معادلات فوتبال و انتخاباتش هر روز پیچیده تر از پیش می شود. حالا تقریبا بازی میان دو گزینه اصلی و دو گزینه فرعی از میان کاندیداهایی است که امضاهای ورود به بازی ریاست را گرفته اند. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ انتخابات فدراسیون فوتبال 25 اسفند فوتبال برگزار خواهد شد و 6 کاندیدا برای به‌دست آوردن صندلی ریاست فدراسیون فوتبال تلاش خواهند کرد تا هدایت فوتبال ایران در سال‌های اخیر را در دست گیرند.

قریب یا غریب؟

از میان ۶ کاندیدای صاحب ده امضاء لازم، تقریبا تیم حسین علی قریب بیشترین امضای ورودی را داشته است.
تیم اجرایی او را این افراد تشکیل داده اند: صادق درودگر ، قنبرزاده و نظری جویباری . افرادی که البته خیلی بین اهالی فوتبال خوشنام نیستند. تیمی که ۸ سال قبل شکستی تلخ را برای قریب در شرایطی مشابه رقم زده اند.
آن زمان هم همه از حمایت پشت پرده این کاندیدا توسط وزارت ورزش می گفتند و از اینکه بیشترین شانس را دارد. بعدها عباسی وزیر وقت ورزش اعتراف کرد بازی کفاشیان را خورده و حتی تا روز مجمع فکر می کرده علی کفاشیان استعفاء می دهد!
این بار هم ترکیب کاندیداها نشان می دهد قریب وارد همان بازی شده . او با یک قهرمانی غریب! در دوردست‌ها سعی دارد بگوید مدیری موفق بوده اما رفت و برگشت‌هایش به فوتبال، هیچ یک آنچنان افقی روشن در کارنامه اش نساختند و تیم اجرایی اش هم که باز تداعی گر همان پرسش های بی شمار هستند که آیا قریب خیرالموجودین است؟
دادکان در این باره پرسش مهمی داشته که تا امروز بی پاسخ مانده: شما چطور هم در دولت احمدی نژاد گزینه دولتید و هم در دولت روحانی؟

دولت بهار!
فوتبال ایران خواسته یا ناخواسته ناچار است بپذیرد مردی که برای آینده اش تصمیم خواهد گرفت و همه بازی تهدیدات خارجی و داخلی به او گره خورده حیدر بهاروند است. کسی که مهمترین مسئولیت اجرایی ورزشی اش تا همین اوایل دهه ۹۰ ریاست هیات فوتبال لرستان بوده است.
اگر یک دهه قبل برای بر هم زدن معادلات فوتبال و تهدید از جایگاه فیفا نام علی کفاشان آورده می شد، حالا به گزینه بهاروند رسیده ایم.
علی کفاشیان با سابقه قهرمانی دوومیدانی ، سال‌ها دبیرکلی کمیته المپیک داشتن مسئولیت مهم معاون ارزی دولت های جنگ و سازندگی در سال‌های پر التهاب جنگ و پس از آن و سوابق خاصی در دهه ۶۰ و پشتیبانانی که این قدر توان داشتند که اگر کسی برایش پاپوش دوخت و با تهدید مجبور به استعفایش کرد، بتواند خود پاپوش دوز را منفصل از خدمت کند
امروز اما دیگر تاج هم در آن جایگاه نیست. مردی که می توانست نزدیک به ستاد ورزشکاران دولت احمدی نژاد باشد و ۴ سال بعدش با لابی یکی از اصلاح طلبان سرشناس ریاست فوتبال را در دست بگیرد. تاج با آن عقبه سیاسی نظامی هم از این فوتبال با اشتباهاتش حذف شد و خود به نقطه ای رسیده که بگوید من نیستم و حالا همه آن قدرت رسیده به بهاروند و آدم‌های پشت سرش از جمله طالقانی و دیگر هیات نشینان مجمع در استان‌ها!
آنها هستند که حالا بازی را می توانند به هم بزنند. بازنشسته اند ولی اصرار به ماندن دارند و اگر نخواهند می توانند مجمع را حتی روی هوا ببرند . دولت بهاروند حالا می توانند با آن فشار بمانند و همان بازی کفاش-قریب را تکرارش کنند!

بازی با بلیت تاج!
نزدیک ترین گزینه با مهدی تاج کسی نیست غیر از حبیب کاشانی که آخرین فعالیت فوتبالی اش شکست مطلق با تیم ملی کنتورات داده شده امید بود و کلی پرسش به جای مانده از آن!
او گفته آمده ادامه دهنده راه تاج باشد و حمید استیلی ودوستانش دوباره حامیانش هستند. ساکت مرد پر حاشیه تشکیلات تاج لیدر این گروه نامیده می شود اما کیست که نداند تاج خیلی رایی در میان مجامع ندارد و ۴ سال قبل هم با بلیت علی کفاشیان بر مسند ریاست نشست.
این بار آنها فکر می کنند با ساخت گزینه پرسپولیسی برابر قریب استقلالی ، دو قطبی برنده برای خود می سازند اما ته امیدشان به رد صلاحیت گزینه هایی مثل بهاروند و نبی و سرازیر شدن آرای این گزینه ها به سبد رای شان است!

گزینه های باقی مانده 
سه نفر در پی سه نفر اصلی خواهند دوید. هدایت ممبینی کسی که بعد از ثبت‌نام و حاشیه‌های فراوان ایجاد شده از هدایت ریاست کمیته داوران کنار گذاشته شد، یکی از کاندیداهای ریاست فدراسیون فوتبال است. مردی که شایعات زیادی درباره حمایت باشگاه‌ها از او شنیده می‌شود و از دست رفتن عنوان او می‌تواند برای او حاشیه‌هایی را ایجاد کند. او در چند روز اخیر در کنار چند کاندیدای انتخابات مجلس حاضر شده و شاید این موضوع نشان از تغییر سیاست او داشته باشد. 
عباس صوفی، شهردار همدان را می‌توان آلترنانیتو حیدر بهاروند از دید هیات فوتبال دانست. مردی که از دید هیات‌ها، قدرت‌های اصلی فدراسیون فوتبال، به‌عنوان جایگزین در سایه دیده می‌شود و اگر حیدر بهاروند به‌ هر دلیلی کنار نرود، او مرد اول هیات‌ها خواهد بود.
نفر آخر در میان کاندیداهای انتخابات فدراسیون فوتبال، مهدی محمدنبی است؛ مردی که شانس کمی برای انتخابات دارد و شاید تنها بلیت شانس او دست کفاشیان باشد. مرد همیشه‌خندانی که تاج را رئیس فدراسیون کرد و درصورتی که بهاروند نتوانست مجوز حضور در انتخابات را بگیرد، احتمالا او از نبی حمایت خواهد کرد تا بازی را کمی پیچیده کند.

255 43

کد خبر 1354607

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =