۰ نفر
۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۸
وقتی آشپزی بی بی سی جواب می دهد

روزنامه اطلاعات نوشت:سال‌ها قبل در دیداری که از مرکز شبکه بی،‌بی،سی در لندن داشتم با مدیر رادیوهای خارجی و از جمله شبکه صدای فارسی B.B.C ملاقات کردم. از او پرسیدم شما چگونه در تنظیم خبر حرفه‌ای اقدام می‌کنید که هم شنونده بسیار و هم باورپذیری دارد؟!

جواب داد، ما هر خبری را قبل از انتشار آشپزی می‌کنیم! با نسبت گاهی ۶۰درصد خبر واقعی و ۴۰درصد جهت‌گیری درباره آن خبر یا ۴۰ درصد اصل خبر و ۶۰ درصد القاء خط حرفه‌ای و هدف‌گیری شده از جانب ما!

در یک هفته گذشته ما گرفتار بیماری کرونا شده‌ایم. همه شبکه‌های فارسی زبان که در خارج از کشور و به صورت عمده در لندن مستقر هستند و مأموریت اصلی آنها در راستای تحریم‌های ترامپ و سیاست فشار حداکثری او علیه ایران تعریف شده است؛ سرمایه دلاری عظیمی از سوی سعودی‌ها به میدان آمده‌اند و از سوژه ویروس کرونا چنان خبر و شایعه و مصاحبه‌ و گزارش‌ تهیه می‌کنند و ارائه می‌دهند تا روز به روز التهاب را در سراسر کشور افزایش دهند و در سراسر برنامه‌های رسانه‌ای خود افکار عمومی مردم داخل را چنان تهییج می‌کنند و جهت می‌دهند که به دولت و مسؤولان کشور خود نه تنها اعتمادی نداشته باشند، بلکه باور کنند که آنها کمترین حساسیت و دغدغه‌ای درباره این گرفتاری و بیماری مردم ندارند! بینندگان ایرانی این شبکه‌های مستقر در لندن و آمریکا بادیدن حجم بزرگ از تهاجم رسانه‌ای آنها با بکارگیری ابزار شایعات اگر هم ویروس کرونا را نگرفته باشند، دچار افسردگی روحی و بیماری بی‌اعتمادی مفرط نسبت به همه و هر چیز می‌شوند!

جای تأسف بسیار است که حتی در چنین شرایطی بر خلاف ابتدایی‌ترین تعریف صداقت حرفه‌ای رسانه‌ای، با اصل ضدیت با جمهوری اسلامی و ادامه فعالیت برای براندازی‌ نظام و دولت ایران از سوژه بحران اشاعه ویروس کرونا، استفاده سیاسی و بهره‌گیری می‌کنند.

برخی از نویسندگان درباره شایعه نوشته‌اند که اگر چه شایعه پراکنی همیشه یک مسأله اجتماعی و روانی با ابعادی گسترده است، همین ابعاد در زمان بحران حالتی به مراتب حادتر به خود می‌گیرد. در هر برهه از زمان که اجتماع با مشکل و فشار روبرو شود، گزارش‌های نادرست، حالتی زهرآگین پیدا می‌کنند، تا آنجا که ممکن است«امنیت ملی» را به خطر بیندازند.

23302

کد خبر 1357266

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  51 0
  همیشه آشپزی خبر بهتر از دروغ گویی است. برای همین مردم به بی بی سی اعتماد داردند ولی به رسانه های داخلی نه. کاش رسانه های داخلی هم آشپزی می کردند و دست از دروغ گویی برمیداشتن
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
   130 0
   گوبلز وزیر تبلیغات هیتلر میگفت در جنگ جهانی دروغ هایی میگفتیم که خودمون هم باور مون میشد...سواد رسانه ای نیست ....شما دوست گرامی به خوردن غذای انگلیسی ادامه بدید و به عنوان سالاد از رسانه های عربستانی هم استفاده کنید و به عنوان نوشابه فاکس نیوز رو هم میل کنید...نوش جان..
  • هادی IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
   67 0
   شما که رسانه های داخلی رو به دروغ گویی متهم میکنی احتمالا با گرفتار شدن در دام رسانه های انگلیس تا همین لحظه چند بسته ماسک و الکل احتکار کردی(همونایی که 9میلیون نفر رو در ایران با احتکار گندم کشتن)
 • جواد IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  36 0
  تو تو بی بی سی چه می کردی شیطون !!