گلایه از رفتارهای نامتعارف در زیارت بقاع متبرکه بعد از شیوع کرونا /تشکیل قرارگاه مقابله با ویروس کرونا در نیروی زمینی ارتش

ایسنا نوشت: نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره برخی رفتارهای نامتعارف در زیارت بقاع متبرکه بیان کرد: پیگرد قضایی این موضوع منعی ندارد؛ هرچه که موجب تشویش اذهان عمومی و یا عبور از خط قرمزها باشد قطعا قابل پیگرد قضایی خواهد بود.

یحیی کمالی پور در واکنش به برخی رفتارهای نامتعارف در زیارت بقاع متبرکه با توجه شرایط فعلی کشور در زمینه ویروس کرونا گفت: در کشور ستادی برای مبارزه با این ویروس کرونا تشکیل شده است، دستگاه‌ها موظف هستند برای جلوگیری از هرگونه تشتت آراء و تشتت افکار در این باره صرفا از دستورالعمل‌های این ستاد تمکین کنند.

وی افزود: هر گونه اقدام و حرکتی که در فضای مجازی بخواهد مصوبات این ستاد را زیر سوال ببرد حکم عمل به عکس این مصوبات را دارد، همه مردم در کشور باید از این مصوبات تمکین کنند، قطعا نگاه مراجع محترم  تقلید و علما محترم نیز بر این است که از قانون تبعیت شود و شخصی هم مواضع غیرقانونی را قبول نمی کند.

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تصریح کرد: هرگونه اقدامی که به سوء استفاده و عدم توجه به دستورات این ستاد منجر شود منع قانونی دارد و می‌تواند قابل پیگرد قضایی قرار گیرد، در چنین شرایطی که کشور با بحران رو به رو است همه باید برای برون رفت از بحران به ستادها و مراجع قانونی کمک کنند؛ هرگونه تخطی از قوانین پیگرد قانونی خاص خود را داشته و دستگاه قضایی نیز وظیفه پیگیرد دارد.

کمالی پور در پاسخ به این سوال که انتشار تصاویر زیارت نامتعارف ضریح حرم‌های متبرکه می تواند به دلیل تشویش اذهان عمومی، اشاعه خرافات و ترویج طرق انتقال ویروس مورد پیگرد دستگاه قضا باشد یا خیر؟ اظهار کرد: منعی ندارد هرچه که موجب تشویش اذهان عمومی و یا عبور از خط قرمزها باشد قطعا قابل پیگرد قضایی خواهد بود.

اخیرا پس از شیوع ویروس کرونا در کشور نهادها و دستگاه های مرتبط از مردم خواستند که  برای جلوگیری از شیوع بیشتر در منازل خود بمانند و از شرکت در تجمع‌ها و اماکن عمومی پرهیز کنند، این شرکت در تجمع‌ها خود می‌تواند شرکت در نمازهای جمعه و زیارت بقاع متبرکه را شامل شود، اما در پی این موضوع عده‌ای با راه‌اندازی یک چالش در فضای مجازی تصاویری را از زیارت نامتعارف ضریح این بقاع متبرکه منتشر کرده و مخالفت خود را اینگونه با توصیه‌های بهداشتی نهادهای مسئول ابراز کردند.

نقش اصلی مبارزه با کرونا بر عهده مردم است

همچنین، ابوالفضل سروش، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت موظف به فراهم آوردن بسترهای بهداشتی برای مقابله با کرونا است گفت که نقش اصلی مبارزه با کرونا بر عهده مردم است.

او در صفحه توییتر خود نوشت: «هفته سختی در پیش است هرچند دولت موظف به فراهم آوردن بسترهای بهداشتی برای مقابله با کرونا ویروس است، اما نقش اصلی مبارزه در این میدان بر عهده مردم است، دوری از اجتماعات و رفت و آمدهای غیر ضرور در شهر مهمترین فاکتور در کاهش شیوع و ابتلا به این ویروس است.»

قرارگاه مقابله با ویروس کرونا در نیروی زمینی ارتش تشکیل شد

براساس گزارش ایسنا، قرارگاه جهادی مبارزه با ویروس منحوس کرونا در یگان های تابعه نزاجا تشکیل شد. 

امیر سرتیپ نوذر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش (نزاجا) با اشاره به آمادگی این نیرو در امدادرسانی و کمک به هموطنان کشور در بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقبه گفت: با پیشنهاد امیر سرتیپ حیدری فرمانده نیروی زمینی و تصویب امیرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش،صبح امروز مقارن با سالروز عملیات غرورآفرین کربلای هفت، "قرارگاه جهادی مقابله با ویروس منحوس کرونا" با رمز عملیاتی یا مولی المتقیان حضرت علی (ع) ،همزمان در تهران و سراسر کشور در یگان های تابعه نزاجا تشکیل و آغاز به کار کرد.

جانشین نیروی زمینی ارتش در پیام ابلاغی خود که از طریق  ویدئوکنفرانس به فرماندهان قرارگاه های عملیاتی نیروی زمینی در سراسر کشور ارسال شد، تاکید کرد: تمامی یگان های تابعه اعم از بیمارستان های منطقه ای و صحرایی، مراکز درمانی بهداشتی و گردان های  رزمی ،پزشکان ،پزشکیاران،پرستاران و بهیاران خود را در اختیار ستاد بحران و دانشگاه علوم پزشکی استان ها قرار دهند.

امیر نعمتی افزود: تجهیزات رفع آلودگی نیروی زمینی به طور سراسری در مراکز پرازدحام شهر ها  اعم از مراکز فرهنگی ، عمومب و مذهبی نسبت به پاکسازی و رفع آلودگی اقدام خواهند کرد.

وی تصریح کرد: نزاجا آمادگی لازم را جهت دوخت لباس های مخصوص مبارزه با ویروس دارد و همچنین در صورت نیاز نسبت به تهیه اقلام بهداشتی نظیر مواد شوینده و ضد عفونی کننده اقدام خواهد کرد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1358722

برچسب‌ها