کرونا فرصتی برای ایجاد یک پایگاه میلیونی برای کتاب‌های الکترونیکی

دوست ما آقای حسینی پور ،‌مدیر عامل خانه کتاب، گفته اند از کرونا فرصتی برای کتاب خوانی بسازیم.

این نکته خوبی است، اما به این بهانه خواستم نکته دیگری را عرض کنم و آن این که، با رفتن دانشجویان به شهرها و خانه هایشان، دسترسی آنها به بسیاری از کتابها ناممکن شده و امکان امانت گرفتن نسخه فیزیکی کتاب در محل یا بیرون برای آنها وجود ندارد.
برای این مسأله چه فکری باید کرد؟
دانشگاه تهران و شاید دیگر دانشگاهها کلاس ها را به صورت آنلاین برگزار می کنند و امیدوارم در این زمینه موفق باشند. این هفته بنده سه کلاس آنلاین داشتم که برگزار شد، هرچند نیاز به امکانات بیشتری هست برخی از آنها با کمک ابزارهای دیگر تا حدودی جبران می شود.

با این حال، دانشجو برای تحقیق نیاز به کتاب دارد و برای این کار، چه باید کرد؟ اگر ما طی این سالها توانسته بودیم یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ از کتابها فراهم آوریم، و بخشی از بودجه های کتاب را برای حل مشکلات حقوقی آن هزینه کرده و فایل های الکترونیکی را در حد چند صد هزار و میلیونی فراهم آوریم، امروز می توانستیم با دست پر در خدمت دانشجویان باشیم. اما اکنون،‌اگر آنها یک فایل الکترونیکی از یک کتاب خواستند، باید از کجا درخواست کنند؟
بسیاری از اوقات دانشجویان حاضر به پرداخت هزینه آن هم هستند، اما امکان فنی آن در قالب یک پایگاه جامع و مجهز وجود ندارد.

ما در دانشگاه تهران، طبق معمول و در حد توان پاسخگوی نیازهای محدود دانشجویان هستیم، اما اغلب درخواست ها از کتابهای جدید است که امکان اسکن آنها به دلایل حقوقی برای ما وجود ندارد. احتیاط های بهداشتی هم ایجاب کرده که بسیاری از کارمندان نتوانند سر کار حاضر شوند، و حتی اگر مشکل حقوقی هم نبود، ‌کار اسکن را کتاب های درخواستی را انجام دهند.
در هر حال ما سخت نیازمند یک پایگاه نیرومند برای کتابهای الکترونیکی هستیم. بهتر است از فرصت کرونا برای این کار استفاده کنیم. اکنون بر ما فرض و لازم است تا یک طرح بزرگ در این زمینه تهیه شده و امکانات برای دانشجویان، استادان و دیگر خواستاران که در حال حاضر دسترسی به کتابخانه ها ندارند،‌فراهم شود.

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده . ۱۳ اسفند ۱۳۹۸

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1360188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =