۱ نفر
۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
جستاری در کتاب‌شناسی امام جواد(ع)

درباره شخصیت و زندگی علمی، اجتماعی، مبارزاتی، روزگار و زمانه امام جواد(ع)، سخنان و معجزات آن حضرت تا کنون کتاب‌هایی به چاپ رسیده است که هریک به نحوی سعی در معرفی و شناساندن هرچه بهتر گوشه‌ای از شخصیت و زندگی ایشان دارد.

پیرامون سیره و زندگانی اهل بیت(ع) کتاب‌های بسیاری به چاپ رسیده است. درباره امام جواد(ع) نیز نویسندگان و پژوهشگران بسیاری به نگارش کتاب‌ پرداخته و سعی در معرفی ابعاد گوناگونی از زندگی آن حضرت و بیان سیره و سخنان ایشان داشته‌اند که در ادامه به معرفی چند کتاب در این‌باره می‌پردازیم.

محمدبن‌علی امام جواد(ع)

کتاب «محمدبن‌علی امام جواد(ع)» توسط دکتر مرضیه محمدزاده در 416 صفحه نگارش شده و انتشارات «دلیل ما» آن را به چاپ رسانده است. نویسنده با توجه به فقدان کتابی جامع در مورد زندگی‌نامه امام جواد(ع)، در این اثر به شرح زندگی تاریخی و معرفتی آن حضرت پرداخته است.

در فصل اول از این کتاب که به هفت بخش «طلوع خورشید»، «شخصیت و صفات»، «نصوص و دلایل امامت»، «مسائل تاریخی زمان امام» «مسائل سیاسی دوران امام»، «اصحاب و راویان امام» و «غروب خورشید» تقسیم شده، زندگانی تاریخی امام جواد(ع) شرح داده شده است. در فصل دوم کتاب نیز نویسنده زندگی معرفتی آن حضرت را در هفت بخش «توقیعات»، «مناظرات»، «احادیث تفسیری»، «معرفت و شناخت» «مناجات»، «حرز و تسبیح» و «احادیث و اشعار» مورد توجه قرار داده است.

نغمه‌ای در روزگار گرگ‌ها

«نغمه‌ای در روزگار گرگ‌ها»، روایتی نو از زندگی و زمانه امام جواد(ع) تالیف «کمال السید» و ترجمه «حسین سیدی ساروی» است. این کتاب که توسط دفتر نشر معارف در 115 صفحه به چاپ رسیده است، داستانی بلند با نثری ادبی درباره زندگی آن حضرت است. نویسنده این کتاب با تحریری زیبا، شاعرانه و احساس‌برانگیز، به بیان شخصیت برجسته علمی، مبارزاتی، اجتماعی و عرفانی جوادالائمه(ع) پرداخته و نیز با تکیه بر منابع معتبر تاریخی، رخدادهای زمانه ایشان را ذکر کرده است.

نگاه تازه نویسنده به زندگی امام جواد(ع) و عدم پرگویی و شعار در متن را می‌توان از جمله نکات مثبت کتاب برشمرد که خواننده را به آشنایی با زندگی آن حضرت جذب و جلب می‌کند. از دیگر موارد جالب توجه آن است که نویسنده و مترجم کتاب حاضر به خاطر ویژگی‌های این کتاب، برنده جوایز معتبری شده‌اند.

نگاهی گذرا بر زندگانی امام جواد(ع)

«نگاهی گذرا بر زندگانی امام جواد(ع)» ترجمه‌ای از کتاب «الوفاة الامام الجواد» تالیف «سید عبدالرزاق موسوی مقرم» است که توسط «پرویز لولاور» صورت گرفته و انتشارات بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی آن را به چاپ رسانده است. این کتاب نیز به شکل اجمالی، بخش‌هایی از زندگی آن حضرت را بیان کرده است. بحث‌های موجود در کتاب حاضر، درهایی از تحقیق و سوال را به روی خواننده علاقه‌مند می‌گشاید.

ساختار کتاب حاضر به طور کلی به دو قسمت تقسیم می‌شود؛ بخش اول این کتاب پیرامون زندگی و کرامات جوادالائمه(ع) به بحث پرداخته و در بخش دوم، اشعاری از «ابوالقاسم علی مدد» درباره آن حضرت به چشم می‌خورد.

آسمانی‌ترین مهربانی

از جمله کتاب‌هایی که درباره احادیث قدسی و نبوی و سخنان معصومین(ع) درمورد امام جواد(ع) گردآوری شده است، «آسمانی‌ترین مهربانی» نوشته سید مهدی شجاعی است. این کتاب توسط نشر نیستان در 152 صفحه به چاپ رسیده و از ویژگی‌های آن می‌توان به این نکته اشاره کرد که منبع هر یک از احادیث و یا روایات در ادامه مطلب همراه با توضیحاتی آمده است. قسمت‌های پایانی این کتاب نمونه‌هایی از نامه‌های آن حضرت به افراد گوناگون، نام‌ها، کنیه‌ها و القاب، مشخصات ظاهری ایشان را شامل می‌شود. همچنین زیارت‌نامه امام جواد(ع) به نقل از سید بن طاوس و نیز چند حدیث از آن حضرت، از دیگر مطالب موجود در این کتاب است.

نویسنده در مقدمه این کتاب آورده است: «می‌خواستم تو را خورشید بنامم؛ از روشنایی منتشرت. دیدم که خورشید، سکه صدقه‌ای است که تو هر صبح از جیب شرقی‌ات درمی‌آوری، دور سر عالم می‌چرخانی و در صندوق مغرب می‌اندازی و بدین سان استواری جهان را تضمین می‌کنی. می‌خواستم نام تو را ابر بگذارم؛ از شدت کرامتت. دیدم که نسیم، فقط بازدم توست که در فضای قدسی فرشتگان تنفس می‌کنی. به این‌جا رسیدم که زیباترین و زیبنده‌ترین نام، همان است که خدا برای تو برگزیده است، ای کریم‌ترین بخشنده روی زمین؛ ای جواد!».

فرهنگ جامع سخنان امام جواد(ع)

همان‌گونه که از عنوان این کتاب پیداست، مجموعه‌ای از سخنان امام جواد(ع) موجود در منابع گوناگون گردآوری و در قالب چهار فصل ارائه شده است. «فرهنگ جامع سخنان امام جواد(ع)» ترجمه کتاب «موسوعه کلمات الامام الجواد(ع)» است که در 344 صفحه توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده و ترجمه این کتاب را «مسلم صاحبی» بر عهده داشته است.

فصل‌های این کتاب با موضوعاتی چون «سخنان امام جواد در عقاید»، «سخنان امام جواد در احکام»، «سخنان امام جواد در اخلاق» و «سخنان امام جواد ر دعاها، ذکرها و زیارت‌ها» عنوان‌بندی شده است. ضمنا در تالیف این کتاب از منابعی چون «بحارالانوار» استفاده شده است.

/6262

کد خبر 1360798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =