پمپئو چه هدفی را علیه ایران دنبال می‌کند؟

کارشناس ارشد مسائل بین المللی در گفت و گویی به بررسی گزارش اخیر سازمان بین المللی انرژی اتمی و درخواستش از ایران پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، دیاکو حسینی درباره گزارش جهت دار آژانس و علت تغییر مواضع این سازمان با روی کار آمدن گروسی گفت: از زمانی که آقای گروسی دبیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته ای شد این انتظار می رفت که در دوران مسئولیت ایشان آمریکا و اسرائیل فشار بسیار بیشتری به این نهاد و تبدیل کردن آن به ابزار سیاسی برای رسیدن به مقاصدشان وارد کنند. ما در آن زمان می دانستیم که شخص رئیس جمهور آمریکا گاهی مستقیما با کشورهای مختلف لابی کرد تا موافقت برای انتخاب ایشان به سمت دبیرکلی را جلب کند. متاسفانه این گزارش غیرحرفه ای آژانس نشان داد که آن نگرانی ها بجا بود. گزارش اخیر آژانس با تفسیرهایی غیردقیق از مفاد پروتکل الحاقی و موافقتنامه پادمانی ایران و آژانس ادعا کرده که ایران اجازه دسترسی به نقاطی را به بازرسان آژانس نداده است؛ در حالیکه نه در پروتکل الحاقی و نه در موافقتنامه پادمانی قرار نیست که ایران و یا هر کشور دیگری به هر نقطه ای که آژانس بدون طی روندهای معین و تعریف شده مایل باشد، دسترسی بدهد. درخواست برای شفافیت مطابق با موافقتنامه پادمانی تنها می تواند متکی بر گزارش های رسمی ایران از فعالیت های هسته ای اش باشد نه ادعاهای پراکنده که ممکن است از منابع گوناگونی مثل جاسوسی و خبرسازی کشورهای ثالث هدایت شود. ایران بر اساس توافق های صورت گرفته در برجام، پروتکل الحاقی و پادمان تمام دسترسی های قانونی را به بازرسان آژانس داده و این به تایید گزارش های پیاپی آژانس در گذشته نیز رسیده است. رسیدگی آژانس به ادعاهای یک طرفه اسرائیل توسط آژانس فاقد وجاهت قانونی است و بعلاوه کارکرد آژانس را از یک نهاد ناظر و بازرسی طبق چارچوب های تعریف شده به یک نهاد تجسس و بازجویی تغییر می دهد. این یک بدعت غیرقابل قبول در وظایف آژانس است. اگر بنا باشد که آژانس خودش را مکلف به رسیدگی به هر ادعایی از سوی دیگران کند و از کشورها انتظار پاسخگویی داشته باشد، پایانی بر این کنکاش ها و سوال و جواب ها نخواهد بود.

وی افزود: از آنجایی که این گزارش آژانس مبتنی بر انگیزه های آشکار سیاسی است، اشاره به این نکته لازم است که دولت ترامپ در همراهی با اسرائیل در حالیکه از همراه کردن سایر کشورهای عضو برجام ناامید هستند، می کوشند که از طریق جعل یک بحران جدید، گشودن دوباره پرونده پی ام دی و ارجاع آن به شورای امنیت، ضربه نهایی را به برجام بزنند. مایک پومپئو بارها نسبت به خاتمه محدودیت های تحریم تسلیحاتی ایران که در ماه اکتبر صورت خواهد گرفت هشدار داده بود و شاید امیدوار است که قبل از رسیدن به آن موقع، با کشیدن دوباره پای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد مانع از آن شود.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311د

کد خبر 1364666

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شمس تبریزی IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
  0 0
  خوب داره میره. بالاخره مقامات را وادار میکنه که از خر شیطون پیاده بشن و سلاح هسته ای بسازن. زبان خری چون پمپیو را چارواداری مثل من بلده. شماها بلد نیستید
 • ایراندوست IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
  0 0
  مایک پمپئو رئیس اسبق سازمان جهنمی سیا از دوستان بسیار نزدیک ان " چوپان دروغگوی" اسرائیلی است !!