جزئیاتی مهم از اقدامات وزارت دفاع و نیروی دریایی سپاه برای مقابله با کرونا و کمک به جامعه پزشکی

معاون هماهنگ‌کننده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: بیش از یک میلیون لیتر مواد ضدعفونی کننده تحویل وزارت بهداشت و درمان شده است.

به  گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع، سرتیپ سعید شعبانیان درباره اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای مقابله با کرونا، اظهارداشت: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به عنوان وزارتخانه راهبردی با آغاز طرح ویروس کرونا و با دستور وزیر محترم دفاع به کمک جامعه بهداشت و درمان کشور آمد.

معاون هماهنگ‌کننده وزارت دفاع با بیان اینکه با اعلام شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا و کشور ما، وزارت دفاع اقدامات گسترده‌ای را در این راستا انجام داده است، اضافه کرد: وزارت دفاع از همان ابتدای شیوع ویروس کرونا در چین مطالعاتی را انجام داده و براساس آن پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است. تولید مواد ضدعفونی کننده برای شست وشوی دست و ضدعفونی کردن سطوح تهیه و طراحی ماسک‌های بهداشتی N۷۵۰ و ۶لایه که معروف به N۹۵ است که قابل شست وشو است و از کربن اکتیو ساخته شده در دستور کار قرار دارد. ظرفیت تولید روزانه ۱۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده و بیش از ۳۰ هزار قطعه ماسک  N۹۵ در حال حاضر وجود دارد و تا به امروز بیش از یک میلیون لیتر مواد ضدعفونی کننده تحویل وزارت بهداشت و درمان شده و علاوه بر آن ۲۸۰ هزار قطعه ماسک به این وزارتخانه داده شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی هماهنگ‌کننده وزارت دفاع درخصوص تولید کیت‌های تشخیص ویروس کرونا در وزارت دفاع، گفت: با توجه به مطالعات قبلی که در سنوات گذشته در وزارت دفاع داشتیم، کیت‌هایی برای تشخیص این بیماری در وزارت دفاع تولید شد. این کیت‌ها با استفاده از سرریز دانش دفاعی ساخته شده و توسط وزارت بهداشت، انستیتو پاستور و دانشگاه علوم پزشکی تست و پروتکل‌های لازم را گذرانده‌اند و با موفقیت در حال حاضر در سطح بیمارستان‌های نیروهای مسلح و تعدادی دیگر از بیمارستان‌ها در حال استفاده است.

شعبانیان با بیان اینکه وزارت دفاع برای مقابله با اقدامات بیوتروریستی و بیولوژیکی دشمن، فعالیت‌هایی را در دست اقدام و بهره‌برداری داشته است،اظهارداشت: همچنین ما توانستیم لباس‌های فشار مثبت را برای انتقال و نگهداری بیماران و همچنین لباس‌های فشار منفی را برای کادر درمانی اعم از پرستاران و پزشکان فراهم کنیم.

وی با اشاره به اقدامات حمایتی سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح در شرایط شیوع ویروس کرونا در کشور، افزود: ما اقدامات گسترده‌ای در زمینه جامعه هدف خودمان که بازنشستگان و شاغلان نیروهای مسلح هستند، انجام دادیم و تمام اقداماتمان معطوف به این هدف بود که از مراجعات این افراد به مراکز درمانی و مراکز مختلف سازمان تأمین خدمات درمانی کشور جلوگیری شود و در همین راستا، مهلت انقضای دفترچه‌های بیمه را تا پایان خرداد به تعویق انداختیم.

شعبانیان با اشاره به اینکه مردم می‌توانند از طریق فروشگاه‌های اتکا، اقلام ضروری خود را تهیه کنند، تصریح کرد: ما در حال حاضر با ۵۰۰ فروشگاه در سطح کشور آماده خدمت‌رسانی به جامعه هدف خودمان و همچنین در عرصه ملی به همه مردم برای تأمین مایحتاج ضروری‌شان را داریم.

وی تاکید کرد: وزارت دفاع با برخورداری از دانشمندان بسیار پرتلاش و جهادگر در زمینه‌های مختلف تلاش‌های گسترده ای در زمینه تولید کیت‌های تشخیصی بیماری‌ها از گذشته تا به امروز انجام داده است و به همین دلیل در شرایط فعلی با تغییر رویکردها توانست به سرعت کیت های تشخیص کرونا را تولید کنیم.

شعبانیان با اشاره به تولید دوربین‌های حرارت‌سنج برای مراکز عمومی و فرودگاه‌ها توسط وزارت دفاع، گفت: بعد از اینکه نیاز به دوربین‌های حرارت‌سنج احساس شد با تغییر کاربری دوربین‌های حرارتی که کاربرد نظامی دارند از آنها برای غربالگری بیماران کرونایی و افرادی که تب بالا دارند استفاده شد. این دوربین‌ها در حال حاضر در فرودگاه حضرت امام (ره) و بسیاری دیگر از فرودگاه‌ها و اماکن خاص در حال استفاده است.

معاون هماهنگ کننده وزارت دفاع با اشاره به فرمان رهبر معظم انقلاب به نیروهای مسلح برای مقابله با گسترش ویروس کرونا گفت: در پی اوامر مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا و با تعامل با ستاد کل نیروهای مسلح در قرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا اقدامات گسترده ای را در دست اقدام داریم. وزارت دفاع و نیروهای مسلح بر این باورند که همواره باید در کنار مردم باشند و درد و رنج مردم را از خود دانسته و برای رفع آن تهدیدات از هیچ کوششی دریغ نکنند. به همین دلیل در قدم اول با اقدام جهادی و انقلابی دانشمندان و متخصصان وزارت دفاع از طریق تولید کیت‌های تشخیص کرونا و تولید مواد ضدعفونی و ماسک را در دستور کار قرار دادیم. امروز ظرفیت تولید روزانه وزارت دفاع در حوزه ماسک ۳۵,۰۰۰ ماسک و ۱۰۰۰ لیتر مواد ضد عفونی کننده است همچنین با تولید لباس های فشار مثبت برای بیماران دستگاه، مه پاش، لباس های فشار منفی برای کادرهای درمانی، کیسه حمل جسد ویژه بیماران کرونا و همچنین آزمایشگاه سطح ۳ با تجهیزات کامل که در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است. علاوه بر این سقف به تایید داروهای بیماران از دو و نیم میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت و هزینه دارویی نیز از ۶۰۰ هزار تومان به یک میلیون تومان افزایش داده است و دفترچه‌های فرزندان کارکنان نیروهای مسلح نیز تا پایان خرداد سال آینده اعتبار دارد.

تشریح اقدامات نیروی دریایی سپاه برای مقابله با کرونا

همچنین به گزارش فارس، همزمان با شیوع ویروس کرونا و بروز مشکلاتی از این طریق برای هموطنان در اقصی نقاط کشور، دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در از آمادگی کامل این نیرو بمنظور خدمت رسانی به مردم و احداث بیمارستان سیار با امکانات پزشکی مناسب و انجام دیگر خدمات درمانی در مناطق مختلف خبر داد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه اعلام کرد : با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور و نیاز مردم به دسترسی به مراکز درمانی و بهداشتی، دو بیمارستان با ظرفیت ۳۰ تا ۴۰ تخت در شهرستان برازجان و بیمارستان سیار ۵۴ تخته در بندرعباس شروع به کار کرده اند.

وی همچنین از برپایی بیمارستان سیار با ظرفیت  ۷۴ تخت در رشت خبر داد و گفت: به منظور انجام خدمات پزشکی با برپایی این بیمارستان که قابلیت ارتقاء به ۱۲۰ تخت را دارد به کمک سیستم درمانی کشور آمدیم.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص ضد عفونی و گندزدایی برخی از شهر ها نیز اظهار کرد: به همت واحد جنگ نوین رده های مختلف نیروی دریایی سپاه تا امروز در شهرهای بندرعباس، بوشهر، پارسیان، رشت، ماهشهر و ... معابر و نقاط پرتردد در چندین نوبت ضد عفونی و گند زدایی شده اند و این اقدامات تا برطرف شدن مشکل همچنان تداوم خواهد داشت.

دریادار تنگسیری با اشاره به دیگر اقدامات درمانی به توسعه بخش های بستری عفونی در بیمارستان های نیروی دریایی سپاه در شهرهای شیراز، بندرعباس، چالوس، بندرلنگه، گفت: کلیه کارکنان درمان اعم از پزشکان، متخصصین عفونی، پرستاران و فوریت های پزشکی در این بخش ها فراخوان شده و خدمات خود را با توجه به فلوچارت تشخیصی و درمانی ابلاغی از سوی وزارت بهداشت ارائه می کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: پس از تاکید و دستور فرمانده کل سپاه، با بسیج همه امکانات خود در حوزه سلامت، تمامی ظرفیت‌ها  در این زمینه را به کار می گیریم تا در این برهه از تاریخ بار دیگر به یاری هموطنان عزیزمان شتافته و  آنان را تا رفع کامل در رفع مشکلات آنان بکوشیم.

دریادار تنگسیری در پایان با تاکید بر اینکه پزشکان، پرستاران و دیگر پرسنل نیروی دریایی سپاه آمادگی کامل برای خدمت‌رسانی به مردم بویژه بیماران کرونایی را دارند، گفت: امیدواریم هرچه زودتر با لطف و عنایت خداوند و تلاش های مسئولین و متخصصین امر و البته همراهی مردم عزیز کشور، بر این ویروس و مهمان ناخوانده نیز فائق آمده و سلامتی در جامعه گسترش یابد.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1364767

برچسب‌ها