۰ نفر
۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹
چاره کلافگی در دوران قرنطینه خانگی

ایرنا نوشت: در خانه بمانید! جمله‌ای که این روزها زیاد می‌شنویم و کلید نجاتمان از اوضاع کنونی است اما شاید ماندن در خانه ما را دچار کلافگی کند که برای رهایی از آن می توانیم توصیه های اساتید این حوزه را به کار بندیم.

شیوع ویروس کووید ۱۹ و البته سرعت بالای شیوع آن باعث شده که متخصصین از ما بخواهند که این روزها را در خانه خود سپری کرده و حتیالامکان از خروج از منزل اجتناب کنیم و به عبارتی دیگر خود را در خانه قرنطینه کنیم اما این کار ممکن است برای برخی افراد سردرگمی، کلافگی و حتی افسردگی ایجاد کند.

مرکز مشاوره دانشگاه شهید بهشتی در کتابچه ای اینترنتی در خصوص راهکارهایی برای سازگاری با قرنطینه پیشنهاد داده است.

در این کتابچه اینترنتی آمده که دوران قرنطینه در خانه، بهترین زمان برای انجام کارهایی است که شما همیشه می خواستید از «شنبه» شروع کنید. پس برحسب علاقه خود آنها را فهرست کرده و با زمان بندی مشخص انجام دهید.

در کنار استراحت کردن، برنامه زمانی سالمی داشته باشید. خوابتان را تنظیم کنید و بیش از حد نخوابید زیرا خواب زیاد شما را کسل کرده و دچار رخوت می شوید. همچنین رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از خوردن غذاهای خام و نیم پز اجتناب کنید.

هر روز ورزش های سبکی را که می شود در محیط خانه انجام داد، تمرین کنید و در کنار آن آب زیاد بنوشید. این کار، بسیار در ایجاد احساس نشاط و سرحالی شما کمک می کند.

به یادگیری ادامه دهید. از انواع منابع اینترنتی معتبر و کتاب ها برای یادگیری به روش برنامه ریزی شده استفاده کنید. مطابق با نیازهای تحصیلی، در دوره های آنلاین شرکت کرده و تکالیف مربوط به آن را انجام دهید. همچنین یادگیری و تقویت زبان دوم یکی از کارهای سرگرم کننده در این روزها است.

هیچگاه خسته و ناامید نشوید

در بخش دیگری از این کتابچه آمده است که می توانید به انجام کارهای هیجان انگیزی از جمله باغبانی، نقاشی یا هر کار دیگری که به آن علاقه دارید، بپردازید.

از نظر عاطفی قوی بمانید. از خواندن طولانی مدت خبرها یا بحث درباره اطلاعات منفی اجتناب کنید. طبیعی است که اطلاعات منفی منجر به نوسانات خلقی در شما می شود. اگر برای مدت طولانی در حالت منفی هستید، باید به طور آگاهانه رفتار و خلقیات خود را تنظیم و متعادل کنید.

حمایت های بین فردی را حفظ کنید. با اعضای خانواده، دوستان و همکلاسی های خود در ارتباط تلفنی یا از طریق فضای مجازی باشید و با آنها صحبت کنید. سعی کنید اخبار و اطلاعات منفی را بین خود رد و بدل نکنید و از آن دسته از اطرافیان که تحت فشار هستند، حمایت عاطفی کنید.

به طور کلی به توصیه سازمان جهانی بهداشت، در این شرایط هیچگاه خسته نشده و ناامید نشوید.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد که تاکنون به بیش از ۱۰۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت امروز - شنبه ۲۴ اسفند - اعلام کرد: تاکنون ۱۲ هزار و ۷۲۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و ۶۱۱ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و چهار هزار و ۳۳۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

47231
کد خبر 1364976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =