برخی به دلیل اعتقادات مذهبی،‌برخی برای افزایش سلامتی و برخی هم برای هیجان و داشتن تجربه‌ای لذت‌بخش،‌تصمیم می‌گیرند میان آب‌های یخ‌زده بپرند. اما این رفتار چه خطراتی می‌تواند داشته باشد؟

بهنوش خرم‌روز:‌ برخی افراد دوست دارند در آب‌های سرد یا حتی در مواردی یخ‌زده آب‌تنی کنند. چه انگیزه‌ای باعث می‌شود که این افراد با اشتیاق میان آب‌های یخ‌زده بپرند؟

شنای زمستانی یا غوطه‌ور شدن در آب‌های یخ‌زده،‌ معمولا ریشه‌های فرهنگی یا مذهبی دارد. برای مثال در کشورهای اروپای شرقی،‌ مانند روسیه، در مراسمی مذهبی به نام اپیفانی (به معنای تجلی مسیح که در روز ششم ژانویه/  17 دی‌ماه برگزار می‌شود) یا در روز غسل تعمید مسیح،‌ چنین آیینی را به جا می‌آورند. در این موارد،‌ افرادی که به این آیین‌ها ایمان دارند،‌ بر این باورند که آب رودخانه‌ها و دریاچه‌ها از نظر روحی آن‌هارا پاک می‌سازد.

غوطه‌در شدن در آب‌های یخ‌زده بنا بر آیین‌های مذهبی

حتی در برخی آیین‌ها مردهای جوان باید با سر درون آب بسیار سرد یا یخ‌زده بپرند تا اول سرشان وارد آب شود. از طرف دیگر، گروه‌هایی مانند گروه‌های شنای بلندمدت زمستانی در روسیه را داریم که عناوینی مثل گروه خرس‌های قطبی یا شیرماهی‌ها را دارند. این گروه‌ها بر این باورند که شنای طولانی در آب‌های سرد باعث بالا رفتن جریان خون و تحریک سیستم ایمنی بدن می‌شود و از این طریق،‌ سلامتی ارتقا می‌یابد.

در برخی موارد هم افراد شنای زمستانی را با آرمیدن در فضایی گرم ترکیب می‌کنند و از این طریق،‌ تجربه‌ خود را لذت‌بخش‌تر می‌سازند.

اما آیا واقعا شنا در آب‌های بسیار سرد، ‌باعث افزایش سلامتی بدن می‌شود؟ به گزارش دیسکاوری، تا به حال هیچ‌کس به طور گسترده در مورد فواید احتمالی شنای زمستانی مطالعه نکرده است. این در حالی است که شنای زمستانی در برخی کشورها مانند آمریکا در حال محبوب شدن است و هر سال افراد بیشتری از آن استقبال می‌کنند. حتی برخی از این گروه‌ها تمام زمستان،‌ هر هفته به شنای زمستانی می‌روند.

شنا در آب‌های سرد

اما به گفته محققین،‌ حتی حرفه‌ای‌ترین شناگران هم در چنین شرایطی در خطر هیپوترمی قرار دارند (هیپوترمی یک موقعیت اورژانس پزشکی است و در شرایطی به وجود می‌آید که بدن سریع‌تر از آن که بتواند گرما تولید کند،‌ گرما از دست بدهد. در نتیجه ممکن است دستگاه عصبی و همچنین قلب و سیستم گردش خون نتواند به درستی کار کند و حتی منجر به مرگ شود). به همین دلیل شناگران نباید برای مدت طولانی در آب سرد باشند. وقتی دمای بدن از 95 درجه فارنهایت معادل 35.4 درجه سانتی‌گراد پایین‌تر بیاید، خطر مرگ وجود دارد.

بسیاری ازافراد تازه‌کار،‌ تنها چند ثانیه در  آب می‌مانند،‌ اما افراد حرفه‌ای ممکن است بین یک تا دو دقیقه بتوانند در آب یخ باقی بمانند. اگر هوس امتحان کردن آب‌تنی در آب یخ‌زده به سرتان زد،‌ حتما با پزشک مشورت کنید،‌ به خصوص برای افرادی که در سلامت کامل نیستند،‌ این رفتار می‌تواند خطرناک و حتی کشنده باشد.

50172

کد خبر 136545

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۳
  0 0
  ضمن تشکر از تذکر نویسنده ، لطفا منبع مطالب و منشا گفته ها را ذکر کنید . چون در صورت عدم صحت گفته هایتان ، این گفته ها می تواند به صورت تلقینی بر روی خوانندگان اثر گذاشته و واقعا این تفریحات تبدیل به فاجعه شود .
 • ذوالفقار دانشی، دبیر سرویس دانش IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۲۳
  0 0
  ضمن تشکر از کاربر بدون نام،منبع خبر به‌صورت هایپرلینک درون متن مشخص شده است.