۹ نفر
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
سرخی تو از خانه ماندن من!

ویروس کرونا کوید-١٩ همه جای دنیا را فرا گرفته است. ویروسی خشن و کشنده. انگار هیچ کس در امان نیست.

آدم های معروف، آدم های معمولی، فقیر یا غنی، پیر و جوان، همه هراسان و نگران هستیم که آیا امکان دارد ما نیز گرفتار این بلا بشویم؟!
فعالیت های اقتصادی و همین طور مسافرت ها و برنامه های سرگرم کننده مانندِ سینما و تئاتر همه و همه در بخشی از جهان که درگیر این بیماری هستند لغو شده اند. از مردم خواسته شده تا در خانه ها بمانند و بیرون نیایند تا زنجیره ی پخش این بیماری و گسترش این ویروس مخوف که در اواخر سال میلادی ٢٠١٩ از بازاری در چین شروع شد، قطع شود.
هر روز اطلاعات جدید و گاه متضادی با آنچه که تا به حال می دانستیم در مورد این ویروس بیرون می آید. اما همه ی آنها در چند چیز مشترک هستند. در خانه بمانیم، دست هایمان را مرتب و دقیق شستشو کنیم و سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم.

به طور قطع جهان از عهده ی این ویروس بر خواهد آمد و انسان بار دیگر طبیعت را تحت اختیار خود خواهد گرفت و این ویروس را از حالت همه گیری جهانی خارج خواهد کرد. اما سوال اینجاست که نبرد انسان و کوید-١٩ چقدر طول خواهد کشید و چه هزینه های جانی و مالی به جا خواهد گذاشت؟!
من هم مثل بقیه ی هموطنان ایرانی ام که در خارج از کشورمان زندگی می کنیم هر روز آمارهای مربوط به این بیماری را در کشور با دقت و نگرانی دنبال می کنم. گسترش و کشتار این ویروس بعد از چند هفته از زمان اعلام کشف آن در ایران هنوز در بازوی افزایشی نمودار خود است و همچنان برای گرفتن قربانیان بیشتر اشتیاق دارد! تعداد مبتلایان روزانه ی  ایران حالا چهار رقمی و تعداد جان باختگان سه رقمی شده است. البته تعداد زیادی از مبتلایان نیز با تلاش های شبانه روزی گروه های درمانی بیمارستان ها بهبود یافته اند.
کشور ما ایران به دلایل متعدد سیاسی و اجتماعی زیر ذرٌه بین افکار عمومی جهان بوده است. برای خیلی از مردم دنیا مهم است بدانند که وضعیت این ویروس و نحوه ی مقابله با آن در ایران چگونه است. صحنه های رقص و پایکوبی گروه های درمانی در بیمارستان های ایران با آن لباس های ماورای زمینی و صورت ها و بدن های پوشیده با لوازم حفاظتی به سرعت در جهان پخش می شوند و بسیار مورد توجه قرار می گیرند.

نام های مندرج در بالای جدول کشورهای درگیر با کوید-١٩ همه از کشورهای توسعه یافته و برخوردار جهان هستند. چین، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا،...وجود نامِ ایران در میان این کشورها حس دوگانه ای را ایجاد می کند و باعث شکل گیری دهها سوال می شود. آیا ایران از عهده ی مهار این بلا برخواهد آمد یا با آشفتگی، پنهانکاری و کمبود نیرو و امکانات و همین طور گرفتاری های متعدد ناشی از تحریم های بی سابقه ی آمریکا در مقابل این بیماری به زانو درخواهد آمد؟!

آیا شکست ایران در مقابل این ویروس جهنده و خطرناک شکست ایران است یا شکست جمهوری اسلامی ایران؟! آیا در مقابله با این ویروس هم می شود همانند اپوزیسیون خارج از کشور دائم بر جدایی ایران و جمهوری اسلامی اصرار ورزید؟! ویروسی که ممکن است به جان همه ی افراد با تفکرات گوناگون سیاسی بیافتد و آنها را از پای دربیاورد.
جهان پس از فروکش کردن کرونا با جهان قبل از شیوع آن تفاوت های زیادی خواهد داشت. این ویروس با بی رحمی تمام به انسان ها خواهد آموخت که برای ادامه ی زندگی بر روی تنها سیاره ی قابل سکونت جهان هستی باید با هم همکاری کنند. موضوع "من" حالا تبدیل شده است به "ما". رعایتِ نظافت باید همگانی باشد و فقط اینکه "من" مواظب خودم باشم خطر را به اندازه کافی از من دور نخواهد نکرد. ویروس کوید-١٩ به انسان دوباره یادآوری خواهد کرد که موجودی است اجتماعی و در مقابل مسائل و بحران های اجتماعی باید متحد، هماهنگ و مسئولانه عمل کند تا نابود نشود. انسان باید یاد بگیرد که حرص و طمع در غارت طبیعت و رفتار وحشیانه با حیوانات وحشی می تواند عواقب سنگینی داشته باشد. در این میان تئوری های توطئه فقط به نفع شکارچیان بی رحمِ حیوانات وحشی تمام می شود تا دوباره بساط شکار خود را پهن کنند و باز هم با سوداگری مرگ باعث انتقال ویروس های خطرناک به انسان ها شوند. ما باید قبول کنیم که در جهان ناشناخته ها زندگی می کنیم و باید بفهمیم که برای حفظ خود نیازمند همکاری و همیاری هستیم. جنگ، ترور، تحریم، محاصره اقتصادی، تهدید و...فقط به شکست انسان در مقابل بلایای طبیعی منجر خواهد شد. بر این ویروس نه سلاح هسته ای کارگر است، نه موشک نه ثروت کلان و نه ارتش عظیم! این ویروس را باید کشت و نباید گذاشت تکثیر شود.

دستهایمان را می شوئیم تا ویروس کشته شود، با دارو بیماران را درمان می کنیم تا ویروس کشته شود. حتی مرگِ دردآور قربانیان ویروس کرونا کوید-١٩ هم به نوعی کشته شدن آن ویروس است.
مراسم چهارشنبه سوری امسال در راه است.حالا سوال این است که چه کار باید بکنیم؟ در خانه بمانیم؟ یا برویم بیرون برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری مثل هر سال که شور و شوق عید را داریم؟

اگر از کرونا بپرسید به طور قطع شما را تشویق می کند تا هر چه بیشتر به دوستانتان نزدیک شوید چون کرونا ویروس نیاز به بدن میزبان دارد. نیاز به بدن تازه دارد.
بارها در خبرگزاری های جهان صحبت از این شده است که ایرانی های مسافر یا مهاجر عامل انتقال ویروس به این یا آن کشورِ بوده اند.
در مسقط شهری که ما در آن زندگی می کنیم تقریبن تمام ٢٢ نفری که تا حالا گزارش شده درگیر این بیماری هستند، یا از ایران آمده اند یا به نوعی با ایرانیان در ارتباط بوده اند. در یکی از اولین اقدامات دولت عمان تمام پرواز های از مبدأ  ایران به عمان را قطع کرد. از طرف دیگر بسیاری از  رسانه های جهانی هم سعی فراوان دارند تا ایران را در مقابل این ویروس غیر مسئول و ناتوان نشان بدهند.

اگر من و خانواده ام در مراسم چهارشنبه سوری امسال دیده شویم که خوشحال و خندان و فریادزنان از روی آتش می پریم تنها پیامی که برای غیر ایرانی ها داریم این است که ایرانیان مسئولیت ناپذیرند! در حالِ حاضر در مسقط همه ی فعالیت های گروهی لغو شده اند و از مردم خواسته شده در برنامه ها و تجمعات شرکت نکنند. ما همه ساله این این مراسم را مفصل برگزار می کرده ایم تا فرزندانمان یادشان نرود که چنین رسومی داریم . رسومی خوب یا بد، بی فایده یا بافایده! خرافات یا واقعیات! مهم نیست. مهم شادی و در کنار هم بودن است به خصوص برای ما ایرانیان دور از وطن. اما امسال می توانیم به فرزندانمان مسئولیت پذیری در قبال جامعه را یاد بدهیم. اگر ما به برخی سوء مدیریت ها و مسئولیت ناپذیری ها  در کشورمان انتقاد داریم الان فرصتی است که خودمان را امتحان کنیم که چقدر مسئولیت پذیر هستیم؟

در خانه بمانیم تا به بهانه ی پریدن از روی آتش با دریافت این ویروس مخوف آتش در زندگی ما نیافتد! پیام چهارشنبه سوری از همان عبارت زردی من از تو، سرخی تو از من روشن است. این پیام حاوی سلامت و ایمنی است. صورت سرخ صورت سلامت است و روی زرد نشان بیماری! با در خانه ماندن سرخ بمانیم و این پیام را به آدم های دیگر از کشورهای دیگر که ما را می شناسند بدهیم که ما در مقابل سرخی صورت آنها هم مسئول هستیم و به عنوان یک ایرانی به قوانین کشوری که در آن زندگی می کنیم احترام می گذاریم. ما با در خانه ماندن آتش به نیستان این ویروس خواهیم انداخت.
 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1365972

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =