جهانگیری: دولت و بخش‌های تولیدی در ایام نوروز تعطیلی نخواهند داشت /مشکلی برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم وجود ندارد

تسنیم نوشت: معاون اول رئیس جمهور گفت: در ایام عید، دولت و بخش‌های تولیدی که مسئول تأمین نیازهای مردم هستند، تعطیلی نخواهند داشت.

جلسه ستاد تنظیم بازار عصر امروز به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. اسحاق جهانگیری در این جلسه با قدردانی از دستگاه های مرتبط با تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم گفت: خوشبختانه از ابتدای سال جاری انواع کالاهای اساسی به وفور در اختیار مردم قرار داشته و در هیچ مقطعی کمبود و مشکلی برای تامین اقلام مورد نیاز مردم وجود نداشته است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه تأمین کالاهای اساسی برای رفع نیازهای مردم و اطمینان بخشی به جامعه مبنی بر اینکه هیچ کمبودی وجود ندارد، افزود: در ماه های اخیر و در مقطع ایام پایانی سال به رغم شیوع ویروس کرونا در کشور، اما همچنان مشکلی برای تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم وجود ندارد.

 جهانگیری از دستگاه های متولی تنظیم بازار و بخش های نظارتی خواست در دو مقطع شب عید و نیز ماه مبارک رمضان، تمرکزی جدی بر موضوع تنظیم بازار و بازرسی ها داشته باشند تا مردم دغدغه ای در خصوص قیمت ها و تأمین اقلام مورد نیاز خود نداشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با قدردانی از تمامی مدیران کشور که از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور به صورت انقلابی و جهادی پای کار آمده اند، خاطرنشان کرد: اقدامات ارزشمند صورت گرفته در مدت اخیر نشان داد که مدیریت اجرایی کشور، دستگاه قضایی، قوه مقننه، نیروهای مسلح و همه بخش های عمومی، خصوصی و دولتی در زمان بحران قادر هستند به خوبی عمل کنند.

 جهانگیری افزود: در شرایطی که همه مردم دنیا و کشورهای مدعی مدیریت درگیر ویروس کرونا شده اند، سیستم مدیریتی برخی از این کشورها ظرف چند روز با بحران مواجه شد اما خوشبختانه به دلیل همراهی که مردم ایران از خود نشان دادند مشکل و بحران مدیریتی در کشور ایجاد نشد.

وی افزود: خوشبختانه مردم ایران، مردمی همراه هستند و وقتی که مسائل را صادقانه با آنها مطرح کنیم و از آحاد جامعه کمک بخواهیم، همگی پای کار می آیند و با دولت همراهی می کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در موضوع شیوع ویروس کرونا دو مسأله اساسی مطرح بود، افزود: یکی از این نیازها موضوع درمان بیماران مبتلا به کرونا و دیگری تأمین نیازهای بهداشتی بیمارستان ها و اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم بود که مدیران کشور، واردکنندگان و نیز دست اندرکاران شبکه توزیع و نظارت، عملکرد قابل قبول و کارنامه خوبی از خود برجای گذاشتند.

 جهانگیری با اشاره به اینکه در بخش تولید اقلام بهداشتی نظیر الکل، ماسک و لباس های پرستاری ظرف مدتی کوتاه ظرفیت تولید کشور چند برابر شد، گفت: خوشبختانه همت مدیران و همراهی و همکاری دستگاه های مختلف باعث شد که در واردات برخی اقلام مورد نیاز بهداشت و درمان کشور، از مرحله ثبت سفارش تا ورود کالا به کشور مدت 48 ساعت زمان می برد که این نشان می دهد مدیریت کشور قادر است در دوران سختی، با همت جهادی نیازهای مردم را تأمین کند.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: وقتی مردم تلاش ها و اقدامات صادقانه مدیران کشور را مشاهده می کنند، همکاری و همراهی خوبی از خود نشان می دهند و این در حالیست که در برخی کشورهای اروپایی مردم به فروشگاه ها هجوم برده و با مشکل کمبود کالاهای اساسی مواجه شده اند.

جهانگیری اضافه کرد: در سال 98 با برنامه ریزی و پیش بینی های دولت، با وجود آنکه در شرایط محدودیت منابع ارزی بودیم، 14.8 میلیارد دلار منابع ارزی به قیمت 4200 تومان برای تأمین و ذخیره کالاهای اساسی تخصیص یافت و نتیجه این برنامه ریزی این است که امروز کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به وفور در فروشگاه ها وجود دارد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه در ایام عید نیز باید کارها با همین حساسیت دنبال شود، تصریح کرد: با وجود آنکه از مردم درخواست می کنیم در خانه های خود بمانند و به این وظیفه ملی برای جلوگیری از گسترش کرونا عمل کنند اما دولت و بخش های تولیدی که مسئول تأمین نیازهای مردم هستند تعطیلی نخواهند داشت و حتی به صورت سه شیفت فعالیت خواهند کرد.

 جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش های ارایه شده در جلسه در خصوص ورود محموله های اقلام بهداشتی نظیر ماسک گفت: امیدوارم با تلاش های انجام شده در بخش تولید و واردات، در آینده نزدیک شاهد تأمین کالاهای بهداشتی مورد نیاز جامعه باشیم.

وی افزود: اگرچه بر اساس گزارش های کارشناسان استفاده از ماسک برای همه مردم الزامی و ضروری نیست، اما عرضه اینگونه محصولات بهداشتی باید به گونه ای باشد تا کسانی که از نظر روحی و روانی احساس می کنند که به این گونه اقلام نیازمند هستند، بتوانند نیازهای خود را تأمین و دغدغه ای در این خصوص نداشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور ضمن تقدیر از وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاوزی، راه و شهرسازی و گمرکات کشور که مسئولیت اصلی تأمین کالا و واردات را انجام می دهند گفت: حضور مستمر بخش بازرسی و دستگاه های نظارتی در بازار نیز اقدام مناسبی است که می تواند در اطمینان بخشی به مردم مؤثر باشد.

 جهانگیری از استانداران سراسر کشور نیز به خاطر تلاش های گسترده و همراهی با دولت برای مبارزه با کرونا قدردانی و خاطرنشان کرد: استانداران عملکرد موفقی در این زمینه داشته اند و در بسیاری از مقاطع بار سنگین مسئولیت را در بحران های مختلف بر دوش می کشند.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: همه این تلاش ها و اقدامات انجام شده در شرایط تحریم های ظالمانه آمریکاست و امروز که همه مردم دنیا گرفتار مقابله با کرونا هستند آمریکا با وقاحت ملت ایران را در شرایط فشار و تحریم های ظالمانه قرار داده که این موضوع برای آمریکا در تاریخ روسیاهی و برای مردم ایران سرفرازی به همراه خواهد داشت.

 جهانگیری از همه مدیران و دستگاه های مختلف کشور خواست مراقبت از مردم و تلاش برای از بین بردن ویروس کرونا را در اولویت همه برنامه ها قرار دهند و در عین حال دستورالعمل های بهداشتی لازم را نیز برای حفظ سلامتی خود به کار گیرند تا بتوانیم با حداقل آسیب این مقطع را پشت سر بگذاریم.

در این جلسه که وزیر امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دادگستری، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و مدیرعامل سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز حضور داشتند، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارشی از اهتمام جدی ستاد تنظیم بازار برای تأمین کالا و فعالیت شبکه های توزیع و نظارت ارائه کرد و گفت: تمرکز عمده ستاد بر فراوانی کالا بوده و در این زمینه همه استان ها نیز پای کار آمده اند و جلسات تنظیم بازار در استان ها به صورت هفتگی برگزار می شود.

27216

کد خبر 1366282

برچسب‌ها