نمکی: از همان روزهای ابتدایی خواستار قطع پروازهای مستقیم از چین شدم

ایسنا نوشت: وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه هیچ‌ زمانی در مورد بیماری کرونا به دور از صداقت با مردم صحبت‌ نخواهم کرد، گفت: از همان روزهای ابتدایی خواستار قطع پروازهای مستقیم از کشور چین شدم.

سعید نمکی در پیامی ویدویی اظهار کرد: با مردم کشور هیچ وقت به دور از صداقت و با هیچ‌گونه مصلحت اندیشی حرف نخواهم زد و این اطمینان را می دهم که در ارتباط با بیماری کرونا به جز صداقت و یک رنگی هیچ راه دیگری را انتخاب نکنم.

وی ادامه داد: زمانی که در کشور چین اولین آلودگی به ویروس کرونا گزارش شد به عنوان یک معلم دانشگاه و به عنوان کسی که از ۳۰ سال گذشته سکان دار بهداشت کشور در رابطه با مبارزه با بیماری مالاریا، ریشه کنی فلج اطفال، مبارزه با سرخک و کنترل کزاز در کشور بودم، اقداماتی را برای کنترل بیماری در کشور تدارک دیدم.

نمکی با اشاره به این که از همان روزهای ابتدایی از همکاران خواستم با تمام قوت به این موضوع ورود کنند، تصریح کرد: برای من این موضوع روشن بود که ویروس به کشور می رسد و با مردم صحبت کردم و گفتم که صدای پای ویروس را از پشت دروازه‌های کشور می‌شنوم.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: بنابراین تمام همکارانم را دعوت کردم تا به تدوین یک برنامه کشوری در این زمینه بپردازیم و در مرحله اول تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی را با ویروس کرونا آشنا کردیم که برای ورود ویروس آمادگی کامل داشته باشند. در مرحله دوم به تمام همکاران خود راه‌های آگاهی مردم و آموزش همگانی را آموختیم.

وی در ادامه با اشاره به این که از همان روزهای ابتدایی همکارانم را دعوت کردم تا شیوه‌های آزمایشگاهی برای تشخیص زودرس بیماری در کشور داشته باشیم، اظهار کرد: متاسفانه کیت‌های آزمایشگاهی مدت‌ها بعد از این که بیماری در کشور بود از سازمان بهداشت جهانی و مناطق دیگر برای ما ارسال شد.

وزیر بهداشت افزود: همکاران من در مجموعه انستیتو پاستور و دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران کارهای تشخیصی کیت‌ها را آماده کردند و از سوی دیگر موارد مشکوک از کشورهای دیگر را که طی روزهای ابتدایی به کشور آمده بودند تست کردند، همچنین بلافاصله خروج ماسک از کشور را ممنوع اعلام کردم و از مجموعه تجهیزات پزشکی کشور خواستم که از تولید کنندگان داخلی تا می‌توانند ماسک بخرند و انبار کنند.

نمکی با بیان این که داروهایی که کشور چین در روزهای ابتدایی اعلام کرده بود که تاثیر نسبی بر کنترل بیماری دارد را تهیه کردیم و از همان روزهای ابتدایی خواستار قطع پروازهای مستقیم از کشور چین شدم.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1367240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
  14 0
  خب داستان کی بود کی بود من نبودم شروع شد.
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
  12 0
  دروغ میگی.
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
  23 0
  پس چرا به امیرحسین رستمی اعتراض کردی دکترجان؟
  • ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
   21 0
   اگر در برابر جان مردم و تعهدی که داری احساس مسئولیت میکردی، وقتی دیدی پرواز ها متوقف نشده و قرنطینه هم انجام نشده ، بیانیه عمومی میدادی و در اعتراض به کارشکنی ها استعفا میدادی. نه اینکه پست و میز را نگه داری
  • م IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
   30 0
   بازیگر بشینه بازیگریشو کنه با حرفاش روحیمونه آتیش زد یعنی چی تو همه کار دخالت.زندگی هامون این روزا به سختی داره میگزره بسه دیگه لطفا پشت هم باشیم توی این روزا
  • م IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
   35 0
   چون باید با دروغگوها وشایعه پراکنها برخورد بشه
 • بی نام LU ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
  10 0
  پس چرا پروازها قطع نشد؟
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
  7 0
  شما خواستار شدید ولی عمل کردند؟ نه قرنطینه نه قانون نه اجرا فقط تشکر از کادر درمان و اعلام امار واقعا که فرقه بین مدیریت کشور و اداره کشور آقای وزیر شما هم دانش دارید و هم اراده مبارزه با این ویروس از نگاهتان مشخص است ولی لطفا تلاش کنید برای اجرا نظرات تخصصیتان تا بیشتر از این دیر نشده.
 • IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۲
  11 0
  ما هم خواستار برکناری شما هستیم. مسوولین خودشون رو کنار کشیدن فقط بلدن بگن مردم مقصرن. چرا جلوی سفرها رو نمیگیرین؟ چرا رفت و آمدها رو محدود نمیکنین؟ چون میخواین فردا بگین همش تقصیر مردمه و ما خیلی خوبیم و هی از هم تقدیر کنین