تمهیدات بهزیستی برای کنترل شیوع بیماری کرونا در میان کودکان کار و افراد معتاد

تسنیم نوشت: مدیر کل بهزیستی استان تهران اقدامات صورت گرفته برای کنترل شیوع بیماری کرونا در میان کودکان کار و خیابان و افراد معتاد را اعلام کرد.

امین شاهرخی درباره فعالیت‌های کمیته پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر بهزیستی استان تهران اظهار کرد: به دلیل گستره و تنوع جامعه هدف تحت پوشش و به تبع آن وجود مراکز متعدد نگهداری سازمان بهزیستی و اهمیت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در مورد بیماری‌ها بویژه بیماری‌های واگیر کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر استان در عالی‌ترین سطح استانی تحت نظارت و بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های کمیته کشوری بیماری‌های واگیر فعال است و بطور مستمر امور مربوط به بیماری‌های مربوطه را رصد می‌کند.

وی ادامه داد: با انتشار خبر  شیوع بیماری کرونا در کشور چین و پیش از ورود به ایران این کمیته با توجه به وجود تجارب قبلی درباره بیماری‌هایی همچون آنفولانزا که در مراکز تحت پوشش بهزیستی اتفاق افتاده بود از بهمن ماه سال 98 جلسات متعددی را برگزار و پیش بینی‌های لازم را با هماهنگی و نظارت کمیته کشوری اتخاذ کرد.

شاهرخی با اشاره به جامعه متنوع و بزرگ تحت حمایت سازمان بهزیستی و گروه‌های سنی مختلف از نوزادی تا سالمندی گفت: مراکز دولتی تحت پوشش و غیر دولتی دارای مجوز از سازمان بهزیستی از گروه‌های متنوع و حساسی مانند سالمندان، کودکان، افراد دارای معلولیت و معتادان که معمولا دارای مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای جسمی هستند نگهداری می‌کنند  و ضروری است به هریک از گروه‌ها توجه و تدابیر ویژه مربوط به خود اتخاذ شود که به همین دلیل دستور العمل‌های ویژه‌ای برای هر یک از گروه‌ها توسط کمیته مذکور تدوین و به مراکز ابلاغ شد.

رئیس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر بهزیستی استان تهران از برگزاری جلسات و اقدامات متعدد کمیته‌های کشوری و استانی پیشگیری از بیماری‌های واگیردار بهزیستی خبر داد و افزود: در یکی از نخستین اقدامات سازمان بهزیستی کشور در اوایل اسفندماه اعتباری خاص تحت عنوان کمک هزینه تهیه مواد و وسایل بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کرونا ویروس با سرانه 30 هزار تومان برای هر فرد مقیم در مراکز اختصاص و بصورت متمرکز و الکترونیک مستقیما به حساب مراکز واریز کرد و در همین راستا در هفته اول سال جدید با نظر مساعد رییس سازمان بهزیستی کشور مبلغ پنج میلیون ریال به ازای هر فرد مقیم در مراکز نگهداری شبانه روزی سالمندان و معلولین به حساب مراکز واریز شد.

وی گفت: با مساعدت بنیاد مستضعفان بالغ بر سه هزار و پانصد نفر معلول ضایعه نخاعی و بسترگرای تحت پوشش استان تهران از کمک هزینه تأمین وسایل بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کروناویروس به مبلغ 250 هزار تومان بهره مند شده‌اند که این مبلغ هم مستقیما به حساب خود این افراد واریز شد.

شاهرخی در مورد نظارت بر مراکز مختلف بهزیستی برای رعایت بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها گفت: تیم‌های متعددی در سطوح مختلف کار نظارت و بازرسی از مراکز را بر عهده دارند و نحوه فعالیت و عمل به دستورالعمل‌ها را بررسی می کنند که این تلاش‌ها موجب شد شاهد کمترین آسیب در مراکز باشیم.

وی با اشاره به آگاهی بخشی و توزیع اقلام بهداشتی به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا در میان کودکان کار و خیابان و افراد معتاد گفت : با مذاکرات اولیه با بنیاد مستضعفان و پیگیری‌های  صورت گرفته مبلغ پنج میلیارد تومان از سوی بنیاد برای حمایت از کودکان کار و خیابان در کشور بویژه استان تهران اختصاص یافت که در استان تهران اورژانس اجتماعی و گروه‌های مردم نهاد با حضور در محل‌های تجمع کودکان کار و خیابان، بسته‌های بهداشتی شامل بروشور، ماسک، مواد ضد عفونی کننده و دستکش را روزانه بین کودکان توزیع می‌کنند و آگاهی بخشی لازم در مورد بیماری کرونا بین کودکان و خانواده‌های آنان صورت می‌گیرد.

رییس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر بهزیستی استان تهران با تشکر از تلاش‌های گروه‌های فعال در حوزه معتادان گفت: تیم‌های سیار کاهش آسیب معتادان و گروه‌های مردم نهاد با حضور در پاتوق‌های معتادان، اقلام بهداشتی و پیشگیرانه را بین معتادان توزیع می‌کنند.

شاهرخی همچنین در مورد حمایت از مراکز نگهداری از معتادان افزود: سازمان بهزیستی از آغاز شیوع کرونا تاکنون مبلغ پنج میلیون و 700 هزار تومان در دو مرحله به هر مرکز درمان اعتیاد و کاهش آسیب برای تهیه و توزیع اقلام پیشگیرانه اختصاص داده است.

رئیس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار بهزیستی استان تهران از افزایش ظرفیت و ساعات کاری مرکز مشاوره تلفنی 1480 به منظور کاهش اضطراب ناشی از این بیماری در عموم مردم خبر داد و گفت:  همزمان با افزایش ظرفیت خطوط مرکز مشاوره تلفنی 1480 از 40 خط به 80 خط، ساعات کاری مرکز نیز از ساعت 8 صبح  تا ساعت 24 با توجه به نیاز بیشتر مردم و افرادی که دچار اضطراب و مشکلات ناشی از این بیماری نیازمند مشاوره روانشناختی شده‌اند افزایش یافته است.

شاهرخی همچنین از تعطیلی مهدهای کودک و مراکز توانبخشی روزانه سراسر استان با هماهنگی ستاد مبارزه با کرونا استان تهران از اول اسفندماه سال 1398 تا اطلاع بعدی خبر داد.

وی با بیان اینکه 900 مهد کودک، 200 مرکز درمان معتادان، 190 مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی معلولان و 76 مرکز نگهداری کودک و نوجوان در تهران فعالیت می‌کنند افزود: مراکز بزرگی چون اخوان با دارابودن یک هزار و 500 نفر مقیم و شفق با یک هزار مددجو در حوزه درمان معتادان خیابانی و آسایشگاه خیریه کهریزک با یک هزار و 400 معلول و سالمند در استان فعالیت می‌کنند که به منظور کنترل شیوع بیماری در مراکز، پذیرش‌های جدید و ملاقات‌های عمومی مگر در موارد خاص متوقف شد.

مدیر کل بهزیستی استان تهران در مورد اقدامات حمایتی صورت گرفته در رابطه با آسایشگاه خیریه کهریزک توسط بهزیستی استان تهران به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا گفت: سازمان بهزیستی در طی چند مرحله و تحت عناوین مختلف حمایت‌های خود را برای افزایش سطح بهداشتی و به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا انجام داده است که از جمله این اقدامات، می‌توان به پرداخت مبلغ 750 میلیون تومان علاوه بر یارانه ماهیانه مرکز برای تهیه اقلام و وسایل بهداشتی و پیشگیرانه اشاره کرد.

رییس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار بهزیستی استان تهران ضمن تشکر از همراهی و مساعدت بنیاد مستضعفان گفت: به دلیل شرایط خاص و ابتلاء چند نفر از کارکنان و مددجویان این مرکز، در مرحله بعد به درخواست ریاست سازمان بهزیستی کشور مبلغ سه میلیارد تومان دیگر از سوی بنیاد مستضعفان به حساب این مرکز اختصاص یافت.

وی به تخصیص همه اقلام اختصاص یافته به استان تهران از کمک‌های صندوق بین المللی جمعیت سازمان ملل شامل ماسک، مواد ضد عفونی کننده و دستکش به ارزش 300 میلیون تومان به مرکز کهریزک اشاره کرد و افزود: طی جلساتی که با همکاران وزارت بهداشت به عنوان متولی درمان برگزار شد مصوب شد با توجه به حضور سالمندان و جمعیتی که نسبت به جمعیت عمومی آسیب پذیرتر اند، از طرف وزارت بهداشت تیمی شامل 5 نفر برای تشخیص سریعتر بیماری کرونا و تسهیل در امر اعزام بیماران مبتلا در این مرکز مستقر شوند.

شاهرخی گفت: به علت ابتلا تعدادی از کارکنان مرکز کهریزک به بیماری کرونا، از طرف جمعیت هلال احمر قول مساعد برای تامین نیروی انسانی برای کمک در بخش‌های خدماتی و کمک بهیاری داده شد که تاکنون 8 نفر از طرف جمعیت هلال احمر به این مرکز معرفی شده‌اند.

۴۷۲۱۲

کد خبر 1369878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =