۰ نفر
۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۱
۲۲ درصد کودکان ایرانی اضافه وزن دارند

مهر نوشت: مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی با ببان اینکه ۲۲درصد کودکان ایرانی کم تحرک و دچار اضافه وزن هستند، برنامه‌های این دفتر را برای افرایش تحرک دانش آموزان تشریح کرد.

محمد جعفری با بیان اینکه یک جلسه ورزش در طول یک هفته برای دانش آموزان کافی نیست، اظهار کرد: در سال ۱۳۰۶ درس تربیت بدنی تصویب شد قرار بر روزی یک جلسه ورزش در برنامه درسی بود، ولی به دلیل کمبود امکانات مالی و انسانی تبدیل به یک جلسه در هفته شد و بر همین اساس در برنامه درسی وزارت آموزش و پرورش، زنگ تربیت بدنی یک جلسه است.

مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی با اشاره به شرایط موجود، سیاست‌ها و برنامه‌های معاونت تربیت بدنی و سلامت را بر ارتقا فعالیت‌های حرکتی و ورزشی دانش آموزان دانست و گفت: دانش آموزان را ۵ ساعت در روز در اختیار داریم لذا سرانه حرکتی یک ساعت و نیم در هفته کافی نیست، به همین علت فعالیت‌های مکمل مانند نرمش صبحگاهی، مدرسه پویا، کانون‌های ورزشی درون و برون مدرسه‌ای و المپیادهای ورزشی درون مدرسه‌ای و ورزش با خانواده را برنامه‌ریزی کردیم تا بتوانیم در همین بازه زمانی که دانش آموزان را در اختیار داریم، سرانه حرکتی آنها را افزایش دهیم. همچنین توجه والدین را به این مسئله جلب کنیم که دانش آموزان در اوقات فراغت خود به کانون‌ها و باشگاه‌های ورزشی مراجعه کنند.

جعفری با بیان برخی از آمارهای وضعیت سلامت کشور بر اساس آخرین تحقیقات و شواهد است، گفت :۶۰ درصد مردم ایران دچار وزن بالا و چاقی ،۳۷ درصد از ایرانیان دچار فشارخون، بیش از ۵۶ درصد مردم ایران دچار کم تحرکی، بیش از ۴۶ درصد مردم ایران دارای کلسترول بالا و۱۰ درصد مردم ایران مبتلا به دیابت هستند.

وی افزود: طبق آخرین پایش نزدیک به ۲۲ درصد از کودکان ایران دارای اضافه وزن و چاقی هستند و مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهد که چاقی در سنین ۱۰ تا ۱۴ سال خطر ابتلا به چاقی در بزرگسالی را ۲۲ برابر می‌کند. لذا این دغدغه که کم تحرکی باعث اضافه وزن دانش آموزان می‌شود، وجود دارد و در این شرایط بیشتر هم هست چراکه عوارض زیادی از جمله خطر ابتلا به دیابت و بعضی سرطان‌ها را افزایش می‌دهد، باعث بیماری قلبی عروقی، کبد چرب، اختلالات فیزیولوژیکی، ناتوانی جسمی، کاهش عزت نفس، تداوم چاقی در طول عمر و اختلال خواب در افراد می‌شود.

مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی در مورد عوامل مهمی که در اضافه وزن و چاقی دانش آموزان موثر است، گفت: عامل اول، عوامل فردی (ویژگی‌های دانش آموزان) مانند جنس، سن، عادت به کم تحرکی، برنامه شخصی، وراثت، قدرت تصمیم گیری، موادغذایی دریافتی و فعالیت حرکتی است.

جعفری عامل دوم را عوامل خانوادگی (سبک زندگی والدین) معرفی کرد و گفت: دانش تغذیه‌ای، مصرف غذایی والدین، دسترسی غذا در منزل، ترجیحات غذایی والدین، وضعیت وزن والدین، ترغیب والدین به فعالیت، الگوهای فعالیت حرکتی والدین، نظارت والدین به تماشای تلویزیون، وابستگی خانواده به تلویزیون، معاشرت با دوستان و فامیل از نمونه‌های رفتاری این بخش هستند.

وی عامل سوم را عوامل اجتماعی (ویژگی‌های جامعه یا اجتماعی) دانست و گفت: نمونه‌های رفتاری این بخش وضعیت اقتصادی و اجتماعی، اوقات فراغت خانواده، بقالی‌ها و سوپری‌های در دسترس، رستوران‌های در دسترس، دسترسی به مراکز تفریحی و تجاری، برنامه تربیت بدنی در مدرسه، فضای مدرسه و… است که باید بر اساس این عوامل راهکارهای مناسبی ارایه دهیم.

مدیرکل دفتر تربیت بدنی و فعالیت‌های ورزشی با اشاره به معضل چاقی در آخرین غربالگری که وزارت بهداشت در رابطه با فشارخون انجام داده است، گفت: ۳۷ درصد جمعیت ایران دارای فشار خون بالا هستند و۱۰ درصد دیابت دارند و این دغدغه باعث شده برنامه‌های مختلفی را تنظیم کنیم و تمام فعالیت‌های مکمل را در کنار برنامه درسی بگنجانیم تا بتوانیم از هر فرصتی استفاده کنیم.

وی ادامه داد: از والدین می‌خواهم که درس تربیت بدنی را مانند سایر دروس جدی گرفته و به آن اهمیت دهند، به همین خاطر طرحی در کشور که در ۵ استان به صورت پایلوت در حال اجراست با عنوان " دستیابی به وزن مطلوب و تناسب اندام برای دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق" در حال پیگیری می‌باشد و انشالله در سال آینده به صورت سراسری انجام خواهد شد.

جعفری با اشاره به وضعیت کنونی گفت: در حال حاضر که شرایط شیوع ویروس کرونا پیش آمده و دانش آموزان از اول اسفند در خانه‌ها در قرنطینه اجباری به سر می‌برند و در کنار خانواده اوقات فراغت فزاینده برایشان به وجود آمده، طبیعتاً این دغدغه بیشتر خواهد بود. به همین دلیل از والدین عزیز می‌خواهیم، ما برنامه می‌دهیم آنها هم در خانه برنامه داشته باشند تا فعالیت‌های تربیت بدنی و ورزش در منزل انجام شود.

شایان ذکر است، برنامه «با هم برای هم» هرروز در دو تایم نه ونیم صبح و سه بعدازظهر از شبکه دو سیما پخش می‌شود و شامل نرمش صبحگاهی و ارایه بازی‌های حرکتی قابل اجرا در منزل است.

۲۳۵۲۳۷
کد خبر 1372396

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =