۵ نفر
۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۹
پیش بینی روند بازار سرمایه تا پایان سال ۹۹

ایرنا به نقل از یک کارشناس ارشد بازار سرمایه نوشت: روند صعودی شاخص بورس در بازار اینگونه پرشتاب نخواهد ماند، اما به نظر می‌رسد که تا پایان سال ٩٩ شاهد این روند صعودی در بازار سرمایه با شیب ملایم خواهیم بود.

حمیدرضا مهرآور روند معاملات بورس را در چند وقت اخیر در همه حوزه‌ها صعودی اعلام کرد و افزود:  فقط روند صعودی برخی از صنایع نسبت به سایر گروه‌ها بیشتر بوده اما در مجموع شاخص بورس روند صعودی بی سابقه‌ای را تجربه کرده است.

وی با اشاره به عواملی که در رشد اخیر بازار سرمایه تاثیرگذار بوده است، گفت: عامل نخست حجم گسترده‌ای از ورود نقدینگی به این بازار است که در دیگر بازارها نمی‌تواند جذب شود به همین دلیل همه نقدینگی‌های موجود در اختیار مردم، جذب این بازار شده است.

مهرآور خاطرنشان کرد: همچنین در چند وقت اخیر  تبلیغات خوبی از سوی دولت نسبت به بازار سرمایه صورت گرفته که این موضوع باعث شد تا مردم پس‌اندازهای محدود خود را وارد بازار سرمایه کنند و زمینه رشد این بازار فراهم شود.

به گفته مدیر عال کارگزاری بانک سامان، روز چهارشنبه هفته گذشته به دلیل عرضه شستا شاهد استقبال بسیار خوبی از سوی سرمایه‌گذاران در این بازار بودیم که به دنبال این اتفاق حدود ٩٠ هزار کد جدید در بازار سرمایه صادر شد، همه این کدهای جدید به دنبال خود نقدینگی می آورد.

وی با بیان اینکه جهش تولید که به عنوان شعار سال ٩٩ نامگذاری شده است بدون جهش فروش محقق نمی‌شود، گفت: جهش فروش به دنبال خود جهش سودآوری و در نهایت افزایش قیمت سهام را به همراه دارد.

مهرآور با بیان اینکه بازارهای موازی به لحاظ سرمایه‌گذاری اشباع شده اند و به دلیل برخی از مسایل امکان سرمایه‌گذاری برای افراد در این بازارها وجود ندارد، اظهار داشت: اکنون دورنمای مثبتی برای این بازارها وجود ندارد حتی برخی از  تحلیل‌های جهانی نشان می‌دهد که دلار دوران طلایی خود را گذرانده و رو به افول است؛ بنابراین اکنون دیگر آن حالت مثبتی را که در گذشته در دنیا برای سرمایه‌گذاری داشت را از دست داده است.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه به معضلات موجود برای سرمایه‌گذاری در بازار مسکن اشاره کرد و گفت: فعالیت در بازار مسکن نیازمند نقدینگی زیاد است و حتی در وضعیت کنونی با ١٠٠ میلیون تومان هم نمی توان اقدام به خرید مسکن کرد و امیدوار به جهش قیمتی آن بود، در حالی که با مبلغ خیلی کم می‌توان در بورس سرمایه‌گذاری کرد و در انتظار بازدهی سرمایه وارد شده به این بازار ماند.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته شاهد بودیم صعود تند، نزول پرشتابی را با خود به همراه داشت به همین دلیل اگر سرمایه‌گذاران تازه وارد اطلاعی از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نداشته باشند و ندانند که به سمت چه صنعت و سهامی برای سرمایه‌گذاری بروند به طور قطع در آینده نزدیک متضرر خواهند شد.

مهرآور اظهار داشت: این مشکل زمانی بیشتر خواهد شد که سرمایه‌گذاران ابتدایی در بورس از اهرمی به عنوان اعتبار کارگزاری‌ها برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند، این اقدام برای افرادی که بازار سرمایه را به خوبی نمی‌شناسند و برای نخستین بار وارد این شده‌اند تصمیمی مهلک است که ممکن است کل دارایی‌های این افراد را از بین ببرد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بازار همیشه خوب نیست و برخی با اعتقاد اینکه روند صعودی بازار دائمی است اقدام به دریافت اعتبار از کارگزاری می‌کنند و زمینه ضرر و زیان‌های احتمالی را برای خود فراهم می‌کنند.

وی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری را برای افراد تازه وارد پیشنهاد داد و گفت: برخی از صندوق‌ها در یک ماه گذشته بیش از ٨٥ درصد بازدهی داشتند به همین دلیل سرمایه‌گذاران تازه وارد بدون ترس از نوسان بازار و احتمال ضرر و زیان می‌توانند اقدام به سرمایه گذاری در این صندوق‌ها کنند.

مهرآور گفت: سرمایه‌گذاران باید بدانند که در چه صنایعی اقدام به سرمایه‌گذاری کنند و روی صنایعی که زیان‌ده هستند اما قیمت سهام آنها در حال افزایش است یک علامت سوال بگذارند و به سمت این سهم‌ها نروند.

وی افزود: شاید از شتاب رشد شاخص بورس کاسته شود و در مقاطعی استراحت کند اما برآیند کلی بازار سرمایه صعودی است و می تواند سود چشمگیری را در اختیار سهامداران قرار دهد.

۲۲۳۲۲۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1379796

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =