سیل در روستای بهانگر و روایتی از تجربه‌های ماندگار

پایان فروردین امسال، بارش شدید باران در داورزن، سبب جاری شدن سیل در روستای بهانگر و ویرانی این روستا شد.

روایت تصویری تلخی از بلایی که سیل بر سر روستای باصفای بهانگر آورده است را اینجا ببینید. محسن کچویی کارآفرین اجتماعی، پیشتر از این در گروه نخبگان خبرآنلاین، روایت ها و تجربه های ماندگاری را از این روستا نوشته است. او تلاش های فراوانی برای احیای این روستا کرد. از ایجاد مزرعه ای با هدف کارآفرینی و طراحی جایزه علمی نوجوانان نخبه روستایی تا ساخت عمارت بومگردی بی بی و نیز تهیه کنندگی فیلم مستند «به سوی بهانگر»؛

روستای تاریخی بهانگر در۵۰ کیلومتری غرب شهر سبزوار و در پای دامنه کوه سفید واقع شده است. روستائی کوچک با رویایی بزرگ که وقوع سیل موجب تخریب اغلب زیر ساخت ها و منازل مسکونی مردم آن  و منجر به آوارگی بیش از ۴۰ خانواده روستائی ساکن آنجا شد. تصاویری از اهالی روستای سیل زده‌ «بهانگر» را اینجا ببینید.

محسن کچویی در یادداشتی با عنوان « داستان من و روستایی که نمی‌شناختم » روایتی متفاوت از این روستا را منتشر کرده بود. کچویی سه سال بود که با طراحی یک جایزه علمی با نام جایزه «نادهی» به بهانه نام برج تاریخی نادهی در این روستا، تلاش کرد تا توجه همگان را به استعدادهای نخبگان نوجوان و جوان روستایی جلب کند: جایزه‌ای برای کودکان و نوجوانان نخبه روستایی

این عضو گروه نخبگان خبرآنلاین در یادداشتی، به تحلیل روستای پایدار و پایداری روستا پرداخت و با ایجاد مراکز کارآفرینی و ساخت و طراحی بومگردی با نام «عمارت بی بی»، تحلیل هایش را از ایجاد مراکز رشد و کارآفرینی روستایی، نقطه اتصال علم و صنعت و سیاست منتشر کرد.

امروز البته همه این روستا با همه آرزوهای بلندش زیر خلوارها خاک و سنگ ناشی از سیل رفته است و همه در تلاش اند تا با آرمان و آرزو و امید به آینده این روستا بیاندیشند. کچویی در یادداشت کوتاهی در کانال شخصی اش نوشت: « من این روزها بنا ندارم از احساسات خودم نسبت به واقعه سیل در روستای بهانگر ، بگویم یا بنویسم... تغییر در زندگی با تغییر در خود ما آغاز می شود ، بهانگر با شعار و حرف و اختلاف آباد نمی شود، فقط با اتحاد و همدلی شرایط تغییر می کند.»

سیلاب اخیر روستای بهانگر ، باعث تخریب ۸۰ درصدی عمارت بی بی شد. عمارت بی بی ، اقامتگاه بومگردی درجه یک غرب استان خراسان رضوی است.این اقامتگاه، تلفیقی از معماری سنتی و مدرن است و در باغی به مساحت ۳ هزار متر مربع بنا شده و دارای دو طبقه و با زیر بنای هر طبقه ۲۰۰ متر است.

/6262

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1385040

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =