از قرارداد 300 تومانی تا بذل و بخشش تن ماهی!

بی‌پولی این روزها به به شدت وارد والیبال کشور شده. انقدر که قرارداد بازیکنان در تیم‌های مختلف لیگ‌برتری و لیگ یکی تفاوت زیادی دارد. همین موضوع باعث اعتراض‌های زیادی هم شده.

مهری رنجبر؛ بی پولی، همیشه در لیگ های والیبال حاشیه ساز است. هر سال فدراسیون قبل از قرعه کشی برای  تیم های بدهکار لیگی خط و نشان می کشد و حتی تهدید می کند حضور در قرعه کشی به شرط تسویه حساب است، اما باز سر و ته کار با قول و قرار و تعهد هم می آید. در بعضی موارد تعهدات در حد قول و قرار می ماند و بس. با اینکه طبق آیین نامه تیم های لیگی باید در نیم فصل اول 50 درصد قرارداد بازیکنانشان را تسویه کنند اما بعضی مواقع پیش می آمد که یک ریال هم به  بازیکن و مربی نمی رسید. 


تیمی بدهکار که تهدید هم می‌ کرد
با اعتراض بازیکنان، شاید تیمی یک هفته بازی نمی کرد اما درنهایت با مماشات سازمان لیگ و وساطت نمایندگان مجلس دوباره اجازه بازی به تیم داده می شد، بدون اینکه  پولی رد و بدل شود. نمونه زنده آن تیم پارسه بود که تیمش را با مبلغ دو میلیارد و 400 میلیون تومان بست اما به رغم همه وعده هایی که مدیرعامل با بازیکنان داد، آخرسر آنها رنگ پول را هم ندیدند. تیم بانوانش هم به خاطر عدم تامین بودجه 500 میلیونی اش  اواسط لیگ منحل شد. نکته جالب اینکه همین آدم فصل بعد اسپانسر هاوش گنبد شد و بازیکنان گنبد هم دوباره به درد پارسه گرفتار شدند. 
قرارداد ببند و تن ماهی بگیر
این همه ماجرا نیست و در لیگ یک والیبال هم از این دست نمونه ها زیاد است. البته اوضاع بازیکنان شاغل در لیگ یک خیلی وخیم تر از لیگ برتری ها است. اگر ضعیف ترین بازیکن لیگ برتری برای یک فصل قرارداد 70 میلیونی امضا می کند و شاید دستش  به جایی بند نشود، لیگ یکی ها اوضاع خراب تری دارند تا حدی یا قرارداد یک، دو میلیونی امضا می کنند یا سفید. بعضی تیم ها هم به بازیکنان شان به جای پول تن ماهی می دهند. حتی تیمی بوده که فصل قبل با بازیکنانش قرارداد سفید امضا کرده و هیچ پولی کف دست آنها نگذاشته و تیم دوم جدول هم بوده است. اوج فلاکت لیگ ها را لیگ بانوان دارد؛ جایی که بازیکنش برای یک فصل 300 تومان می گیرد. بهتر است بگوییم پولی  نمی گیرند. در نهایت فدراسیون هم کاری برای احقاق حق بازیکنان و کادر فنی تیم ها نمی کرد. در نهایت بازیکنان، کادر فنی ضرر می کردند و دست فدراسیون و هیات هم بابت درصدشان در پوست گردو می ماند.


راهکاری برای زنده کردن درصد فدراسیون
محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال با برگشت دوباره، این بار رئیس کمیته مسابقات و رویدادهای بین المللی را هم از بیرون آورد. شرایط اقتصادی بد و حساب خالی فدراسیون باعث شد تا رئیس و همکارانش این بار  از همان اول سختگیرانه تر با تیم های لیگ برتری و دسته یکی برخورد کنند و اولتیماتوم را دو ماه قبل از شروع ثبت نام دادند تا حساب کار دست تیم ها بیاید. فدراسیون بعد از بررسی قراردادهای فصل قبل متوجه شد باید برای بستن راه فرار باشگاه ها و بازیکنان از مالیات و پرداخت درصد حق فدراسیون و هیات از قراردادها شروع کند. به همین خاطر کف قرارداد برای بازیکنان تعیین کرد. آن هم با در نظر گرفتن حداقل حقوق وزارت کار برای کارگران. کف قرارداد بازیکنان لیگ برتری با حساب و کتاب فدراسیونی ها 20 میلیون در نظر گرفته شده و برای بازیکنان لیگ یک 11 میلیون تومان. شهرام عظیمی  رئیس کمیته مسابقات و رویدادهای بین المللی می گوید: «ما بعداز بررسی چالش ها و اسیب شناسی لیگ ،متوجه شدیم سال 98 بازیکنی قرارداد 50 هزار تومانی داشته یا قرارداد سفید. با این شرایط نمی شود پرورش بازیکن را مدیریت کرد. حتی نهادهای نظارتی هم به آن ایراد می گیرند. مگر می شود از آن مالیات و درصد هیات را پرداخت کرد؟به خاطر همین کف قرارداد را تعیین کردیم. کف قرارداد  لیگ برتری ها برابر با حقوق یکساله  وزارت کار برای کارگر است و  کف قرارداد لیگ یکی ها حقوق 6 ماهه کارگری و بازیکنان دسته دو هم حداقل حقوق وزارت کار را می گیرند. درواقع ما قرارداد کمتر ازآن را ثبت نمی کنیم.»


 
وکیلی : کاش فدراسیون به فکر درصد خودش نباشد
محمد وکیلی سرمربی سابق تیم والیبال نوجوانان که سه فصل تیمش در لیگ هم بازی می کرد تا برای رقابتهای جهاین آماده بماند، مخالف تعیین کف قرارداد است. او که شاید بازیکنانش با کمترین دستمزد یک فصل بازی می کردند می گوید: «هیچ جای دنیا این کار را نمی کنند. قرارداد بین دونفر است و نباید نفر سومی دخالت کند.البته این کار بیشتر برای این است تا فدراسیون درصدش را بگیرد و مالیات ها هم داده شود. اما کاش به جای این کار فدراسیون پیگیر حقوق از دست رفته بازیکنان و مربیان می شد. نه اینکه تنها به فکر زنده کردن بدهی تیم ها به فدراسیون باشد.»


عباسعلی میر حسینی مدیرعامل جدید شهداب یزد با اصل قضیه مخالف است. به نظر او نمی شود بازیکنان را با حقوق وزارت کار سنجید.چرا که بازیکن ممکن است تنها برای یک فصل در تیمی باشد و قراردادش بلند مدت نیست. او می گوید: « قرارداد  بازیکنان با قانون کار درست نمی شود. من مدیرعامل از خدایم است که تیمی را ارزان بخرم اما باید هوادارم را راضی نگه دارم. به نظرم حتی عمر نوح هم داشته باشیم این قضیه سرنمی گیرد.»

کد خبر 1388058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =