۰ نفر
۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۴
روز قدس امسال از نگاه رهبر انقلاب

امسال روز قدس به دلیل شیوع کرونا متفاوت تر از گذشته برگزار شد و مردم جهان بخصوص قاطبه مسلمانان با شیوه های جدید، از آرمان آزادی قبله اول مسلمانان جهان حمایت و از جنایات رژیم اشغالگر صهیونیستی ابراز انزجار کردند.

نقطه عطف این مناسبت، سخنان رهبر حکیم انقلاب اسلامی بود که بسیار متین، منطقی، قدرتمندانه و انقلابی بیان شد. مواضع صریح، شفاف و منسجم حضرت آیت الله خامنه ای در روز جهانی قدس را به واقع می‌توان نقشۀ راه مسلمانان جهان برای تداوم مبارزه با رژیم صهیونیستی و استمرار مسیر طی شده برای آزادی فلسطین تا اقامۀ نماز در قدس شریف دانست. مروری مجمل بر نکات کلیدی بیانات، سرفصل های نقشۀ راه را بازگو می سازکند.

- اولین سخن رهبر انقلاب در مورد سابقه تأسیس رژیم جعلی اسرائیل بعد از جنگ جهانی اول و با حمایت غرب بود و از فاجعه‌ای سخن گفته شد که به غصب سرزمین فلسطین انجامید. رهبر انقلاب در این بخش از واژه بدیع و روشنگر «دولت بدون ملت» برای رژیم جعلی استفاده کردند. اسرائیل سال‌هاست که شعار «ملت بدون سرزمین» را تکرار کرده و با مظلوم‌نمائی سعی داشته، غصب سرزمین فلسطین را اقدامی موجه، برای اسکان یهودیان جلوه دهد.  دولت ملی یا دولت- ملت، یک‌نهاد سیاسی است که در قلمروی ارضی معینی، مشروعیت خود را از اعمال حاکمیت یک ملت در یک واحد سرزمینی کسب می‌کند. واژۀ    «دولت بدون ملت» بر این واقعیت دلالت دارد که مهاجرت مردم یهودی از اقصی نقاط جهان و سکنی دادن آن در یک سرزمین غصبی، نمی‌تواند ملت تلقی شده و به یک دولت، مشروعیت ببخشد.

- رهبر انقلاب از جایگاه یک فقیه صاحب فتوا، مبارزه برای آزادی فلسطین را مصداق جهاد فی سبیل الله و فریضۀ مطلوب اسلام و با پیروزی تضمین‌شده، بیان می‌کنند. برخی از کشورهای سست‌عنصر عرب همواره سعی داشته‌اند، هویت اسلامی مسئله فلسطین را نادیده گرفته و آن را در محدوده عربی و فلسطینی مطرح نمایند. تأکید رهبر انقلاب بر واژه‌های جهاد و مطلوبیت اسلامی، گستره مبارزه برای آزادی فلسطین از سطح عربی خارج کرده و به مسلمانان جهان تعمیم داده است.
- ضرورت بی‌اعتمادی مبارزان فلسطینی و دولت خودمختار به دولت‌های غربی و مجامع جهانی یکی از مطالبات رهبری در پیام روز قدس است. واقعیت این است که امروز بلوک غرب و بخصوص آمریکا با حمایت و سکوت مجامع بین‌المللی، اهداف شوم خود در تشویق تل‌آویو به تداوم جنایت در فلسطین را پیش می‌برند. آیا امکان داشت بدون حمایت نهادهای بین‌المللی، آمریکا و غرب بتوانند سوریه را دچار بحران کرده، تروریسم را در عراق فعال ساخته و مردم بی‌دفاع یمن را آماج گلوله‌ای حکام سعودی قرار دهند؟

- مقایسه بدیع ویروس کرونا با ویروس صهیونیسم و پاسخ به دولت‌های سازشکار عرب که رژیم اشغالگر را یک واقعیت می‌دانند، از بخش‌های مهم و روشنگر بیانات رهبری بود. از دید ایشان همان‌گونه که مبارزه با ویروس کرونا به‌عنوان یک واقعیت، بر مردم جهان واجب است باید مقابله با ویروس صهیونیسم نیز در دستور کار کشورهای جهان قرار گیرد. رهبر انقلاب در بیانات خود چهار مرتبه به قطعی بودن شکست صهیونیسم اشاره‌کرده‌اند. ایشان قبلاً نیز سقوط رژیم اشغالگر تا 25 سال آینده را نوید داده بودند. این پیش‌بینی که ناشی از اعتقادات عمیق رهبر انقلاب به تحقق وعده الهی و شکست ظالمان است، می‌تواند برای گروه‌های جهادی و مبارزان فلسطین بسیار امیدوارکننده و روحیه آفرین باشد.
- حمایت مستمر از حزب‌الله مجاهد و سرفراز لبنان و افشای چهرۀ آلمان، کشوری که حزب‌الله را در فهرست گروه‌های غیرقانونی قرار داده، نماد قاطعیت و شجاعت رهبر انقلاب از حقایق غیرقابل‌انکار است. نام آلمان همواره در ایران به‌عنوان اعطاکننده سلاح شیمیائی به صدام و عامل کشتار مردم حلبچه شناخته می‌شود و این لکۀ ننگ هرگز از دامان کشوری که خود را متمدن می‌داند، پاک نخواهد شد.
- تداوم مبارزه و سامان بخشی به سازمان‌های جهادی و همکاری آنان با یکدیگر، اصلی‌ترین توصیه رهبر انقلاب در بیانات روز قدس بود. مطالبه رهبری از تشکیلات خودگردان برای اتخاذ مواضع قدرتمندانه در مقابل زورگویان و غاصبان فلسطین در ادامه همین توصیه بیان‌شده و تداوم کمک‌های ایران به مبارزان فلسطین، نویدبخش استمرار مبارزه و تبدیل انتفاضه با سنگ به انتفاضه با موشک است که موازنه قدرت را به نفع آزادی قدس، شکل خواهد داد.

- تاریخ نشان داده که نظام‌های پلید و پلشت همانند آپارتاید در سایه تداوم مقاومت علیه قدرت‌های سلطه‌طلب به نتیجه رسیده و نظام‌های جدید با همه‌پرسی و رأی مردم ایجادشده‌اند. کشورهای تحت استعمار انگلیس و فرانسه در آفریقا پس از سال‌ها مبارزه و مقاومت پیروز شدند و نظام‌های مستقل را بارأی مردم آفریدند. رژیم صهیونیستی نیز می‌بایست پس از سال‌ها مبارزه و مقاومت بارأی مردم و در یک همه‌پرسی، از بین خواهد رفت. این ماحصل طرح ایران است که در بیانات رهبر انقلاب نیز مستتر بود. طرح همه‌پرسی از همۀ ادیان و اقوام فلسطینی اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی، فروپاشی اسرائیل را رقم خواهد زد. طرحی که در آن از یهودی‌ستیزی خبری نیست و حقوق تمام اقوام را تأمین خواهد کرد و سرزمین فلسطین را از بحر تا بحر را با حضور همۀ آوارگان، تأسیس خواهد کرد.

- یادآوری از شهیدان قدس، شیخ احمد یاسین از حماس، فتحی شقاقی از جهاد اسلامی، سید عباس موسوی از حزب‌الله لبنان و سردار سرفراز قاسم سلیمانی از ایران، نشان از گستره محور مقاومت داشت و چه بجا که در بیانات رهبر انقلاب، قدر شناسانه از مرحوم حسین شیخ‌الاسلام، دیپلمات انقلابی که عمر خود را صرف دفاع از آرمان فلسطین کرد نیز یاد شد.
نقطه عطف روز قدس امسال بیانات ولی امر مسلمین جهان بود که قطعاً چراغ راه مبارزان فلسطینی و محور مقاومت برای ازاله رژیم صهیونیستی خواهد شد.

کد خبر 1391087

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =