واکنش روسیه به فشارهای مخالفان برجام علیه آژانس اتمی

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در توییتی از تلاش برای دیکته کردن درخواست‌های مخالفان برجام بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتقاد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در توییتی نوشت: مخالفان برجام خواستار تجدید ائتلاف فشار بر تهران هستند. در جدیدترین مقاله آن‌ها در (نشریه آمریکایی) نیوزویک سعی کردند به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیاموزند که چه کارهایی را «باید» و چه کارهایی را می‌تواند انجام دهد. آژانس سازمانی مستقل است. هیئت رئیسه و اعضای آن خودشان درباره چگونگی ادامه روند تصمیم‌گیری خواهند کرد.

رئیس جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ بدون توجه به اینکه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ضمن تایید توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ بر لزوم اجرای موثر مفاد آن تاکید داشته، آمریکا را از این توافق خارج کرد و مغایر با مفاد آن، تحریم‌های یکجانبه علیه ایران اعمال کرد.

در هفته‌های اخیر اما آمریکا برای تشدید فشارهای خود علیه ایران، به فکر استفاده از همین قطعنامه به منظور تمدید تحریم تسلیحاتی ایران افتاده و تحرکاتش را در شورای امنیت سازمان ملل تشدید کرده است.

دولت آمریکا معتقد است که به رغم خروج از برجام و به دلیل آنکه عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است، می‌تواند مانع از منقضی شدن تحریم تسلیحاتی ایران شود و همچنین سازوکار بازگشت خودکار تحریم‌ها را فعال کند. مقام‌های ایران، روسیه و چین اما این استدلال را رد و اعلام کرده‌اند که آمریکا با خروج از برجام، دیگر حقی برای توسل به مفاد آن ندارد.

310311

کد خبر 1391911

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
  0 0
  روسیه کشوری دیکتاتور و حق نشناس بیشترین جنایت درطول تاریخ ایران از روسیه دیده کشوری که فقط بفکر منافع خودش هست درپشت پرده هم هم پیمان امریکا
 • داریوش IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
  0 0
  بیاد‌آن ژستهای احمقانه ترامپ که موقع امضا بازگشت تحریمها و خروج آمریکا از برجام که از حماقتی که بن سلمان و نتانیابو احمق یه او یاد داده بودن میافتم بیشتر به حماقت این ۳ نفر می خندم و بیشتر باور دارم چه احمق هایی بودند و هستند