آمار جهانی کرونا؛ شمار مبتلایان به ۵میلیون‌و۶۰۰هزار نزدیک شد

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به مرز 5.600.000 و تعداد کشته شدگان به 350.000هزار تن نزدیک شده است.

به گزارش خبرآنلاین، لازم به ذکر است که 2,331,597 تن نیز تا کنون بهبود یافته اند.

آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا را در تصاویر زیر تا لحظه نگارش این گزارش مشاهد می کنید، این آمار دقیقه ای به روز می شود.

تصاویر و منابع از سایت ورد اُ میترز که آمار لحظه ای مبتلایان و کشته شدگان را به تفکیک به روز رسانی می کند.

وضعیت ابتلا به (کووید19) در کشورهای قاره آمریکا

به گزارش بی بی سی، در تازه ترین تحولات در خصوص آمریکا دولت این کشور ورود مسافران خارجی از برزیل به این کشور را ممنوع کرده است. به گفته کیلی مک انانی، سخنگوی کاخ سفید، شهروندان خارجی تا ۱۴ روز پس از خروج از برزیل نمی توانند به آمریکا سفر کنند. به گفته مک انانی، هدف از اعلام محدودیت سفر از برزیل به آمریکا جلوگیری از سفر بیماران به این کشور است. گفتنی است که محدودیت اعلام شده از 3 روز دیگر به اجرا گذاشته می شود که البته شامل مبادله کالای تجاری بین دو کشور نمی شود.آمریکا پیش از این نیز محدودیت هایی را برای سفر شهروندان خارجی از چین، ایران، منطقه شینگن، بریتانیا و ایرلند به این کشور اعلام کرده بود.

از سویی دیگر مایک پنس معاون ترامپ روز دوشنبه در گفتگویی با برنامه "فاکس اند فرندز" شبکه فاکس نیوز اظهار داشته که ایالات متحده آمریکا پیشرفت واقعی در مهار شیوع ویروس کووید19 داشته است. به گزارش دیلی میل، پنس همچنین مدعی شده که کشورش از مرحله همه گیری فاصله گرفته است. او گفته است که آمار بستری در بیمارستان ها در سطح ملی کاهش یافته است و با تدابیر کاخ سفید  از ماه گذشته در خصوص طرح فاصله گذاری اجتماعی موارد ابتلای جدید و همچنین مرگ و میر نیز کاهش یافته است.

ادعای پنس در حالی مطرح می شود که ایالات متحده آمریکا همچنان از لحاظ ابتلا و مرگ و میر در صدر جدول جهان قرار دارد و مقام های مختلف این کشور همواره به سیاست های دولت ترامپ انتقاد کرده اند.

اما ترامپ که به خاطر گلف بازی اش مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفته بود سرانجام واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت: درباره این واقعیت که من آخر هفته برای بیرون رفتن و شاید برای انجام قدری ورزش گلف بازی کردم داستان‌هایی مطرح شده است. رسانه‌های جعلی و کاملاً فاسد طوری وانمود می‌کنند که انگار این کار گناهی نابخشودنی بوده است- می‌دانستم که این اتفاق می‌افتد.

او ادامه داد: چیزی که انها نمی‌گویند این است که این اولین بازی گلف من ظرف سه ماه گذشته بود و اگر سه سال هم منتظر می‌ماندم آنها به رسم معمول مقاله‌های انتقادی خودشان را می‌نوشتند. آنها از شدت نفرت و دروغگویی مریض شده‌اند. حقیقتاً دیوانه‌اند.

 با ابتلای 11,255 تن دیگر  به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته شمار کلی مبتلایان در این کشور از مرز 1,697,691 تن عبور کرده است. همچنین در 24 ساعات گذشته336 تن دیگر جان باختند شمار کلی فوتی ها به رقم99,636  برسد.

برزیل کشور دیگری که آمار مبتلایان آن روز به روز افزایش می یابد. بولسونارو رئیس جمهور این کشور که از مقررات قرنطینه ای ناراضی است و کرونا را یک بیماری خفیف می داند حالا با یک فاجعه بزرگ دست و پنجه نرم می کند؛ بیمارستانی هایی که ظرفیت آنها پر شده است و خانواده هایی که برای بستری عزیزانشان حالا سرگردان شده اند. مسئول اورژانس مانوئوس در شمال این کشور می گوید آمبولانس هایی که نمی توانند بیمارستان خالی برای پذیرش بیمار پیدا کنند بیماران را به خانه هایشان باز می گردانند. در همین حال بحران سیاسی نیز گریبانگیری این کشور شده و دو وزیر بهداشت نیز از سمت خود برکنار شده اند و حدود یک هفته ای است که این کشور وزیر بهداشت ندارد.

با ابتلای4,288  تن دیگر  به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته شمار کلی مبتلایان در این کشور از مرز 367,906 تن عبور کرده است. همچنین در 24 ساعات گذشته 249تن دیگر جان باختند شمار کلی فوتی ها به رقم22,965  برسد.

با وخامت اوضاع در شیلی نیز رئیس جمهور این کشور هشدار داده است. به گزارش رویترز سباستین پینرا در اظهاراتی گفت: سیستم بهداشت و درمان کشور زیر فشار زیادی قرار دارد و به محدودیت های خود نزدیک شده است. وی که از بیمارستانی در سانتیاگو در پایتخت این کشور بازید می کرد گفت: ما به محدودیت های خود بسیار نزدیک شده ایم زیرا تقاضا و نیاز ما به تجهیزات بهداشتی و پزشکی به سرعت رو به افزایش است، بیمارستان ها و مراکز درمانی با رشد فزاینده تقاضا برای دستگاه های تنفس مصنوعی و تجهیزات لازم برای واحدهای مراقبت ویژه روبرو هستند. با ابتلای4,895  تن دیگر  به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته شمار کلی مبتلایان در این کشور از مرز73,997  تن عبور کرده است. همچنین در 24 ساعات گذشته761 تن دیگر جان باختند شمار کلی فوتی ها به رقم761  برسد. کارشناسان می گویند آمارهای واقعی بسیار بالاتر از آمارهای ارائه شده توسط دولت است.

مکزیک دیگر کشور آمریکای لاتین نیز وضعیت وخیمی دارد. به گزارش رویترز، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس‌جمهور مکزیک اعلام کرد بیماری کرونا ممکن است موجب از دست رفتن یک میلیون شغل در این کشور شود. سخنان رئیس‌جمهور مکزیک درباره بحران بیکاری در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا در این کشور در حالی است که بسیاری از کسب‌وکارها در مکزیک که غیرضروری قلمداد شده‌اند، همچنان تعطیل هستند. با ابتلای2,764  تن دیگر  به ویروس کرونا در شبانه روز گذشته شمار کلی مبتلایان در این کشور از مرز 68,620 تن عبور کرده است. همچنین در 24 ساعات گذشته 215تن دیگر جان باختند شمار کلی فوتی ها به رقم  7,394برسد.

اروپا

در روسیه میخاییل میشوستین نخست وزیر این کشور در سخنانی که بطور مستقیم از شبکه تلویزیونی روسیه24 پخش می‌شد، گفت: مردم روسیه در برنامه‌ریزی برای سفرهای خارجی نباید عجله کنند زیرا که حتی ریسک کوچک برای سرایت بیماری عفونی کرونا به داخل کشور بوجود نیاید. وی ادامه داد: بله در مبارزه با انتشار ویروس کرونا در روسیه موفقیت‌های قابل توجهی به دست آمده است اما ما بخاطر داریم که ویروس کرونا از خارج به روسیه منتقل شد و به همین خاطر خودداری از سفرهای گردشگری خارجی را عاقلانه می‌دانیم.

به گزارش خبرگزاری تاس،  ستاد عملیاتی پیشگیری و کنترل ویروس کرونا در روسیه گزاش داد که تعداد مبتلایان به عفونت ویروس کرونا در این کشور طی 24 ساعت گذشته 8,946 نفر افزایش یافته و در مجموع، در حال حاضر 353,427 مورد آلودگی در تمامی مناطق فدراسیون روسیه شناسایی شده است.

این ستاد یادآور شده است، بدین ترتیب، این دهمین روز پیاپی است که تعداد موارد جدید آلودگی روزانه از 10 هزار نفر تجاوز نکرده است. رشد روزانه ابتلا، مانند روز گذشته 2.6 درصد است. ضمن اینکه3908 (43.7 درصد) عفونت‌های جدید، هیچ علائم بالینی ندارند.

در انگلیس نیز کاهش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا چالشی برای توسعه واکسن به وجود آورده است. محققان معتقدند با توجه به این امر احتمال موفقیت واکسن توسعه یافته در آکسفورد فقط ۵۰ درصد است. به گزارش اسکای نیوز، یکی از محققان توسعه دهنده واکسن ویروس کرونا در دانشگاه آکسفورد معتقد است شانس موفقیت واکسن فقط ۵۰ درصد است زیرا تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در انگلیس در حال کاهش است.

محققان انستیتوجنر متعلق به دانشگاه آکسفورد در ژانویه 2020 فعالیت برای ساخت واکسن کووید ۱۹ را آغاز کردند. اما آدرین هیل مدیر این انستیتو با توجه به کاهش تعداد مبتلایان به کووید 19 در این اواخر، معتقد است بیماران کافی برای آزمایش واکسن وجود نخواهد داشت.او در مصاحبه ای با روزنامه ساندی تلگراف گفت: این مسابقه ای علیه ویروسی در حال ناپدید شدن و زمان است. ما قبلاً اعلام کردیم احتمال تولید یک واکسن موثر تا ماه سپتامبر 80درصد است. اما در حال حاضر شانس دستیابی به نتیجه فقط 50 درصد است. 

گفتنی است که وزارت بهداشت انگلیس از فوت 121 بیمار مبتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته در این کشور خبر داد و آمار کل جانباختگان را نیز 36,914 نفر اعلام کرد. همچنین 1,625 مورد جدید ابتلا به کرونا در انگلیس طی شبانه روز گذشته ثبت شده و آمار کلی آن به 261,184 نفر رسیده است.

در ایتالیا که چند هفته ای است آمار ابتلا کاهش یافته است 92 بیمار مبتلا به کرونا طی شبانه روز گذشته جان باخته اند تا آمار کل جانباختگان به 32,877 نفر برسد.همچنین 300 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایتالیا در این مدت به ثبت رسیده و آمار کلی آن به 230,158 نفر رسیده است.

آسیا

 هند روز دوشنبه بیشترین آمار ابتلا به کرونا در یک روز را به ثبت رساند و در میان 10 کشور اول جهان از نظر بیشترین آمار ابتلا به این بیماری قرار گرفت. بر اساس گزارش رسانه‌های هند،  تعداد 6977 نفر در هند به کرونا مبتلا شدند و به این ترتیب تاکنون 138845 نفر در هند دچار این بیماری شده‌اند. افزایش آمار ابتلا به کرونا در حالی پیش می‌رود که دولت نارندرا مودی نخست وزیر هند، یکی از طولانی‌ترین و سخت گیرترین قرنطینه‌های سراسری در جهان را وضع کرده است. قرنطینه سراسری در هند از تاریخ 25 ماه مارس آغاز شد و دولت این کشور تاکنون چهاربار آن را تمدید کرده است. 
 

در چین نیز که آمارها کاهشی شده است تنها 11مورد ابتلا گزارش شده و کسی فوت نشده است. شمار کلی جان باختگان این کشور نیز به عدد  82,985 رسیده است.

در ژاپن نیز نخست‌وزیر این کشور بعد از حدود یک ماه و نیم، وضعیت اضطراری سراسری اعلام شده برای جلوگیری از شیوع کرونا در این کشور را لغو کرد. به گزارش بی‌بی‌سی، آبه در نطقی تلویزیونی خطاب به مردم کشورش گفت: ما معیارهای دقیقی برای لغو وضعیت اضطراری داشتیم. به این باور رسیدیم که معیارهای لازم برآورده شده است.

وی افزود ژاپن موفق شد شیوع «کووید-۱۹» را از زمانی که در هفتم آوریل در بخشی از مناطق وضعیت اضطراری اعلام شد و سپس به کل کشور بسط یافت، کنترل کند. ژاپن تا کنون 16,550 مورد ابتلا به ویروس کرونا داشته است . 820 تن نیز تا کنون جان باخته اند. در 24 ساعت گذشته مورد فوتی گزارش نشده است.

خاورمیانه

به گزارش عکاظ، وزارت بهداشت عربستان امروز دوشنبه از ثبت 2235 مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور طی 24 ساعت گذشته خبر داد. این وزارتخانه همچنین از ثبت 9 مورد فوتی جدید بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. تاکنون 74795 نفر در عربستان به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد 399 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

در ایران نیز رئیس جمهور در گفتگو با وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و استاندار خوزستان گفت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و استانداران استان هایی که روند شیوع بیماری کرونا در آن مناطق به طور نسبی روبه افزایش است، تا رسیدن به شرایط اطمینان بخش، موظف به ارائه گزارش روزانه از روند اقدامات موثر برای کنترل بیماری و میزان اجرای دستورالعمل های ستاد ملی مبارزه با کرونا به رئیس جمهور هستند. رئیس جمهور با تاکید بر اجرای دستورات گذشته مبنی بر اطلاع رسانی وسیع و ضرورت تبیین دستورالعملها و تشدید مراقبت ها و نظارت ها، گفت: همانطور که با همکاری مردم و تلاش دستگاه‌های مسوول در ستاداستانی مقابله باکرونا در ابتدای شیوع بیماری شاهد کنترل این ویروس در استان خوزستان بودیم، می بایست با مراقبت و نظارت های بیشتر این رشد نسبی بیماری به سرعت متوقف کرده و شاهد شیب نزولی آن در این استان باشیم.

اما کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در تشریح آخرین آمار گفت: از دیروز تا امروز ۵ خرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی دو هزار و ۲۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و با احتساب موارد جدید، مجموع مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۳۷ هزار و ۷۲۴ نفر رسید. وی افزود: از بین مبتلایان جدید، ۳۳۸ مورد بستری و یک هزار و ۶۸۵ مورد معادل ۸۳ درصد از موارد جدید از افراد در تماس با مبتلایان بودند که شناسایی شدند.وی با بیان اینکه متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۳۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند، از افزایش تعداد جان باختگان این بیماری به ۷ هزار و ۴۵۱ نفر در کشور خبر داد و گفت:  ۲۵۸۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شد: خوشبختانه تا کنون ۱۰۷ هزار و ۷۱۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند. همچنین با تلاش همکاران ما در حوزه آزمایشگاه های تشخیصی، تا کنون ۸۱۸ هزار و ۹۱۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است اما شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی موارد بستری نسبت به روزهای گذشته هستیم.

 جهانپور در پایان یادآور شد: خوشبختانه در طول ۲۴ ساعت گذشته در ۱۹ استان موارد فوتی صفر و در ۵ استان، فقط یک مورد فوتی گزارش شده است.

310311

کد خبر 1392074

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =