برایان هوک از چه چیزی درباره ایران عصبانی است؟

مشرق نوشت: نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به شدت از ناکام بودن جنگ نرم رسانه‌های این کشور علیه تهران انتقاد کرده است.

برایان هوک نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران به شدت از یکی از رسانه‌های این کشور بابت آنچه به ادعای او کم‌کاری در پخش اطلاعات ضدایرانی است انتقاد کرده است.

وی در یادداشتی در روزنامه نیویورک‌پست اشاره کرده بخش فارسی «صدای آمریکا» (VOA) باید عملکردش در انتشار اطلاعات ضد ایران را تقویت کند. او نوشته است: لازم است صدای آمریکا عملکرد بهتری در مقابله با پروپاگاندای ایران و انتشار اطلاعات نادرست از سوی این کشور داشته باشد. این برای دولت ترامپ اولویت است.

هوک در ادامه این یادداشت نوشته است: صدای آمریکا در سال ۱۹۴۲ برای منتقل کردن سیاست‌های آمریکا به مخاطبان جهانی پایه‌گذاری شد. بخش فارسی صدای آمریکا که از سوی کنگره تأمین مالی می‌شود سال گذشته بیش از ۱۷ میلیون دلار بودجه از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی دریافت کرد. اما صدای آمریکا در معرفی آمریکا به ایران با مطالب واقعیت‌محور، قابل‌اعتماد و موثق ناکام بوده است.

کاخ سفید فروردین‌ماه سال جاری در انتقادی تند، شبکه «صدای آمریکا» را سخنگوی «دشمنان آمریکا» توصیف کرده بود. مدیر این شبکه آمریکایی نیز پاسخ تندی به این انتقادات داد.

کاخ سفید همچنین از شبکه صدای آمریکا به دلیل انعکاس سخنان اخیر محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در انتقاد از آمریکا نیز به شدت انتقاد کرده بود.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران (CJP)در واکنش به بیانیه کاخ سفید اعلام کرد که از بیانیه رسمی کاخ سفید درمتهم کردن صدای آمریکا(VOA) به تبدیل شدن به«سخنگوی دشمنان آمریکا» و برجسته کردن تبلیغات چین درخصوص بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ بسیار متأسف شده است.

شبکه صدای آمریکا می‌گوید که تحت اداره سازمان رسانه‌های جهانی آمریکا فعالیت دارد که بر دیگر رسانه‌های دولتی، چون رادیو آزاد اروپا و رادیو آزاد آسیا نیز نظارت دارد.

وزارت خارجه آمریکا هر ساله بودجه‌ای را برای ایجاد جنگ تبلیغاتی علیه ایران در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال این نهاد آمریکایی آبان‌ماه سال ۱۳۹۷ اعلام کرده بود ۴۰ میلیون دلار به نبرد تبلیغاتی با سه کشور ایران، روسیه و چین اختصاص داده است.

«رابرت پالادینو» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آن زمان در جمع خبرنگاران تصریح کرد این رقم را برای حمایت از طرح‌هایی اختصاص داده که به مقابله با «پروپاگاندا و اخبار ساختگی» منتشر شده از سوی کشورهای خارجی بپردازند.

مقام آمریکایی گفت این بودجه را «مرکز تعاملات جهانی» (Global Engagement Centre) در پایان ماه سپتامبر در راستای این هدف اختصاص داده است.

مرکز تعاملات جهانی نام مرکزی است که زیر نظر وزارت خارجه آمریکا فعالیت می‌کند و آوریل سال ۲۰۱۶ برای آنچه مقابله با پروپاگاندا (هجمه‌های تبلیغاتی) و اطلاعات نادرست از سوی گروه‌های تروریستی و کشورهای خارجی خوانده شده، تأسیس شد.

پالادینو گفت: در پایان ماه سپتامبر، مرکز تعامل جهانی ۴۰ میلیون دلار برای حمایت از طرح‌هایی جهت مبارزه با هجمه‌های تبلیغاتی و اطلاعات نادرست منتشر شده از سوی کشورهای خارجی اختصاص داد.

این مقام آمریکایی اضافه کرد: این بودجه صرف حمایت از مجموعه‌ای از اقدامات جهت مقابله با هجمه‌های تبلیغاتی و اطلاعات ساختگی منتشر شده از سوی ایران، روسیه و چین خواهد شد.

ادعاهای واشنگتن در حالی مطرح شده که دولت آمریکا قبلاً هم بودجه‌ای برای هجمه رسانه‌ای و فضاسازی تبلیغاتی علیه ایران در نظر گرفته بود.

2323

کد خبر 1393401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • درویش خان DE ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  0 0
  باباهمینطوری هم صدای آمریکا مثل تلویزیون مجاهدین خلق عمل میکنه اصلأ محبوبیتی تاانجاکه خبردارم نداره چه برسه غلیظ ترهم بشه. واقعأکه
 • مهدی IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  0 0
  آخه زردمبو تو سرتا پات هم بسی بمب از عصبانیت هم بترکی به کجا میخواد بر بخوره!؟!؟بدبختی دنیا بحدی رسیده هر الدنگی مثل ترامپ و پمپئو و این مردمی دارن روسرشون ریاست و آقایی میکنند.ولی اینبار کور خواندند مسئولین کشورمون فهمیدند چطوری بی اعتنا به هارت و پورت شون کارها را پیش ببرند و بی اعتبارشون کنند.
 • عباس IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  هیچ حکومتی بدون ایراد نیست ما هم ایراد داریم ولی دولت امریکا همه اش ایراد است وشاخصه مثبتی در عملکرد دولت امریکا دیده نمی شود.دولت امریکا اول از همه عملکرد خودش را درست کند وبه جهانیان نشان دهدکه هیچ ایرادی ندارد بعد دیگران را نصیحت کند.کسی که خودش پزاز ایراد است دیگران را نصیحت نمی کند.
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
  0 0
  اتفاقااگرازاین شبکه های فارسیزبان بیشترباشندوتبلیغاتشون علیه ملت ایران هم طبعابیشترباشدملت مابالاترازهمیشه مظلومیتمان رامشاهده وتصویربهتری ازکشورمان موردتوجه قرارمیدهندودشمنان رابهتروبیشترازهمیشه میبینندومیشناسندپس تامیتونیدبودجه ضدملت ایران رابیشترکنیدتامابیشترانقلابی وفدایی ملت ایران بشویم،،،پاینده ایران،