از هنرمند بزرگ ایرانی که ۴ انگشت خود را بُرید، چه می‌دانید؟

روزنامه خراسان نوشت: موسیقی در سرزمین ایران، سابقه‌ای چند هزار ساله دارد. در کتیبه‌ها و نقش‌برجسته‌های متعددی که در گوشه و کنار کشور ما به چشم می‌خورد، می‌توان ردپای این هنر اصیل را یافت.

موسیقی در دوره ساسانی به شدت مورد توجه دربار قرار گرفت. نقل است که بهرام گور دستور داد جمعی از رامشگران هندی را به ایران دعوت کنند تا به نوازندگی در شهرهای مختلف بپردازند. با این حال، موسیقی فاخر ایرانی، در میان قشرهای مختلف ایرانیان، طرفداران خود را داشت و استادان چیره‌دستی در این عرصه پدیدار شدند که «باربد» یکی از برجسته‌ترین آن‌هاست.

او را باید نخستین استاد موسیقی ایرانی بدانیم که لحن و گوشه‌های این هنر را در سرزمین ما سامان داد و ۳۰ لحن متفاوت را در موسیقی ایرانی، مشهور به «۳۰ لحن باربد» ابداع کرد. این مجموعه که هر کدام به مناسبتی ساخته و اجرا شده بود، بسیارمورد توجه هنردوستان آن دوران قرار گرفت.

حکیم ابوالقاسم فردوسی، باربد را از اهالی جهرم در استان فارس امروزی می‌داند که به تعبیر استادِ سخنِ خطه توس، «زجهرم بیامد سوی تیسفون/ پر از آب مژگان و دل پر ز خون». اما ابن‌خردادبه، جغرافی‌دان نامی قرن سوم، باربد را از اهالی ری دانسته است. باربد در دربار خسروپرویز، جایگاه و مقامی بالا یافت؛ اما همین گرامی داشتن، اسباب سقوط وی را فراهم کرد.

دیگر هنرمندان درباری، بر هنر و مقام باربد رشک بردند و هنگامی که خسروپرویز به دست پسرش شیرویه به قتل رسید، انواع توهین و تحقیر را نسبت به باربد روا داشتند و او را در بزهکاری شاه قبلی، دخیل دانستند؛ حال آن‌که چنین نبود.

باربد با ناامیدی بسیار راهی زندان شد و هنگامی که از او خواستند برای شاه جدید، قطعه‌ای بسازد و بنوازد تا رهایی یابد، چهار انگشت خود را بُرید و دیگر برای هیچ اهل قدرتی، موسیقی نساخت. ظاهراً باربد مدتی بعد از زندان بیرون آمد و در گوشه‌ای عزلت اختیار کرد و پس از چندی درگذشت.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1394426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدرضا IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  41 0
  هنرمندای اون زمان حزب باد نبودن برعکس الان.
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  25 1
  دمت گرم باربد امروز همه ادا اطورار هستند از سياست مدارش تا هنر مند
 • IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  14 1
  حیف شد کاش میموند شاید نسلش ادامه پیدا می‌کرد، چه اسم قشنگی باربد
 • inshoshinak IR ۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  0 0
  درسته داستانهای زیاد و روایات زیادی هستش از باربُد ولی چیزی ک مشخصه بخاطر نزدیکی و دلبستگی و ارادتی ک باربد ب خسروپرویز داشت ب محض شنیدن خبرمرگش تمام الات موسیقی را شکست و پنج انگشت خودشم قطع کرد،زبان قاصره از اینهمه صمیمیت و دلبستگی،روحشون شاد
 • فرزانه AT ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  4 0
  دلم گرفت ؛