۰ نفر
۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
قطر قصد خروج ندارد

ایسنا نوشت: وزارت خارجه قطر همزمان با پایان سومین سالگرد آغاز بحران این کشور با عربستان، امارات، بحرین و مصر، گزارش‌ها درباره قصد دوحه برای خروج از شورای همکاری خلیج فارس را تکذیب کرده و آنها را عامل تداوم این بحران و ایجاد بحران‌های بیشتر دانست.

 لؤلؤة الخاطر، سخنگوی وزارت خارجه قطر در مصاحبه‌ای با سایت العربی الجدید به مناسبت چهار ساله شدن بحران قطر با چهار کشور عربی عربستان، امارات، بحرین و مصر، ضمن تکذیب قصد کشورش برای خروج از شورای همکاری خلیج فارس، گفت: صبحت‌ها در این رابطه تنها شایعه‌هایی هستند که مردم به تازگی به آن دامن می‌زنند و چه بسا علت آن نارضایتی مردم از عملکرد این شورا در زمینه بحران خلیج فارس و آغاز سال چهارم آن است.

الخاطر در ادامه تاکید کرد: اقدامات میانجیگرانه کویت برای حل بحران خلیج فارس ادامه دارند و دوحه به دنبال رفع شکاف به وجود آمده در چارچوب احترام متقابل میان این کشورها و قوانین بین‌المللی است.

سخنگوی وزارت خارجه قطر در ادامه گفت: کشورهای تحریم کننده که موجب بروز این بحران شده‌اند، با این باور که بی‌ثباتی که ایجاد کرده‌اند با واکنش جدی جامعه جهانی مواجه نمی‌شود، به ایجاد بحران‌های جدیدی ادامه می‌دهند. این کشورها تلاش می‌کنند بحران را عادی نشان دهند و وضعیت فعلی و پیامدهای آن از جمله جدا شدن خانواده‌ها از یکدیگر، سنگ‌اندازی در مشارکت قطری‌ها در مناسک حج و عمره و دیگر اقدامات غیرقانونی را مساله‌ای عادی جلوه دهند.

او در پاسخ به این سوال که آیا زندانیان قطری به دلیل بحران به وجود آمده در کشورهای تحریم کننده در بازداشت هستند، گفت: گزارش‌های بسیاری از سوی کمیته ملی حقوق بشر قطر ارائه شده که حاکی از موارد مختلف نقض حقوق زندانیان است.

او در ادامه تاکید کرد: اقداماتی که از سوی این چهار کشور در پیش گرفته شدند، تنها به دولت قطر محدود نشده و به شکلی سیستماتیک شامل حال شهروندان آن نیز می‌شوند.

الخاطر درباره پرونده‌های که دوحه علیه کشورهای تحریم کننده مطرح کرده و درخواست جبران خسارت نیز گفت: تعدادی پرونده در نهادهای بین‌المللی ارائه شدند که برخی از آنها از طرف قطر و برخی دیگر از سوی طرف‌های زیان دیده در قطر ارائه شده‌اند.

سخنگوی وزیر خارجه قطر بدون اشاره به اظهارات احمد بن ناصر المحمد الصباح، وزیر خارجه کویت در سفر اخیرش به قطر در چارچوب اقدامات میانجی‌گرانه برای حل بحران خلیج فارس، بار دیگر بر پایبندی دوحه به گفت‌وگوی مشروط مبتنی بر اصول و پایه‌های مشخصی برای حل این بحران که احترام متقابل، حفظ حاکمیت کشورها و عدم تعرض به استقلال آنها در تصمیم‌گیری‌ها مهم‌ترین آنها محسوب می‌شوند، تاکید کرد.

خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز آل ثانی، نخست وزیر قطر نیز به مناسبت اتمام سومین سال بحران منطقه خلیج فارس توییت کرد: خلیجی‌ها یک سال دیگر از بحران و محاصره ظالمانه خود علیه ما را پشت سر گذاشتند، محاصره‌ای که از روز اول شکست خورد و تنها برای تحریم‌کنندگان ناامیدی به بار آورد، امیر قطر در تمامی مناسبت‌ها از آمادگی دوحه برای گفت‌وگو و کنار گذاشتن اختلافات موجود در منطقه خلیج فارس صحبت کرده اما کشورهای تحریم کننده تمامی فرصت‌ها را هدر دادند.

همچنین عبدالرحمان بن مساعد بن عبدالعزیز، شاهزاده عربستانی در واکنش به اظهارات حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر پیشین قطر که به شدت از کشورهای تحریم‌کننده انتقاد کرده بود، توییت کرد: حمد بن جاسم بار دیگر همانند یک واعظ و نظریه پرداز ظاهر شده است. نکته جدید این است که او به سخنان خدای تعالی را استناد می‌کند "نیرنگ زشت جز [دامن] صاحبش را نگیرد" ، کسی که سوابق وفاداری خوبی با قذافی در قبال عربستان داشته، در مورد حیله‌گری صحبت می‌کند. (محاصره) تنها نتیجه اعمال او، میراث، وجود بد و حیله گری است.

آل ثانی در رشته توییت‌های به مناسبت آغاز چهارمین سال بحران منطقه خلیج فارس نوشته بود، درست است همان گونه که آنها می‌گویند راه حل در یکی از پایتخت‌های شماست. زیرا بحران از آن‌جا آغاز شده و نه از دوحه اما کسی که مسائل را با عقل نمی‌سنجد و در مورد مردم خود عدالت و انصاف را رعایت نمی‌کند این دو نکته را در موضع گیری‌های خود با دیگران نیز رعایت نمی‌کند.

310311

کد خبر 1396277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =