قله توچال تهران ثبت ملی میراث طبیعی می‌شود

اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری تهران را موظف کردند تا نسبت به ثبت ملی میراث طبیعی توچال اقدام کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در جریان دویست و هجدهمین جلسه شورای شهر تهران طرح الزام شهرداری تهران به پیگیری ثبت ملی میراث طبیعی توچال تهران در دستور کار قرار گرفت.

زهرا صدراعظم نوری در توضیح این طرح گفت: با استناد به وظایف قانونی مندرج در بندهای دوم و ششم ماده ۸۰ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی شهر بررسی و شناخت کمبودها و نیازهای محیط زیستی، فرهنگی و اجتماعی شهر و تهیه طرح‌ها و پیشنهادات اصلاحی و راه‌حل‌های کاربردی توسط شورای شهر تهران از جمله وظایف شورای شهر است.

وی ادامه داد: با استناد به ماده دوم قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و با عنایت به ماده ۴۹ و ۶۰ مصوبه برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران توجه به اهمیت حفظ ماهیت و ویژگی‌های طبیعی ارتفاعات توچال جنوبی به عنوان میراث طبیعی شهر تهران ضروری است.

نوری تصریح کرد: در همین راستا شهرداری تهران موظف است به منظور حفاظت و ثبت ملی میراث طبیعی محدوده ارتفاعات توچال با استفاده از ظرفیت‌های قانونی، با همکاری سایر سازمان ها و نهادهای ذیربط نسبت به انجام مطالعه، مستندسازی، تهیه مدارک فنی و جغرافیایی لازم برای محدوده پیشنهادی و ثبت ملی و حفاظت از میراث طبیعی توچال اقدام نموده و ظرف مدت حداکثر شش ماه نتایج را به شورای شهر ارائه نماید.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: در این راستا شهرداری تهران مکلف است برنامه‌ریزی، شناسایی و پیگیری ثبت تمامی ذخایر طبیعی و ارتفاعات بکر اطراف تهران به منظور حفاظت و بهره‌وری پایدار از میراث طبیعی تهران را با همکاری سایر سازمان ها و دستگاه‌های مربوطه طی برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران در دستور کار قرار دهد و اقدام قانونی لازم در این زمینه را انجام و گزارش آن را هر شش ماه یک بار به شورای شهر ارائه نماید.

در ادامه، اعضای شورای شهر تهران به کلیات طرح الزام شهرداری تهران به ثبت ملی میراث طبیعی توچال رأی مثبت دادند.

۲۳۵۲۳۱
کد خبر 1396720

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =