بیماری کاوازاکی با کووید ۱۹ چه ارتباطی دارد؟/ پاسخ یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان

فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت: برخی مطالعات نشان می دهد که کاوازاکی بعد از کرونا در کودکان بسیار شایع شده است و رابطه مستقیمی با کووید ۱۹ دارد.

به گزارش خبرآنلاین، دکتر عباس مومن زاده، فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان در پاسخ به نگرانی مطرح شده مردم در سامانه ۴۰۳۰ ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و وزارت بهداشت با اشاره به رابطه بیماری کرونا و کاوازاکی در کشور گفت: کودکان زیادی در ایران و دیگر کشورهای دنیا به کاوازاکی که یک بیماری قلبی و عروقی است مبتلا شده اند.

وی با بیان اینکه این بیماری در دنیا بسیار شناخته شده است، افزود: این بیماری باعث دیلاته (بزرگ) شدن عروق قلب می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که کاوازاکی بعد از کرونا در کودکان بسیار شایع شده است و رابطه مستقیمی با کووید ۱۹ دارد.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان با تاکید بر اینکه مهمترین سوالی که در خصوص بیماری کاوازاکی مطرح شده این است که آیا در گذشته کودکان به این بیماری مبتلا شده بودند یا به  کووید ۱۹، گفت: کرونا انواع مختلفی مانند سارس و مرس هم داشته است و تنها نوع در دنیا ویروس کووید ۱۹ نیست.

مومن زاده در ادامه با بیان اینکه هم اکنون کاوازاکی با دانه های مخصوص در بدن کودکان ظاهر می شود، تصریح کرد: همچنین کرونا هم با دانه هایی مانند بیماری کاوازاکی در بدن کودکان شایع شده است.

وی با اشاره به مباحثی که در خصوص مبتلا نشدن کودکان به کووید ۱۹ مطرح می شود، افزود: مطرح شدن این موضوعات بسیار اشتباه است چراکه احتمال ابتلای کودکان به کرونا ویروس خفیف یا شدید بدون داشتن هیچ علامتی، وجود دارد و باعث شود بیماری از کودکان به بزرگسالان انتقال یابد.

این فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان بیان داشت: ممکن است نوزادان از زمان تولد به کووید ۱۹ مبتلا شوند اما شیوع این بیماری با مرگ و میر کمتری همراه است.

مومن زاده تاکید کرد: تشخیص ویروس کووید ۱۹ در کودکان بیشتر بر اساس ابتلای خانواده این کودک به کرونا ویروس است. تست های تشخیصی می تواند ابتلای کودکان به کووید ۱۹ را به صورت دقیق تری مشخص کند.

وی با بیان اینکه تعدادی نوزاد به دلیل ابتلا به ویروس کووید ۱۹ در بیمارستان امام حسین (ع) بستری شده اند، گفت: هنوز علت ابتلای نوزادان به این ویروس مشخص نشده است.

۴۷۲۳۲

کد خبر 1397402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =