دادگستری خراسان جنوبی مانع از تعطیلی ۲۰ واحد تولیدی شد

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: سال گذشته با پیگیری‌های صورت گرفته مانع از تعطیلی ۲۰ واحد تولیدی در خراسان جنوبی شدیم.

به گزارش خبرآنلاین از خراسان جنوبی :  حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت آغاز هفته قوه قضاییه برگزار شد اظهار داشت: بهسازی شخصیت شهید بهشتی آنقدر بزرگ است که با گذشت چند دهه از شهادتش آن طور که باید شخصیت ایشان شناخته  شده نیست و خدمات او زیاد بازگو نشده است.

وی افزود: یکی از کارهای مهمی که باید انجام شود این است که شخصیت این مرد بزرگ که زحمات زیادی برای به ثمر نشستن انقلاب و برای استقرار نظام کشیده است برای نسل جوان بازگو و معرفی شود چرا که  او خسته ناپذیر بود و  موضوعات مربوط به انقلاب حکومت اسلامی جمهوری اسلامی را تبیین کرد و به نتیجه رساند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با بیان اینکه شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی زحماتی زیادی کشید و هیچ کس مثل او نمی‌توانست این قانون را که بر گرفته از احکام دین قرآن و اسلام ناب است پیاده کند گفت: او تلاش کرد افکار اسلام ناب تدوین شود و قانون اساسی ما امروز انقلاب را سر بلند و سرفراز کرده است.

حمیدی بیان کرد: قوه قضائیه امروز زیبنده نظام و قوه‌ای موفق در جامعه است که منطبق با نیاز امروز جامعه است و امید است نفش خود را در مبارزه با فساد بیش از پیش عملیاتی کند و در برنامه‌های امسال هفته قوه قضاییه تلاش شده تا از تجمعات خودداری شده و برنامه‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

وی دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، تجدید بیعت با آرمان‌های شهدا و مقام معظم رهبری را از برنامه‌های امسال هفته قوه قضاییه در خراسان جنوبی دانست و افزود: ارتباط مردم با قوه قضاییه را همیشه مد نظر قرار دادیم و تلاش شده تا در طول هفته دیدار مردمی را داشته باشیم و در هفته قوه قضاییه مردم بتوانند بیشتر دیدار داشته باشند.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی ادامه داد: بخشی از برنامه‌ها پیگیری مشکلات مردم و پیشگیری از مشکلات زندانیان است که قرار است از طریق ویدئو کنفرانس نشست‌ها با زندانیان انجام شود که ارتباط چند جانبه باشد و راهکار برای رفع مشکلات زندانیان داشنه باشیم.

حمیدی با اشاره به تجلیل از خانواده‌های شهدا و همکاران ایثارگر افزود:  قرار است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته قوه قضاییه از زحمات این بزرگواران و قضات و کارمندان نمونه تجلیل شود.

وی اظهار داشت: جمع پرونده‌هایی که به دادگستری استان در سال گذشته وارد شده 85 هزار 32 پرونده بوده که یک درصد نسبت به سال 97 کاهش داشته است.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی تصریح کرد: 10 دادگستری و سه دادگاه بخش در استان داریم و در آینده‌ای نزدیک دادگاه بخش درح راه‌اندازی می‌شود و  امید است تا یک ماه آینده بتوانیم این دادگاه به عنوان چهاردهمین حوزه قضایی استان را راه‌ندازی کنیم.

حمیدی افزود: سال گذشته در دادسراها 34 هزار و 69 پرونده ورودی داشتیم که از کل پرونده‌های  دادگاه بدوی 14 درصد تجدید نظر شده و در دادگاه تجدید نظر 14 درصد از آرا بدوی در دادگاه تجدید نظر رد شده و 6 هزار و 231 پرونده مختومه شده است.

وی بیان کرد: سال گذشته 27 هزار و سه پرونده به شوراها وارد شده که 26 هزار و 904 پرونده مختومه شده و 38 درصد پرونده‌ها در شورای حل اخلاف به سازش ختم شده است که از میانگین کشوری بیشتر است و در مقایسه با سال 97 صلح و سازش 18 درصد رشد را نشان می‌دهد و فرهنگستان سازش را در جامعه باید ارتقا یابد. عدالتی که با صلح و سازش در جامعه ایجاد شود مستحکم‌تر از آنچه با احکام اجرای قضایی ایجاد شود.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به مهمترین جرائم استان گفت: پنج جرم  بزرگ که بیشترین پرونده‌ها را دارد  شامل جرائم موادمخدر با 9 هزار و 613 پرونده است. جرم دوم سرقت است که مردم گلایه زیادی دارند و سال گذشته شش هزار و 98 پرنده سرقت داشته‌ایم.

حمیدی جرم سوم را  تصادفات حوادث ناشی از کار است  دانست که غیرعمد است و  شش هزار 12 پرونده مربوط به تصادفات است افزود: جرم چهارم توهین است که زیبنده نظام و شهروندان ما در استان نیست که 5 هزار و 910 پرونده ایجاد و مختومه شده است و مردم باید آستانه تحمل خود را بالا ببرند.

وی جرم پنجم  را ضرب و جرح عمدی دانست و توهین منتهی به نزاع را با 4 هزار 611 مورد از دیگر جرائم عمده در خراسان جنوبی دانست و عنوان کرد:  جمع این  5 جرم‌ها 57 درصد از عناوین جرم‌های استان است که اگر اینها را مدیریت کنیم 57 درصد جرائم استان کاهش می‌یابد.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: مطالبه وجه اولین عنوان است که  16 هزار و 811 پرونده دارد  و دومین عنوان اختلافات خانوادگی در استان است که نگرانی‌ها در این زمینه زیاد است. سال گذشته بیش از 9 هزار پرنده در دعاوی خانوادگی تشکیل شد که 15 درصد رشد دارد.

حمیدی گفت: یک هزار و 804 پرونده درسال گذشته بوده که به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق دادند  خبر داد و افزود: بیشترین عدد طلاق توافقی یک هزار و 24 پرونده بوده و 915 پرونده درخواست مهریه داشتیم که 17 درصد رشد دارد.

وی افزود: دلایل  مهم طلاق اعتیاد با 339 تقاضا، موضوعات خیانت 187 پرونده، عدم مسئولیت پذیری زوج 187 پرونده، عدم مهارت زندگی 147 پرونده، دخالت اطرافیان 111 پرونده 94 پرونده طلاق عاطفی بوده است .

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی با اشاره به مراجعه 800 هزار نفر به دادگستری خراسان جنوبی در سال گذشته گفت: این آمار از جمعیت کل استان هم بیشتر است. در کشور طرح هایی که اجرا کردیم رتبه برتر کشور را دریافت کنیم که یکی، دادرسی الکترونیکی قضایی است و تا امروز یک هزار و 515 دادگاه آنلاین برگزار شد.

حمیدی بیان کرد: رتبه اول را در کشور داریم و به دنبال افزایش دادگاه‌های آنلاین هستیم و تاکنون چهار هزار پرونده به صورت مجازی رسیدگی بدون هیچ استفاده از کاغذ بوده است.

وی افزود: با توجه به نامگذاری شعار سال همچنان حمایت از تولید و اشتغال در اولویت کاری ماست تا از تولیدکنندگان حمایت قضایی کنیم و اجازه تعطیلی واحدهای تولیدی را نمی‌دهیم.

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: سال گذشته از تعطیلی 20 واحد تولیدی جلوگیری کردیم و دفاع از حقوق عامه اولویت کار ما است هر جایی که به این حقوق تعرض شود دفاع می‌کنیم. استفاده از فناوری و تشکیل پرونده‌های الکترونیکی در اولویت کاری است تلاش در جهت پیشگیری از وقوع جرم است.

حمیدی عنوان کرد: در استان  پرونده فساد اقتصادی نداشتیم و مواردی بوده که در ادارات دولتی مرتکب فساد شدند اما هیچ پرونده باندی و سازمان یافته نبوده و از سوی سازمان بازرسی کل کشور منعکس و در روند رسیدگی است.

48

کد خبر 1401552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =