فیلم‌هایی که چراغ سینماها را پس از ۴ ماه روشن کردند

فهرست فیلم‌های اکران تابستانی، با چند روز تاخیر و بروز برخی حواشی، سرانجام نهایی شد و امیدها را برای روشن شدنِ چراغ سینماها پس از چهار ماه تعطیلی، زنده کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سالن‌های سینمای ایران، پس از چهار ماه تعطیلی به‌خاطر همه‌گیری کرونا، از دیروز (یک‌شنبه اول تیر) بازگشایی شدند.

اگرچه قرار بود از روز نخستِ اکران تابستانی، هفت فیلم روی پرده بروند، اما با انصراف «شنای پروانه» و «خوب، بد، جلف۲» در دقیقه ۹۰، طرح بازگشایی سینماها، آن‌طور که باید، خوب آغاز نشد.

با توجه به موفقیت «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت در کسبِ شش سیمرغ از جشنواره فجر و فروش خوبِ «خوب، بد، جلف۲» ساخته پیمان قاسمخانی در اکران نیمه تمام اسفند سال گذشته، از پیش مشخص بود که حضور این دو فیلم، می‌تواند گرما بخشِ سینماهای کشور باشد.

پس از چند روز کش و قوس و بحث و مذاکره، سرانجام در آخرین ساعات شبِ گذشته (یک‌شنبه اول تیر)، تهیه‌کنندگان این دو فیلم با حضور در نشستی با مدیران سینمایی کشور، راضی به اکران آثارشان در اکران تابستانی شدند. هرچند قرار شده است «شنای پروانه» و «خوب، بد، جلف۲» با تاخیری سه روزه، از چهارشنبه ۴ تیر روی پرده بروند، اما حالا می‌توان نگاهی امیدوارانه‌تر به طرح بازگشایی سینماها پس از چهار ماه تعطیلی داشت.

هفت فیلمی که به‌صورت عمومی و سراسری در اکران تابستانی روی پرده خواهند رفت، به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

۱- «بی‌وزنی» به کارگردانی مهدی فردقادری و تهیه‌کنندگی مرتضی شایسته

۲- «چهل و هفت» به کارگردانی احمد اطراقچی و تهیه‌کنندگی ناهید دل‌آگاه

۳- «خوب بد جلف ۲: ارتش سری» به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی و تهیه‌کنندگی محسن چگینی

۴- «شنای پروانه» به‌کارگردانی محمد کارت و تهیه‌کنندگی رسول صدرعاملی

۵- «عطر داغ» به کارگردانی علی ابراهیمی و تهیه‌کنندگی امیرشهاب رضویان

۶- «قطار آن شب» به‌کارگردانی حمیدرضا قطبی و تهیه‌کنندگی بهروز رشاد

۷- «یادم تو را فراموش» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی عطشانی

از میان فهرست بالا، «شنای پروانه» تنها فیلم تازه‌ای است که روی پرده خواهد رفت و دیگر آثار، بازماندگان اکران ناتمام بهمن و اسفند سال گذشته هستند.

به بهانه آغاز اکران تابستانی سینماهای کشور پس از چهار ماه تعطیلی، نگاهی انداخته‌ایم به فیلم‌هایی که در این طرح روی پرده خواهند آمد.

«بی وزنی» با کوله‌باری از حضور در جشنواره‌های خارجی

«بی ‌وزنی» دومین فیلم سینمایی مهدی فردقادری پس از پلان-سکانس موفقِ «جاودانگی» است که در بیش از ۳۰ جشنواره جهانی به نمایش درآمد.

«بی وزنی» هم که تا کنون در جشنواره‌های مختلفی از جمله در انگلستان، آمریکا، بلغارستان، پرو و ... به نمایش در آمده است، بهمن ۱۳۹۸ اکران خود را در سینماهای ایران آغاز کرد که به دلیل همه‌گیری کرونا، نمایش آن متوقف شد و اینک از سرگرفته خواهد شد.

این فیلم، قصه‌ای زنانه دارد و در یک شب عروسی و روز بعد از آن روایت می‌شود که داماد، مراسم را ترک کرده است. در این بین، عروس، مادر داماد، خواهر داماد و ... با یکدیگر دچار چالش می‌شوند و فیلم با روایت غیرخطی، روابط هر کدام از این زن‌ها با داماد را افشا می‌کند تا زمانی که...

امیرعلی دانایی، بهاره کیان‌افشار، نسیم ادبی، یاسر جعفری، جلال فاطمی، سپیده مرادپور و تینا پاکروان در این فیلم بازی می‌کنند.

«چهل و هفت»؛ داستان سه زن در شبِ آغاز زمستان 

«چهل و هفت» به کارگردانی احمد اطراقچی و تهیه‌کنندگی ناهید دل‌آگاه، از حضور بازیگرانی چون لادن مستوفی، مهدی احمدی، شیدا خلیق، مهرنوش ستاری، رابعه مدنی، فرشته آلوسی، محمدرضا غفاری،حمیدرضا آذرنگ، شقایق فراهانی و ریما رامین‌فر بهره می‌برد.

این فیلم، روایت‌گر داستان سه زن از سه طبقه اجتماعی در شب آغاز زمستان است.

«چهل و هفت» هم از فیلم‌های بازمانده اکران ناتمام بهمن و اسفند ۹۸ است که پس از چهار ماه، باردیگر بخت خود را روی پرده سینماها برای جذب تماشاگر می‌آزماید. 

«خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری»، امیدوار به کسب عنوانِ پرفروش‌ترین فیلمِ سال ۹۹

«خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری» به کارگردانی پیمان قاسم‌خانی، در چند روزی که اسفند سال گذشته روی پرده سینماها بود، فروشی خوب را پشت سرگذاشت. اینک باید دید این کمدی می‌تواند در این شرایط هم تماشاگران را به سالن‌های سینما بکشاند یا نه؟

با توجه به ترکیب بازیگران «خوب، بد، جلف۲» و موفقیت قسمت اول این فیلم در گیشه، شاید این اثر سینمایی پیمان قاسمخانی را بتوان شانس نخستِ کسبِ پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۹ دانست.

«خوب، بد، جلف ۲: ارتش سری» درباره گروهی ضد انقلابی به ریاست دکتر مدنی (با بازی فرهاد آییش) است که زیر نظر دونالد ترامپ، ماموریتی به فربد (با بازی حامد کمیلی) در ایران به عنوان گروه فیلمبرداری می‌دهد. در این پروژه فیلمسازی، پژمان جمشیدی و سام درخشانی به عنوان بازیگرهای فیلمی به نام «ارتش سری» انتخاب می‌شوند. فربد در پی انجام عملیات است که پژمان و سام تقریبا همه چیز را به هم می‌ریزند و...

پژمان جمشیدی، سام درخشانی، حامد کمیلی، ریحانه پارسا، گوهر خیراندیش، امیرمهدی ژوله، فرهاد آییش، ستاره پسیانی، مارال فرجاد، علی اوجی، ستاره پسیانی و شکیب شجره بازیگران این فیلم هستند.

زوج موفقِ سام درخشانی و پژمان جمشیدی، پیش از این در سریال «پژمان» و فیلم‌های «خوب، بد، جلف۱»، «تگزاس» و «تگزاس ۲» همبازی بوده‌اند.

«شنای پروانه» با دستانی پر از سیمرغ

«شنای پروانه» به‌کارگردانی محمد کارت و تهیه‌کنندگی رسول صدرعاملی، در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، موفق به کسب شش سیمرغ بلورین شد و با دستی پُر به رقابت گیشه سال ۹۹ پا می‌گذارد.

اگرچه اکران تابستانی این فیلم تا این لحظه (ظهر ۳۱ خرداد) هنوز در پرده ابهام است، اما با توجه به داستان پر کششِ خود، ترکیب بازیگرانش و از همه مهم‌تر، اقبالِ تماشاگران در جشنواره فجر سال گذشته، می‌تواند باعث رونق سالن‌های سینما پس از چهار ماه تعطیلی شود.

سیمرغ‌های بهترین بازیگر نقش مکمل مرد (امیر آقایی)، بهترین بازیگر نقش مکمل زن (طناز طباطبایی)، بهترین تدوین (اسماعیل علیزاده)، بهترین صداگذاری و میکس (آرش قاسمی)، بهترین صدابرداری (مهدی صالح‌کرمانی) و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران (رسول صدرعاملی)، ره آورد «شنای پروانه» از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر است.

در «شنای پروانه»، داستان لو رفتن فیلمِ شنای زنی به نام پروانه (طناز طباطبایی) در استخر روایت می‌شود که به دنبال آن، همسرش (امیر آقایی) و برادرش (جواد عزتی) به دنبال انتقام گرفتن از منتشرکنندگان فیلم برمی‌آیند.

جواد عزتی، طناز طباطبایی، امیر آقایی، پانته‌آ بهرام، علی شادمان، نیره فراهانی، مهدی حسینی‌نیا، ایمان صفا، مه‌لقا باقری و نادر شهسواری از جمله بازیگران این فیلم هستند.

«عطر داغ» و دختری که شبی را بیرون از خانه سر می‌کند

«عطر داغ» به کارگردانی علی ابراهیمی و تهیه‌کنندگی امیرشهاب رضویان،۳۰ بهمن ۹۸ روی پرده رفت و خیلی زود به دلیل همه‌گیری کرونا، پایین کشیده شد. 

این فیلم درباره داستان دختری به نام مریم است که مجبور می‌شود شبی بیرون از خانه بماند. بیرون ماندن او یک‌سری اتفاقات برای او و خانواده‌اش در پی دارد و … مهرداد صدیقیان، شهرام حقیقت‌دوست، بهاره کیان‌افشار، سیما تیرانداز، خاطره اسدی، شیوا مکی‌نیان در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند.

«عطر داغ»، حضور در جشنوارهای بین‌المللی فیلم لندن ۲۰۱۸، بنگلور هند ۲۰۱۹ و ماربلا اسپانیا ۲۰۱۹ را هم تجربه کرده است.

«قطار آن شب»؛ فانتزی کودکانه

«قطار آن شب» به‌کارگردانی حمیدرضا قطبی، در اکران تابستانی ۹۹، آثار سینمایی مناسب کودکان و نوجوانان را نمایندگی می‌کند. این فیلم از بازماندگان اکران ناتمام بهمن و اسفند سال گذشته است. 

افشین هاشمی، سیامک صفری، مریم بوبانی، بهناز نادری، بهرام شاکری و آیلین رشیدیان در این فیلم بازی می‌کنند. «قطار آن شب» یک فانتزی کودکانه است.

«یادم تو را فراموش» با حاشیه‌های فوتبالی

«یادم تو را فراموش» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی علی عطشانی، زمانی که سال گذشته روی پرده رفت، با شکایت ناصر محمدخانی، بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی فوتبال روبرو شد که اعتقاد داشت این فیلم از روی زندگی او ساخته شده است.

«یادم تو را فراموش»، داستانی است درباره دامون (حسین یاری)، مربی برکنار شده یکی از باشگاه‌های پرطرفدار فوتبال که با دختری که سال‌ها پیش با او ارتباط داشته است، روبه‌رو می‌شود.

در این فیلم بازیگرانی چون حسین یاری، آزاده مهدی‌زاده، میترا حجار، ماه‌چهره خلیلی، مازیار فلاحی، خشایار راد و بیتا عطشانی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

«جهان با من برقص»؛ امیدوار به ادامه جذب تماشاگران

در کنار اکران سراسری تابستان، چند فیلم دیگر هم در تعدادی از سالن‌های سینما، به نمایش درخواهند آمد.

«جهان با من برقص»، اولین ساخته سینمایی سروش صحت، از جمله آثاری است که از اول تیر دوباره روی پرده رفته است. این فیلم، پیش از همه‌گیری کرونا و تعطیلی سینماها در سال گذشته، در رتبه اول جدول فروش هفتگی قرار داشت.

«جهان با من برقص»، دیروز هم در نخستین روز از اکران تابستانی، موفق‌ترین فیلم روی پرده در جذب مخاطبان به سالن‌های سینما بود و این امید وجود  دارد تا در ادامه هم، تماشاگران بیشتری را پای خود بنشاند.

علی مصفا، جواد عزتی، هانیه توسلی، پژمان جمشیدی، سیاوش چراغی‌پور، کاظم سیاحی، بهار کاتوزی، رامین صدیقی، پاوان افسر، شیوا بلوچی، مهیار پوربابایی و مهراب قاسم‌خانی، بازیگران این فیلم هستند.

از اکران مجازی تا لمسِ پرده واقعی سینما

همچنین بر اساس تصمیمات شورای صنفی نمایش، آن‌دسته از آثار سینمایی که پیش از این اکران آنلاین شده‌اند، اگرچه در اکران سراسری و عمومی جایی نخواهند داشت، اما این فرصت را خواهند داشت تا در تعدادی محدود از سالن‌ها به نمایش درآیند. به این ترتیب، سه فیلم «خروج» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، «طلا» به کارگردانی پرویز شهبازی و «زیر نظر» به کارگردانی مجید صالحی هم شانس لمس پرده فیزیکی سینماها در روزهای گرم تیرماه را خواهند داشت.

اکران فیلم‌های «هنر و تجربه»

جدا از اکران سراسری و عمومی سینماها، فیلم‌های گروه «هنر و تجربه» هم از سوم تیر با نمایش دو مستند و یک اثر داستانی، از سر گرفته خواهد شد.

بر این اساس، فیلم داستانی «یلدا» به کارگردانی مسعود بخشی و تهیه‌کنندگی علی مصفا و مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» به کارگردانی سام کلانتری و تهیه‌کنندگی حامد شکیبانیا، آثار سینمایی جدیدی هستند که اکران خود را در «هنر و تجربه» آغاز می‌کنند.

همچنین مستند «صحنه‌هایی از یک جدایی» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی وحید صداقت که از ۲۷ بهمن روی پرده سینماهای «هنر و تجربه» رفته بود، ادامه اکران خود را دنبال می‌کند.

در این باره بیشتر بخوانید: 

واکنشِ اینستاگرامی کارگردان «شنای پروانه» به وضعیت اکران این فیلم

نخستین روزِ بازگشایی سینماها چگونه گذشت؟

اکران فیلم‌های «هنر و تجربه» با تاخیر آغاز می‌شود

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1401992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  2 4
  سينماي ايران ارزش وقت گذاشتن ندارد.
 • محمدرضا IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  1 0
  عجب داستانی داره شنای پروانه. نمیدونستم:)
 • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  1 1
  من خوب بد جلف۲ رو تو جشنواره دیدم واقعا خنده داره
 • شقایق IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۲
  2 0
  داستان شنای پروانه چقد جذابه الحق که جوایز جشنواره فجر رو نصیب خودش کرده