۸ نفر
۹ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۱
تفاوت نوع مصرف آب در ایران و هلند

دوستی دارم که سالهاست در پایتخت هلند زندگی می کند. از آن دسته افرادی نیست که خارج زندگی می کنند و همه چیز فرنگ را با همه چیز خودمان مقایسه می کنند و در نهایت هم نتیجه می گیرند که:«ما ایرانی ها چقدر بی فرهنگیم» نه خوشبختانه چنین نیست.

همواره نکاتی را گوشزد می کند که منطقی است. یعنی مقایسه آن امکانات و آن فرهنگ با امکانات و فرهنگ خودمان غیر قابل تصور نیست.

مثلا او که عاشق فوتبال است -خصوصا در زمان حضور علیرضا جهانبخش در هلند- اغلب بازی های او را با حضور در ورزشگاه محل بازی تماشا می کرد. او اما هیچ وقت ورزشگاه های زیبا و مدرن هلند را با ورزشگاه های خودمان مقایسه نکرد و نمی کند.

یا مثلا ایرلاین های هلند و کلا کشورهای اروپایی را با ایرلاین های وطنی مقایسه نمی کند؛به هر حال شرایط تحریم و کمبودهای لجستیکی را درک می کند و می داند شرکت های هواپیمایی داخلی با محدودیت هایی روبرو هستند.

او اما برخی موارد را مقایسه می کند. به نظر هم مقایسه اش منطقی است. مثلا نوع مصرف آب توسط ایرانی ها و هلندی ها.

او در نکته ای جالب می گفت: با وجودی که کشور هلند به نوعی روی آب است و از منابع آبی زیادی بهره مند ، اما با این وجود برای مصرف آب قوانین سخت گیرانه ای وضع کرده، ضمن آن که مردم آنجا هم انصافا در مصرف آب به معنای واقعی صرفه جویی می کنند.

ادامه نکته جالب فراموشم نشود که می گفت در همین کشور روی آب وقتی وارد سرویس های بهداشتی عمومی می شوید نوع مصرف آب کاملا حساب شده تنظیم شده و اینگونه نیست که مثلا برای شستن دست ها حتی با وجود شیرآلات دوربین دار بتوانی هرچه خواستی آب مصرف کنی. به این شکل که برآورد کرده اند برای شستن دست ها چه مقدار آب لازم است و وقتی سهمیه ات تمام شد دیگر خبری از آب نیست تا چند دقیقه ای بگذرد و دوباره بتوانی از سهمیه مشخص شده استفاده کنی.

می گفت حتی بعضی مکان ها مجهز به دوربین چهره شناسی است و اگر مثلا شما برای شستن دست ها سهمیه آب خود را استفاده کرده باشی و نفر بعدی منتظر باشد او معطل نخواهد شد و دوربین با دیدن چهره اش سهمیه آبش را باز می کند!

این یادداشت را نوشتم چون شنیدم به دلیل مصرف بی رویه آب در کشورمان امکان سهمیه بندی این مایع حیات طی روزهای آتی دور از ذهن نیست.

1717

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1404508

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =