خواهش ربیعی از مردم: همه به پویش «استفاده از ماسک» بپیوندید

سخنگوی دولت گفت: توزیع ماسک ارزان‌قیمت با همکاری شهرداری‌ها و وزارت صمت انجام می‌شود، گفت: ظرفیت تولید ماسک صنعتی به ۵ میلیون در روز رسیده است و ما درخواست داریم همه به پویش «استفاده از ماسک» بپیوندند.

به گزارش خبرآنلاین، «علی ربیعی» روز سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهارداشت: رییس جمهوری نکته مهمی را در خصوص ضرورت همکاری و هم افزایی و  در کنار هم بودن همه قوا و نهادهای کشور در جلسه گذشته دولت مطرح کردند، من در اینجا اعلام می‌کنم بنای دولت همکاری صمیمانه، همراهانه و هم افزا برای عبور از شرایط دشوار امروز و پاسخ به نیازها و حل مشکلات مردم است.

وی گفت: امروز آثار تخریبی تحریم‌های بی‌سابقه و همپوشانی آن با شروع بیماری کرونا که فقط یک بیماری در عرصه پزشکی نیست و آثار عظیم اقتصادی- اجتماعی در همه دنیا داشته است را می‌بینیم.  در کنار آنها تهدیدهای بی‌سابقه‌ای که امروز باند حاکم بر کاخ سفید و آثار و علائم به حرکت درآوردن جریان‌های ناامن کننده داخل کشور را هم از سوی بدخواهان کشورمان مشاهده می‌کنیم.

اهم صحبت‌های او به نقل از ایسنا، فارس و مهر از این قرار است: 

* دولت در خط مقدم هم مقابله با تهدیدهای نظامی-امنیتی  و هم فشار بی‌سابقه و خشن اقتصادی و همچنین سخت شدن زندگی مردم که ناشی از این فشارها قرار دارد. در کنار این مساله، عملیات روانی گسترده هم درکشور صورت می‌گیرد. عبور موفق از این مقطع وظیفه ملی همه ما است. امروز باید بیش از گذشته همه قوا، نهادهای مدنی و مردم جامعه در کنار هم قرار بگیریم.

*ما مطلع‌ هستیم که این سختی اقتصادی مردم را با زندگی دشوار روبرو کرده است و امروز دولت در مقابل کشورها ایستاده که هم با تحریم و هم با آثار تحریم مقابله کند. فشارهایی بوده که آثار آن هم در اقتصاد و در جامعه بیش از پیش هویدا می‌شود.

*در کنار کرونا تحریم‌های کاخ سفید و یک وضعیت بی‌سابقه را در این مدت داریم.

*امروز باید همه نهادهای مدنی در جامعه کنار هم قرار گیریم، وقتی سخن از عملیات روانی مردم به دو نمونه اشاره میکنم. چندین بار گفتم دولت بنایی بر افزایش گازوئیل نداریم، اما باز هم در فضای مجازی مشاهده می کنیم در هفته صدها مطلب بر روان جامعه منتشر می شود.

دولت بنای افزایش قیمت گازوئیل ندارد

*من وقتی سخن از عملیات روانی کردم، می‌خواهم به دو نمونه اشاره کنم. چندین بار در همین نشست با سوالی که شما کردید من در مورد قیمت گازوییل، عنوان کردم که دولت هیچ بنایی برافزایش قیمت گازوییل ندارد. متاسفانه می‌بینیم که ذهن بسیاری از کشاورزان عزیز و افرادی که در حوزه حمل و نقل فعالیت می‌کنند را درگیر کرده و مدام در این خصوص شایعه‌پراکنی می‌شود.

* چند وقت پیش در فضای مجازی، فیلم را در برخورد با دلالان مشاهده کردیم که انگار دیروز یا پریروز رخ داده است فیلم‌های مربوط به سال‌های گذشته را بازسازی کرده بودند.  در هفته، صدها متن و مطلب تولید می‌شود که ممکن است به روان جامعه فشار وارد کند و واکنش‌های نگران‌کننده در مردم به‌وجود بیاورد.

*  رسانه ها باید هوشیار و سنجیده سخن بگویند، ما ناگزیر امروز باید با اعتماد میان‌قوا و با اعتماد جامعه و دولت، جامعه با جامعه در کنار هم قرار بگیریم. اینها الزاماتی است که ما بر اساس آن از این دوران سخت عبور کنیم.

بنای دولت همکاری متواضعانه با همه قواست

*بنای دولت همکاری صمیمانه و متواضعانه با همه قوا، نهادهای مختلف و همه کسانی است که می‌توانند اثری در عبور موفق از این بحران داشته باشند و بتوانند دولت و مردم را یاری کنند.

* ما امروز با روز صنعت و معدن مواجه هستیم و در سال جهش تولید هم قرار داریم. بحث‌های مفصلی در دولت در مورد برنامه‌های مقابله با واردات و افزایش تولیدات داخلی، هم در ستادهای اقتصادی و هم در جلسات اصلی دولت و در سایر شوراهای دولت مدام در جریان بوده است.

* امسال برای ما بحث صنعت و معدن قطعا متفاوت‌تر از گذشته است؛ با فشارهای تحریم صنعت ما مسیرهای جدیدی در ارتقا و توسعه پیدا کرده است و ما امسال واقعا نیازمند این جهش تولید بودیم و هستیم.

*خوشبختانه با ممنوع کردن بیش از ۲ هزار قلم کالای وارداتی، شرکت‌های دانش‌بنیان ما گسترش پیدا کردند و صنعت در عرصه‌هایی که جامعه نیاز داشته به حرکت جهش‌وار درآمده است.

*به رغم فشارهایی که امروز در زندگی مردم وجود دارد و بخش اعظم و تاثیرگذار آن ناشی از تحریم‌هاست، رشد صنعت و معدن ما آینده نویدبخشی را برای اشتغال و فراوانی کالا پیش‌ روی ما قرار داده است و به اذعان بسیاری از کنشگران در حوزه تولید، ایران در حال تبدیل شدن به یک کارخانه بزرگ تولیدی است. 

* رشد مطلوب تولید عمده محصولات کلیدی کشور ما در، ۱۳۹۸ به‌گونه‌ای بوده که کنسانتره، آهن اسفنجی، فولاد خام، مس و گندله همه رشد داشته‌اند و برنامه ریزی برای سال ۱۳۹۹ صورت گرفته است. ما حداقل ۱۰ درصد در فولاد، ۱۲ درصد در مس و ۷۵درصد در آلومینیوم در سال ۱۳۹۹ باید به رشد دسترسی پیدا کنیم چرا که در این زمینه برنامه‌ریزی کرده‌ایم. در همین فصل اول سال هم، پایه‌ریزی‌های خوبی صورت گرفته است.

کشور در ساخت واکسن به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده است 

*طبق گزارش وزیر بهداشت، کشور در ساخت واکسن کرونا به موفقیت هایی دست یافته است،در داروهای نو ترکیب به سمت تولید رفتیم.

* کرونا در خوزستان به ثبات نسبی رسیده اما امکان بازگشت است. در ستاد کرونا مطرح شد که مهمترین علت افزایش ابتلا به کرونا، عادی شدن آن است و یکی از علل شیوع آن، پنهان کردن بیماری از طرف بیماران است.

*اردیبهشت متوسط همکاری در مقابله با کرونا به ۸۸ درصد رسیده بود، اما الان ۲۰ درصد کاهش داشته است. از ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک در مناطق سرپوشیده قرمز و نارنجی اجباری خواهد بود.

توزیع ماسک ارزان با همکاری شهرداری و وزرات صمت 

* توزیع ماسک ارزان قیمت با همکاری شهرداری ها و وزارت صمت انجام خواهد شد. ظرفیت ماسک صنعتی به ۵ میلیون در روز رسیده است. برای تصمیمات منطقه‌ای استانداران می‌توانند تصمیم و به اطلاع ستاد ملی مبارزه با کرونا می رسانند.

* ما درخواست داریم همه به پویش استفاده از ماسک بپیوندند.

* از ابتدای سال ۹۹، ۴۵۰ میلیون لیتر نفت به روستاهای تا ۲۰ کیلومتر مرزها برای صادرات داده می شود. ۲۰ درصد از ارزش ریالی صادرات نفت به استانهای مرزی، به صورت ۸۰ درصد واریز به حساب خانوارها و صرف ۲۰ درصد برای اشتغال و برنامه های حمایتی خواهد بود.

*خوشبختانه تا امروز ۴۱۸۵ تن گندم خریداری شده که ۹۸ درصد از مطالبات گندمکاران و ۶۹ درصد مطالبات کلزا کاران پرداخت شده است.

*{ در مورد جدیدترین دارایی های دولت برای وارد شدن به بازار سرمایه } شرایط پذیرش در بورس به یک ماه رسیده است و عرضه بلوکی یک صندلی پالایشگاه تبریز و یک صندلی شرکت سرمایه گذاری امید در آینده و  عرضه اولیه هلدینگ سیمانی تامین اجتماعی فردا در بورس صورت می‌گیرد.

حمایت از مستأجران با پرداخت وام

*تصمیم گرفتیم قراردادهای مسکونی استیجاری که مدت آنها تا ماه مهر بود در صورت عدم توافق موجر و مستاجر تمدید شود.

* افزایش اجاره‌بها در تهران حداکثر ۲۵ درصد، شهرهای بزرگ ۲۰ و شهرهای کوچک ۱۵ درصد است. ما دنبال حمایت مالی از مستأجران در قالب پرداخت وام هم هستیم.

* تا پایان ۹۹ به سمت اتمام مسکن مهر می رویم. به هیچ وجه، کسی به مسکن‌سازی نقد نداشت، نقد ما به نبود امکانات در برخی طرح های مسکن مهر بود؛ بنای ما تکمیل مسکن مهر بوده است. دولت و شهرداری طرح های مختلفی برای کاهش قیمت مسکن دارند.

اقدام قضایی در قبال عدم استفاده از ماسک

* اقدامات قضایی در قبال عدم استفاده از ماسک در ستاد مقابله با کرونا در دست پیگیری است، اما فعلا برخی پاساژها و ادارات اجازه ورود نمی دهند.  خستگی تحمل کرونا باعث هنجارشکنی شده است و به بالای ۸۰ درصد خواهد رسید.

*وزارت بهداشت و قوه قضاییه گشت هایی خواهند داشت. بنا داریم وارد موج دوم کرونا در کشور نشویم تمرکز ما درحال حاضر   بر روی استان‌هایی است  که وارد پیک شدند یا اصلا تا حالا وارد نشده‌اند. قصد داریم نظارت را هر روز بیش از گذشته ارتقاء ببخشیم تا دستاوردهای به دست آمده کادر بهداشت و درمان از بین نرود.

*دولت آمریکا نه در موقعیت قانونی و نه اخلاقی برای تعیین تروریست است و هیچ مرجع جهانی هم این موقعیت را به آن نداده و خود آنها تروریست هستند که واضح ترین کار تروریستی آن، ترور سردار سرلشکر قاسم سلیمانی است.

*{با اشاره به اینکه جان بولتون از قربانی کردن ملت ایران توسط ترامپ برای تسلیم شدن ایران در جهت خواسته های رییس‌جمهور آمریکا صحبت کرده است} ایران بزرگترین دشمن گروهای تروریستی است. ما هزینه زیادی برای مبارزه با تروریسم دادیم و سردار سلیمانی امنیت‌آورترین فرد برای منطقه بود.

واکنش سخنگو به حواشی موسسه جمعیت امام علی (ع)

*در جریان علت بازداشت افراد مربوط به این جمعیت نیستم، اما با صحبتهایی که با وزارت کشور داشتم دستگیری ها مربوط به فرد بوده و ربطی به جمعیت ندارد. سیاست ما حمایت از نهادهای مردمی است و بسته شدن این نهادها تابع سازوکارهای خودش خواهد بود.

*{ در مورد لایحه همه پرسی دولت } نظارت استصوابی همواره مورد مناقشه حقوقی و سیاسی بوده است. یک جایی باید این اختلاف تمام می‌شد، برای اینکه نقارها از تفاسیر برداشته شود، لایحه مزبور به کمیته حقوقی دولت رفته و پیرامون آن بحث صورت می‌گیرد.

مالیات بر خانه‌های خالی از ماه آینده عملیاتی می‌شود

*{ در مورد چگونگی بستن مالیات بر خانه های خالی} این سامانه راه اندازی شده و از ماه آتی عملیاتی خواهد شد.

* عملیات اجرایی پروژه های جاسک و افزایش انتقال نفت با این طرح در شرایط تحریم، وجه اقتصادی، ژئوپلتیکی و اجتماعی دارد و در راستای محرومیت‌زدایی است. ۹۵ درصد تجهیزات آن داخلی‌سازی شده است. این پروژه فرصتی برای ایجاد پایانه های صادراتی متنوع است و سرعت انتقال نفت را افزایش و هزینه های آن را کاهش می دهد.

پاسخ ربیعی به حواشی درباره استخدام داماد حسن روحانی

*{ درباره  استخدام داماد حسن روحانی در پژوهشگاه صنعت نفت} من اطلاعی از این موضوع ندارم اما ایشان قبل از ازدواج هم با توجه به رشته تخصصی اش ارتباطی با این مجموعه ها داشته است.

آخرین تمهیدات برای بازنگری در حقوق بازنشستگان

*{در پاسخ به این پرسش ‌که دولت برای  رفع تبعیضی که گریبانگیر بازنشستگان تامین اجتماعی است، چه برنامه‌ای دارد  و درباره قول رئیس سازمان بازرسی کل کشور که اعلام کرده دولت قول داده در ۶ ماهه دوم سال مجددا افزایش حقوق ها را بازنگری کند}  از ابتدای قانون کار در ایران سه جانبه گرایی در تایین مزد درنظر گرفته می شود. من خبری از این قول و قرار ندارم. دیروز با وزیر محترم رفاه صحبت کردم به ۲میلیون و صد رسیده است. با بن و مسکن به سقف مورد نظر بازنشستگان نزذیک خواهیم شد. در هیئت امنای سازمان قرار است مطرح شود و تلاش خود را می‌کنند این انتظارات را برآورده کنند.

* از ابتدای تامین اجتماعی تا ۸سال 84 یک و نیم میلیون و از سال 84 تا الان سه و نیم میلیون بازنشسته داریم. این سازمان باید خود را اداره کند، دولت تدبیر کرده است در این زمینه. من این اطمینان را به بازنشستگان می دهم.

مرزنشینان از صادرات فرآورده‌های نفتی سهم می‌گیرند

*دولت در هفته گذشته تصمیمات قابل توجهی گرفت. به مرزنشینان ما اجازه داده شد که برای جلوگیری از قاچاق و هم کمک به زندگی آنها بتوانند از فراورده های نفتی ما صادات داشته باشند. از ابتدای سال ۴۵۰ میلیون لیتر به ساکنان روستاهای مرزی تا شعاع ۲۰ کیلیومتر اختصاص داده خواهد شد. برای ساماندهی این کار وزارت نفت این صادرات را انجام خواهد داد. ۲۰ درصد ارزش ریالی کل این صادرات را به مرزنشینان خواهیم داد که ۸۰ درصد آن به حساب مستقیم خانوارها و ۲۰درصد برای اشتغال و توسعه این مناطق به کار گرفته خواهد شد.

زمین ۹۹ ساله برای احداث واحدهای مسکونی واگذار خواهد شد

* در مساله مسکن، آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید اصلاح و تسهیلات بیشتری ایجاد شد زمین ۹۹ ساله برای احداث واحدهای مسکونی واگذار خواهد شد و برای حمایت از صنعتی سازی مسکن پرداخت ها از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش پیدا کرد.

216216

کد خبر 1405059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =