۰ نفر
۱۴ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۳

یک خبر و چند نکته

مهدی قمصریان
یک خبر و چند نکته

امروز خبری دست به دست شد که مزار عزیزانمان از جمله سردار جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان و سه همراهش پیدا شده و بزودی به وطن باز می گردند.

با احترام به نظرات مختلف درباره خبری که امروز به نقل از مسئول جوان یک سازمان رسانه ای و هنری منتشر- و به تعبیری #تکرار- شد و ساعتی پس از آن نیز وزارت امورخارجه(واخ) اطلاعیه متفاوتی منتشر کرد، با عزیز مطلعی گفتگو کردم که چکیده و حاصل آن چند نکته زیر است:

۱- نگاه واخ در بیانیه منتشره کاملا دیپلماتیک و صحیح است‌. ایضا موضوع جدیدی هم نیست،  چرا که ج.ا.ا باتوجه به دیپلماسی فعال و موثر در بین احزاب و جریانهای سیاسی لبنان و سوریه و توان بازدارنده و ارتباطات خوب اطلاعاتی با کشورهای منطقه از ابتدا و از طریق کانالهای مختلف دیپلماتیک و امنیتی داده های کافی در خصوص کیفیت و جزئیات ماجرا در اختیار مسئولین مربوطه قرار داشت لکن منافع ملی ایجاب میکند همیشه این پرونده تا تعیین تکلیف نهایی باز بماند تا ابزار فشار و عمل سیاسی علیه دشمن اشغالگر باشد.

۲- در صورت قطعی شدن اینکه چهار شهروند ایرانی (که یکی شون ژنرال نظامی سپاه ما بوده ) توسط رژیم اشغالگر به شهادت رسیده‌اند ، ناگزیریم واکنش متناسب نشان دهیم. تصمیم گیری در خصوص سطح و نوع واکنش به حدی مهم و تعیین کننده است که قطعا نمی توان شتابزده درباره آن سخن گفت. هم‌چنین پاسخ ندادن و انفعال نیز قطعا بر خلاف امنیت، اقتدار و مصالح ملی است.
۳-لذا بهتر است این پرونده باز بماند تا بتوان از آن تولید منافع ملی کرد بجای اینکه هزینه سوخت کنیم. دقیقا کاری که اونا در خصوص خلبان "رون آراد" کردند و تا امروز هم ادعا می کنند که نامبرده توسط ایران و حزب الله بعد از سقوط ربوده شده و پرونده اش را نمیبندند تا از آن بهره برداری کنند.

۴- مسئولان در حوزه مسئولیت خود و بالضروره با توجه به ابعاد بعضا پیچیده موضوعات اظهارنظر کنند.

۵- همانطور که فیلمسازی و هنر الزاما در توان مسئولان امنیتی یا سیاسی نیست، کار سیاسی و دیپلماتیکی که شئون پیچیده نظامی و امنیتی هم دارد کار فیلمسازان و هنردوستان نیست.

کد خبر 1406243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =