۶ نفر
۱۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۸

اختراع مجدد چرخ بعد از ٢٧ سال!

فریبرز ناطقی‌الهی
اختراع مجدد چرخ بعد از ٢٧ سال!

در خبرها متنی را دیدم که از طرفی بسیار خوشحال و از طرفی بسیار غمناک شدم.

اول خبر عینا به این شرح است: ۵۰بیمارستان تهران فاقد ایمنی هستند/ آماده اعلام اسامی آنها هستیم
« رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران:  تهران ۵۰ بیمارستان قدیمی دارد که فاقد شرایط ایمنی استاندارد هستند. هر وقت که اجازه دهند ما اسامی آن‌ها را اعلام می کنیم....»

خوشحال شدم چون دقیقا یاد ٢٧سال قبل افتادم که از این بیمارستان به آن بیمارستان می دویدم تا آسیب پذیری بیمارستانهای شهرم را در برابر زلزله تعیین کنم و خدمتی کرده باشم ! حتی یک بار بازداشت شدم و یک بار هم دوربینم توسط نگهبان یکی از بیمارستان ها شکست! ( کانُن AE-1 که قبل از بازگشت به کشور بعد از تحصیلات در امریکا برای خودم خریده بودم، یادت بخیر دوربین !)

با دیدن خبر البته ناراحتم هم شدم، گویی هر از گاهی با دوره بازگشتی به قول زلزله شناس ها مسایل دوباره تکرار می شوند ! فکر می کنم بچه ها بزرگ می شوند و پست می گیرند و چون ایده ای از خود ندارند یاد کارهای قدیم می افتند و امر مشتبه می شود و ناگهان فکر می کنند به ایده ای فوق العاده دست یافته اند! و همان چرخها را دوباره با ادبیاتی متفاوت به کشور ارایه دهند!
غافل از اینکه با یک جستجوی ساده می شود کارهای انجام شده را پیدا کرد و استفاده کرد، مطمئنا دارند ولی فکر می کنند ٢٥ گذشته و طرف احتمالا فوت شده و بالاخره ... البته نمی شود به اسم خودت یا سازمانت دیگر به عنوان یک طرح بی بدیل سند زد.
البته متاسفانه هستند افرادی که دائما در جعل و تحریف واقعیت ها فعال هستند و بسیار هم مورد حمایت عده ای هستند، البته از جنس خودشان. 
افسوس می خورم نه اینکه چه کسی زحمت اصلی را کشیده، اگر نیت عمل و خدمت به کشورت هست پس حقیقتا مشکلی نیست ولی بها ندادن به یافته های محققان کشور و دوباره کاری و صرف هزینه های بی خودی و مجدد کاری عبث و بیهوده است.

نقشه اسیب پذیری بیمارستانهای تهران در برابر زلزله، چاپ ١٣٧٤ / محقق: فریبرز ناطقی الهی

٢٥ سال پیش، این نقشه از آسیب پذیری بیمارستانهای تهران بزرگ با ١١٠ بیمارستان که مورد مطالعه قرار گرفت چاپ شد و در تاریخ شهر موجود و ثبت است.

١- چرا ٢٥ سال را برای مقاوم سازی آنها از دست دادیم؟
٢- چرا موازی کاری و اتلاف منابع کشور؟ انهم از طرف سازمانی که نمره مدیریت بحرانش از بنده ناچیز در کرونا با ارفاق ٢ بوده است؛ ( اینجا )
3- و اینکه آیا این خبر یک تهدید برای وزارت متبوع بهداشت و درمان است یا چه... ! لحن خبر اصلا درست نیست ! تهدید چرا؟
هر ساختمانی می تواند در برابر زلزله آسیب پذیر باشد، گناه در عدم اعلام کردن آن و مقاوم سازی نکردن ان است نه در آسیب پذیر بودن آن! والسلام علی من اتبع الهدی.                                                                                 
* استاد نمونه کشور، در مهندسی سازه، زلزله و مدیریت بحران و بنیانگذار مقاوم سازی و مدیریت بحران کشور

کد خبر 1407045

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =