ظریف بازهم به مجلس رفت /۲ روایت از جزئیات حضور وزرای خارجه و دفاع در کمیسیون امنیت و صنایع

فارس نوشت: اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر توسعه همکاری خود با وزرات امور خارجه در زمینه بهبود صادرات غیرنفتی تاکید کردند.

عزت‌الله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص جلسه کمیسیون متبوع خود با وزیر امور خارجه، اظهار داشت: مباحث اقتصادی خوبی در جلسه امروز با حضور وزیر خارجه مطرح شد که موانع بر سر راه صادرات تولید داخل در آن بحث و بررسی شد.

وی افزود: وزارت خارجه باید پیگیر موانع قانونی در این حوزه باشد و ما هم تلاش می‌کنیم آن را رفع کنیم. در مجموع جلسه پربار و خوبی بود.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: وزیر خارجه با حوصله زیاد مباحث نمایندگان را گوش داده و اعضای کمیسیون صنایع هم مباحث تخصصی مناسبی را مطرح کردند.

اکبری تالارپشتی افزود: طرح الزام دولت به فعالسازی دیپلماسی اقتصادی در آینده نزدیک در صحن علنی مطرح خواهد شد که با این طرح به دنبال رفع موانع صادرات هستیم.


 

وزارت خارجه از توسعه صادرات غیرنفتی حمایت می‌کند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز پس از حضور در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگویی تلویزیونی اظهار داشت: امروز جلسه خوبی به مدت سه ساعت در کمیسیون صنایع داشتیم که مباحث تخصصی و کاری در حوزه دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه مطرح شد.

وی افزود: در این جلسه هم از تلاش‌های وزرات خارجه در مورد دیپلماسی اقتصادی توضیحاتی دادم و هم چالش‌های این حوزه را بیان کردم ضمن اینکه در باره وظایف وزارت خارجه هم مباحثی را مطرح کردم. همچنین سؤالات خوبی از سوی اعضای این کمیسیون مطرح شده و پیشنهادات خوبی هم ارائه شد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: رئیس کمیسون صنایع و معادن مجلس در این جلسه پیشنهاد کرد که کمیته کاری بین بخش اقتصادی وزارت خارجه با کمیسیون صنایع مجلس تشکیل شده تا مسیرهای صادرات غیرنفتی باز شده و موانع رفع شود. ضمن اینکه کمیسیون صنایع هم برای قانونگذاری و ریل گذاری در این حوزه به ما کمک کند.

ظریف با اشاره به حضورش در جلسه روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: آن جلسه هم مباحث تخصصی خوبی مطرح شد.وی در پایان اظهار امیدواری کرد که جلسات وزارت خارجه با کمیسیون صنایع مجلس مستمر باشد.


تقویت دیپلماسی دفاعی در دستور کار وزارت دفاع است

ابوالفضل عمویی با اشاره به جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با وزیر دفاع، گفت: این جلسه با حضور امیر حاتمی برگزار شد و موضوعات مختلف مرتبط با حوزه دفاع و فعالیت‌های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی بیان کرد: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این جلسه ضمن ارائه راهبردهای تقویت توان دفاعی کشور، مروری به تهدیدات جمهوری اسلامی ایران کرد و راهبردهای نیروهای مسلح و وزارت دفاع برای تقویت توان دفاعی کشور ارائه شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: از جمله راهبردهای نیروهای مسلح و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، حفظ و تقویت توان بازدارندگی فعال کشور است.

عمویی گفت: امیر حاتمی به موضوع همکاری‌های دفاعی کشورمان و تقویت دیپلماسی دفاعی هم اشاره کرد و گزارشی در این باره ارائه شد و موضوع تعاملات حوزه دفاعی کشور با کشورهای همسایه و دوست همچون چین و روسیه مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در این جلسه دستاوردهای صنایع دفاعی کشور در حوزه موشکی، صنایع دریایی، پهپاد و ناو مورد بررسی قرار گرفت و گزارش بسیار خوبی از عملکرد صنایع دفاعی کشور و حوزه‌های مرتبط با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ارائه شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: اقدامات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و تعاملات این وزارتخانه با مجلس در جهت بهبود معیشت شاغلان و بازنشستگان نیروهای مسلح بررسی شد.

عمویی بیان کرد: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در این جلسه دیدگاه‌های خود را مطرح کردند و متفق القول از تقویت توان دفاعی کشور حمایت کردند و بنای این کمیسیون توسعه همکاری و تعامل با وزارت دفاع است و قطعاً جلسات مشترک کمیسیون و این وزارتخانه ادامه می‌یابد و در فرصت مقتضی اعضای کمیسیون امنیت ملی در وزارت دفاع حضور می‌یابند تا از دستاوردهای این وزارتخانه بازدید کنند.

وی تأکید کرد: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس موضوع تقویت توان دفاعی کشور را به عنوان ستون فقرات پیشرفت کشور عنوان کردند و گفتند که کشور در صورتی می‌تواند در مسیر توسعه حرکت کند که توان دفاعی را به عنوان پشتوانه داشته باشد و قطعاً مجلس یازدهم به طور جدی تقویت توان دفاعی را به صورت یک راهبرد دنبال خواهد کرد.


۲۷۲۱۹

کد خبر 1410055

برچسب‌ها