اسباب‌بازی‌هایی که مردمِ تهرانِ قدیم را سرگرم می‌کرد

آسیاب دستی، پرنده‌ قرقره‌ای، طوقه، چلتوپ، زیبانما، علی ورجه، ورچین، پله‌پله، یویوی چوبی کشی و بومرنگ چوبی، تنها بخشی از اسباب‌بازی‌هایی است که در تهران قدیم، باعث سرگرمی مردم می‌شدند. در این زمینه، کتابی مرجع بازنشر شده است که به معرفی همه این اسباب بازی‌ها می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «دانشنامه‌ اسباب‌بازی‌های طهران قدیم» اثر زردشت هوش‌ور را کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بازنشر کرد. این کتاب پژوهشی در دو بخش به معرفی اسباب‌بازی‌های قدیمی استان تهران می‌پردازد.

در بخش کلیات، مخاطبان با تعریف بازی، اسباب‌بازی، تاریخچه‌ اسباب‌بازی در ایران و جهان آشنا می‌شوند و در بخش دوم، شناسنامه‌ اسباب‌بازی‌های قدیمی استان تهران پیش روی آن‌هاست.

این کتاب در ۴۴۴ صفحه، کاربری اسباب‌بازی‌ها، جنسیت و سن مخاطبان، محل بازی، تنش‌ها و درگیری‌های احتمالی و هر آنچه که تاریخچه و کاربرد هر یک از این ابزارها را شکل می‌دهد، تشریح کرده است.

علی‌خوش‌جام نیز به عنوان عکاس، این دانشنامه را همراهی کرده است و پس از بازسازی هر یک از سوی مولف، تصاویر آن‌ها را در اختیار مخاطبان کتاب قرار داده است.

آسیاب دستی، پرنده‌ قرقره‌ای، طوقه، چلتوپ، زیبانما، علی ورجه، ورچین، پله‌پله، یویوی چوبی کشی، بومرنگ چوبی، تنها بخشی از اسباب‌بازی‌هایی است که در این دانشنامه به آن‌ها پرداخته شده است.

این دانشنامه اولین بار در سال ۱۳۹۴ با شمارگان ۵هزار نسخه منتشر شد و اکنون برای دومین بار با شمارگان یک هزار نسخه از سوی کانون بازنشر شده است.

۵۷۵۷
کد خبر 1411179

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =