راهکارهای شناسایی خانه‌های خالی به روایت رییس اتحادیه مشاوران املاک

روزنامه جام جم نوشت: رییس اتحادیه املاک تهران گفت:یکی از راه‌های شناسایی خانه‌های خالی سرکشی به همه واحدهای مسکونی شهر است که درصد خطای بالایی دارد.

مصطفی‌قلی خسروی درباره راه‌های شناسایی خانه‌های خالی اظهار کرد: یکی از معیارهای خانه‌های خالی، سرکشی به همه واحدهای مسکونی شهر است. این کار هم زمان زیادی می‌برد و هم درصد خطای بالایی دارد.

رییس اتحادیه املاک تهران افزود: ممکن است برخی افراد که خانه خالی نگهداری می‌کنند برای این‌که نشان دهند خانه‌شان خالی نیست هفته‌ای یکبار به خانه خود سرزده و مقدار مشخصی آب، برق و گاز مصرف کنند که طبیعتا کار چندان سخت و پیچیده‌ای نیست.

خسروی به مالیات بر عایدی سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: در ایران مسکن به عنوان یک بازار سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و اگر افراد به سود این بخش اطمینان نداشته باشند وارد این بازار نمی‌شوند که طبیعتا می‌تواند مشکلاتی مانند کاهش تولید را ایجاد کند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا، مسکن به عنوان یک کالای مصرفی شناخته می‌شود. در حالی که مسکن در ایران در حال حاضر به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است.

رییس اتحادیه املاک تهران تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش تولید مسکن در طول سال‌های گذشته توسط بخش خصوصی، به دلیل بی‌توجهی دولت و همچنین سودآوری بازارهای موازی مانند طلا، سکه، ارز و... بوده است. برای همین بسیاری از پیمانکاران و فعالان صنعت ساختمان با وجود اعلام آمادگی برای ساخت مسکن نتوانستند کاری از پیش ببرند.

به گفته وی، اکثر خانه‌های خالی در مناطق لوکس‌نشین تهران و سایر استان‌ها بوده و اجرای این طرح تاثیری بر قیمت مسکن و حتی بازار اجاره نخواهد داشت؛ چرا که بازار اجاره و مسکن قیمت مشخصی ندارند که افراد بر این اساس بخواهند اعداد و ارقام موجود را برای عدول از سقف قیمتی بررسی کنند. ضمن این‌که باید توجه داشت خانه‌های خالی صرفا متعلق به افراد عادی نیست و ردپای دستگاه‌های دولتی نیز در این بخش دیده می‌شود.

رییس اتحادیه املاک تهران به کیفیت خانه‌ها در کلانشهرها اشاره کرد و گفت: در برخی مناطق تهران ممکن است دو خانه با سال ساخت یکسان، اما با قیمت‌های مختلف به فروش برسد که این موضوع به امکانات جانبی ساختمان باز می‌گردد، از این رو استعلام قیمت منطقه‌ای نیز خیلی دقیق نیست.

وی به لزوم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی تاکید کرد و گفت: اگرچه قانون مالکیت می‌گوید اختیار ملک با دارنده آن است، اما نباید از این قانون چنین برداشتی شود که فرد می‌تواند احتکار کند. به نظر می‌رسد صاحبان خانه‌های خالی باید برای واحدهایی که عرضه نمی‌کنند مالیات پرداخت کنند.

خسروی با بیان این‌که دولت برای اجرای هر قانونی ابتدا باید از خودش شروع کند، تاکید کرد: دولت با تشکیل صندوق حمایتی مسکن، می‌تواند تمام عایدات حاصل از درآمدهای مالیاتی مسکن و ارزش‌افزوده را صرف هزینه‌های ساخت مسکن ملی یا راه وترابری کند، اما ظاهراً دولت، واریز این عوایدی به شهرداری را مناسب‌تر تشخیص می‌دهد.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1412951

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =