حزب الله بدون شلیک یک گلوله ورق را به نفع خود برگرداند

حزب الله پیروز این جنگ بوده است زیرا تنها تهدید به گرفتن انتقام یکی از اعضایش اسرائیلی ها را ترسانده است و باعث شد نتانیاهو از طریق نیروهای سازمان ملل(یونیفل) به رهبر این حزب پیامی ارسال کند و در آن عذرخواهی و تاکید کند از حضور نیروهای حزب الله در آن منطقه (دمشق) خبر نداشته است تا از هرگونه تنش زایی پرهیز و بر قواعد درگیری تاکید کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هفته گذشته رسانه‌های صهیونیستی از نفوذ حزب الله به مرزهای اشغالی خبر دادند که این تنها یک بازی رسانه ای و فشار روانی به گروه ها و نظامیان تحت حمایت مقاومت بود.

رسانه های خبری صهیونیستی در یک جو رسانه ای سنگینی پروپاگاندایی علیه حزب الله لبنان به راه انداختند و مدعی شدند که مقاومت لبنان در حال انتقام گیری از شهادت حسین کامل است.(اینجا) اما روز شب گذشته پس از سه ساعت جو رسانه ای حزب الله لبنان طی یک بیانیه اعلام کرد که هیچگونه درگیری از سوی حزب الله انجام نشده و حتی یک نیروی مقاومت در این منطقه حضور ندارد.

 حزب الله لبنان در بیانیه ای تاکید کرد که اظهارات رسانه های دشمن درباره عملیات نفوذ به داخل فلسطین اشغالی و شهادت و مجروح شدن نیروهای مقاومت، واقعیت ندارد و فقط تلاشی از سوی صهیونیستها برای اختراع پیروزی های خیالی و دروغین است.(اینجا)

بع از اینکه مشخص شد ادعای نفوذ حزب الله به اراضی اشغالی خالی از واقعیت است، دولت لبنان با ارائه مدارک مستدل از رژیم صهیونیستی به سازمان ملل شکایت کرد و خشم نماینده اسرائیل در این سازمان را به همراه داشت و بار دیگر دولت لبنان و حزب الله را تهدید کرد.(اینجا)

پیام اسرائیل به حزب الله

 وبگاه عبری‌زبان «یدیعوت آحرونوت»، اسرائیل امروز (سه‌شنبه) از طریق مقام‌های بین‌المللی این پیام را به حزب‌الله داده که نمی‌خواهد حادثه امنیتی دیروز به جنگ تمام عیار با این گروه و لبنان تبدیل شود.

بر این اساس، تل‌آویو اما برای حفظ آبرو و نمایان نشدن هرچه بیشتر ابعاد هراس از توانمندی‌های نظامی حزب‌الله، در این پیام مدعی شده اسرائیل آماده است در صورت وخیم شدن اوضاع، «ضربه سختی» وارد کرده و دولت‌های سوریه و لبنان را مسئول آن می‌داند.

وبگاه «تایمز اسرائیل» نیز نوشت که مشخص نیست این پیام از طریق کدام مقام اسرائیلی و به چه طرف ثالثی ارسال شده تا به حزب‌الله برسد.

روزنامه «جروزالم‌پست» نیز گزارش داد «دستگاه نظامی [اسرائیل] از اینکه هنوز ممکن است حزب‌الله به ارتش [اسرائیل] حمله کند، نگران بوده و حالت آماده‌باش خود را حفظ کرده است».(اینجا)

48 ساعت زمان، برای انتقام سخت

شبکه عبری زبان "اخبار ۱۲" شامگاه سه‌شنبه به نقل از منابع نظامی اسرائیلی اعلام کرد که پاسخ حزب‌الله لبنان به حمله رژیم صهیونیستی به مزارع شبعا قطعی است و مؤسسه نظامی اسرائیل پیش بینی می‌کند که این پاسخ ظرف ۴۸ ساعت آتی داده شود.

طبق گزارش این شبکه، حزب‌الله لبنان آماده می‌شود تا حداکثر تا پنجشنبه و چند ساعت قبل از عید قربان پاسخ حمله اسرائیل را بدهد.

منابع مذکور در ادامه گفتند: پیشبینی‌ها درباره وقوع پاسخ نظامی حزب‌الله ظرف چند ساعت آتی و همزمان با عید قربان به این دلیل است که داده‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد، حزب‌الله هنوز به وضعیت عادی برنگشته است و تحرکاتی وجود دارد که نشان دهنده آمادگی برای دادن پاسخ طی چند ساعت آتی است.(اینجا)

واکنش ها

به گزارش المیادین میشل عون رئیس جمهور لبنان در اینباره گفت که آنچه روز گذشته در جنوب لبنان رخ داد، تهدیدی برای فضای باثبات جنوب این کشور است به ویژه اینکه شورای امنیت سازمان ملل بزودی تمدید مأموریت نیروهای صلح‌بان این سازمان در جنوب لبنان (یونیفل) را بررسی خواهد کرد.(اینجا)

«ناصیف حتی» وزیر خارجه اسرائیل در گفت وگو با شبکه خبری اسکای نیوز بر پایبندی لبنان به قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل تاکید کرد.

وی افزود: اقدام رژیم صهیونیستی مبنی بر استقرار سامانه های موشکی و توپخانه ای در مرزهای لبنان، امری غیر قابل توجیه است.(اینجا)

به گزارش شبکه خبری المیادین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اظهار کرد: آمریکا همچنان به شدت نسبت به رفتارهای "خطرناک و بی‌ثبات کننده" حزب‌الله لبنان و تلاش های مداوم آن برای تهدید اسرائیل نگران است.

وی مدعی شد: "اقدامات حزب‌الله علیه اسرائیل امنیت لبنان را مختل می‌کند و آمریکا از «حق» اسرائیل برای دفاع از خودش حمایت می‌کند."

این سخنگو در ادامه ادعاهای بی اساس خود گفت: حزب‌الله به منافع ویژه خود بیشتر از منافع ملت لبنان توجه دارد!(اینجا)

واقعیت رویدادهای جبهه لبنان-اسرائیل طی دو روز گذشته چیست؟

وب سایت روزنامه الرای الیوم در تحلیلی نوشت: تحولات جدید در مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی راهبرد جدید حزب الله را نشان می دهد؛ یعنی رویکرد ابهام و عدم اظهارنظر درباره جزئیات فعالیت های نظامی به ویژه علیه دشمن اسرائیلی.حزب الله تنها بیانیه ای کوتاه صادر و روایت اسرائیل در این باره را تکذیب و بیان کرد انتقام شهادت یکی از عناصرش در جریان حمله اسرائیل در سوریه را حتما خواهد گرفت.
 اگر واقعا نفوذ یکی از نیروهای حزب الله  رخ داده و از سوی یگان های اسرائیل افشا شده بنابراین چرا با هدف کشتن این فرد شلیک صورت نگرفته وبلکه مزارع شعبا مورد اصابت موشک قرار گرفته است؟ چرا پرتاب موشک "نمایشی" بود و خسارت مادی قابل توجهی به بار نیاورده است؟در پاسخ باید گفت اسرائیل ترسیده و دستپاچه است و نمی خواهد نبردی دیگر با حزب الله را آغاز کند، در حالی از مشکلات داخلی رنج می برد.
می توان گفت طبق منطق سود و زیان حزب الله در این قضیه پیروز بوده است بدون آنکه حتی یک گلوله شلیک یا رهبر این حزب الله یعنی سید حسن نصرالله هرگونه اظهار نظری کرده باشد.

حزب الله پیروز این جنگ بوده است زیرا تنها تهدید به گرفتن انتقام یکی از اعضایش اسرائیلی ها را ترسانده است و باعث شد نتانیاهو از طریق نیروهای سازمان ملل(یونیفل)  به رهبر این حزب پیامی ارسال کند و در آن عذرخواهی و تاکید کند از حضور نیروهای حزب الله در آن منطقه (دمشق) خبر نداشته است تا از هرگونه تنش زایی پرهیز و بر قواعد درگیری تاکید کند.

این تنش زایی در مرزهای لبنان در زمانی است که طرفهای مخالف مقاومت مسئله بی طرفی لبنان در جنگ ها و محورها را مطرح می کنند. این حادثه به نفع حزب الله تمام شده است زیرا بی اعتباری مسئله بی طرفی  را نشان می دهد و ثابت می کند این کشور در سایه خطر اسرائیل نمی تواند بی طرف باشد.

از ویژگی های برجسته مقاومت لبنان صبر، عدم شتاب زدگی و  انتخاب زمان و مکان مناسب برای عملیات نظامی خود است. از این رو چه بسا به علت عید قربان یا تشدید بحران اقتصادی و سیاسی لبنان پاسخ به اقدام اسرائیل با تاخیر صورت بگیرد و به این ترتیب وحشت محافل اسرائیلی و رهبران شان طولانی تر و سخت تر خواهد شد.
انتقام شهدای حزب الله یا حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی مهندس حتما صورت خواهد گرفت،اما زمان و مکان و چگونگی آن مشخص نیست و باید صبر کنیم.

حزب الله می‌داند ارتش‌های بزرگ چگونه فکر می‌کنند

به نوشته العهد، «امیر بوحبوط» خبرنگار نظامی وبسایت «واللا» در تحلیلی نوشت که حزب‌الله لبنان در خلال جنگ در سوریه توان عملیاتی و نظامی‌اش بهبود یافته و آن زمانی که نیروهای حزب‌الله در سوریه می‌جنگیدند، ارتش اسرائیل در حال بازداشت فلسطینیان در کرانه باختری یا توزیع غذا و کمک‌ها در شهرک‌های صهیونیست‌نشین بود و در هیچ نبرد وسیع زمینی علیه یک دشمن واقعی نجنگیده است.

در ادامه این گزارش آمده است که جنگ احتمالی پیش رو با تمامی درگیری‌های پیشین تفاوت خواهد داشت و حزب‌الله قصد ورود و مانور در اراضی سرزمین اشغالی را دارد.

این وبسایت عبری زبان سپس به فرماندهان اسرائیلی در جبهه شمال توصیه کرد که راه مقابله با نفوذ نیروهای تیپ «الرضوان» حزب‌الله از چندین نقطه به داخل خاک سرزمین اشغالی را بررسی و تمرین کنند.

واللا همچنین نوشت که نیروهای حزب‌الله از آن‌جایی که سال‌ها در کنار ارتش سوریه و روسیه جنگیده اند؛ به خوبی می‌دانند که ارتش‌های بزرگ چگونه فکر می‌کنند.(اینجا)

آیا تموزی دیگر در راه است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین پاسخ را نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنا در گفتگوی مفصل با شبکه المیادین داد:

وی در این گفتگو با اشاره به شکست اسرائیل در جنگ تموز گفت:

آنچه در سوریه رخ داد تجاوزی بود که منجر به شهادت علی حسن کامل، (عضو حزب‌الله لبنان) شد. ما این موضوع را بررسی کردیم و تصمیم گرفتیم اعلام نکنیم در واکنش به این اقدام چه کاری انجام خواهیم داد، طرف اسرائیلی نیز هر چه میخواهد برداشت کند. از این رو در این لحظه من به شما می گویم پاسخی به سوال در مورد نحوه واکنش به این تجاوز وجود ندارد و باید منتظر سیر تحولات در آینده بود.

وی در این باره گفت: معادله بازدارندگی در مقابل اسرائیل همچنان پابرجاست و ما در پی اصلاح یا تغییر قواعد درگیری و معادله بازدارندگی نیستیم. اسرائیل تنها با مقاومت از لبنان خارج شد و تنها باید با قدرت مانع تجاوزگری‌ها و نقض‌های آن شد. ما به تهدیدهای اسرائیل عادت کرده‌ایم و این رژیم هیچ چشم‌انداز سیاسی جدیدی ندارد و تهدیدهای آن در قالب رجزخوانی است.

نعیم قاسم خاطر نشان کرد: به دلیل به هم ریختگی داخلی اسرائیل و بازنگری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره این کشور، جو فعلی حاکی از به راه افتادن جنگ نیست. اسرائیلی‌ها در هیچ جنگی علیه لبنان به دستاورد و نتیجه ای دست پیدا نمی‌کنند و تنها به خسارت و شکست دست می‌یابند و به همین دلیل است که ۱۴ سال به سراغ گزینه جنگ نمی‌روند، با این وجود محور مقاومت همواره در موضع دفاعی بوده و بنابراین حاکم شدن فضای جنگ ظرف چند ماه آینده غیرمحتمل است.

وی ادامه داد: اگر اسرائیل تصمیم جنگ بگیرد، ما با آن مقابله خواهیم کرد، طوری که جنگ تموز ۲۰۰۶ (جنگ ۳۳ روزه) نمونه‌ای اولیه و ساده در مقایسه با نتیجه‌ای این جنگ باشد. ما به عنوان مقاومت به موضعمان ادامه می‌دهیم و اگر تموز دیگری(جنگ تموز که در تاریخ تحولات فلسطین به جنگ ۳۳ روزه مشهور شده است) تکرار شود، پیروزی تموز نیز تکرار خواهد شد.(اینجا)

در همین رابطه بیشتر بخوانید:
نعیم قاسم تکلیف اسرائیل را یکسره کرد؛ اگر تموز دیگری تکرار شود؟
ماجرای درگیری نظامی حزب‌الله و اسرائیل چه بود؟/ایا واقعیت داشت یا یک توهم بود؟

310 310

کد خبر 1416404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =