زنگنه: تولید محصولات پتروشیمی افزایش ۲ برابری خواهد داشت

وزیر نفت از افزایش دو برابری تولید محصولات پتروشیمی خبر داد و گفت: با ریل‌گذاری انجام شده و طرح‌هایی که پیشرفت فیزیکی مشخص دارند این مقدار تا پایان سال ۱۴۰۴ به بیش از سه برابر نسبت به ابتدای دولت می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از وزارت نفت، بیژن زنگنه امروز در آیین افتتاح سه طرح پتروشیمی اظهار کرد: امروز دو طرح مهم متانول و یک طرح فناورانه تولید کاتالیست به بهره‌برداری می‌رسد و تا پایان سال ۱۳ طرح دیگر نیز به بهره‌برداری خواهد رسید که ۲۵ میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی کشور می‌افزاید.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین وظایف صنعت پتروشیمی جلوگیری از خام‌فروشی با تکمیل زنجیره افزوده در صنعت نفت و گاز است، همچنین تامین خوراک بخش پایین دستی در صنایع داخلی، جلوگیری از خروج بیش از ۵ میلیارد دلار ارز از کشور در سال و تامین کننده نخست ارز کشور در سامانه نیما از مزایای صنعت پتروشیمی است.

افتتاح ۱۸ طرح پتروشیمی از سال ۹۲ تا ۹۸

وزیر نفت با اشاره به اینکه ارزش تولید محصولات صنعت پتروشیمی در سال ۷۶ با تمام تلاش‌های انجام شده کمتر از یک میلیارد دلار بود که با یک جهش در دو دوره دولت اصلاحات و فعالیت‌های پس از آن این رقم در سال ۹۲ به حدود ۱۱ میلیارد دلار به قیمت ثابت سال ۹۵ رسید، افزود: از سال ۹۲ و با جهش دوم صنعت پتروشیمی ۱۸ طرح پتروشیمی تا پایان سال ۹۸ به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: با به مرحله تولید رسیدن ۲۷ طرح دیگر پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ و با سرمایه گذاری ۱۷ میلیار دلاری، مجموع ارزش تولیدات پتروشیمی به ۲۵ میلیارد دلار و تا پایان سال ۱۴۰۳ و در ادامه کار در جهش سوم به ۳۷ میلیارد دلار می‌رسد.

به گفته زنگنه، تولید محصولات پتروشیمی تا پایان این دولت نسبت به ابتدای دولت ۲ برابر و با ریل‌گذاری انجام شده و طرح‌هایی که پیشرفت فیزیکی مشخص دارند و پیشرفت آن‌ها نیز عنوان شده تا ۱۴۰۴ به بیش از ۳ برابر نسبت به ابتدای دولت می‌رسد. 

نقش مهم پتروشیمی‌ها در بورس

وزیر نفت با بیان اینکه پتروشیمی‌ها نقش بسیار مهمی در بورس دارند و ۲۵ درصد ارزش بازار سرمایه متعلق به شرکت‌های پتروشیمی است، تصریح کرد: با توجه به اینکه شرکت‌های پتروشیمی از گروه‌های ارز آور و صادرات محور هستند مورد استقبال مردم است.

وی افزود: در سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی انجام شد تا شرکت‌های پتروشیمی برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، گسترش مالکیت عمومی و مردمی کردن اقتصاد در بورس عرضه شوند. شرکت‌های پتروشیمی پارس، تندگویان و نوری طی دو سال اخیرعرضه شدند و ان شاء ا.. چند شرکت دیگر هم با همکاری بورس بزودی عرضه می‌شوند.

افزایش خوراک پتروشیمی‌ها

زنگنه با بیان اینکه از دیگر کارهایی که در مسیر صنعت پتروشیمی انجام گرفت جمع‌آوری گازهای همراه نفت است، تصریح کرد: ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ و ان‌جی‌ال ۳۱۰۰، طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به‌عنوان بزرگترین ان‌جی‌ال کشور و طرح‌های پتروپالایش کنگان همه برای تامین خوراک پتروشیمی‌هاست.

وی با افزایش تولید اتان اشاره کرد و گفت: تولید اتان از ۳.۵ میلیون تن ابتدای این دولت به ۱۴ میلیون تن تا انتهای دولت می‌رسد؛ یعنی ۴ برابر شده است.

۲۲۳۲۳۱

کد خبر 1418761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =