اظهارات عضو شورای شهر تهران در باره محمدعلی نجفی،عیسی شریفی،املاک نجومی،رشوه65میلیاردی و...

روزنامه اعتماد مصاحبه ای مفصل با محمدجواد حق شناس عضو شورای شهر تهران کرده و در آن به مسائل مختلف پرداخته است.

بخشهایی از مصاحبه را می خوانید:

؛ شورای شهر تهران و شورایی که ماه‌های آخر کاری‌اش را سپری می‌کند و انتخاباتی که با هزار و یک امید مردم به اصلاح‌طلبانش رای دادند و الان کسانی که رای دادند، توقع دارند بدانند شورای شهر اصلاح‌طلب برای شهر تهران چه کرده است. به عنوان یکی از اعضای شورای شهر تهران از عملکرد خودتان و همکاران‌تان در شورای شهر دفاع می‌کنید؟

 اینکه امروز بعد از سه سال من بخواهم کارنامه را جلویم بگذارم و ببینم با آنچه می‌توانست بکند و باید انجام می‌داد و انجام داده، فکر می‌کنم که از تمام ظرفیت‌های خودش این شورا استفاده نکرده است.

 مهم‌ترین کارهایی که شورای شهر اصلاح‌طلب برای مردم تهران انجام داده چه بوده است تا برسیم به ظرفیت‌هایی که داشته و انجام نداده است؟

اول از همه باید بگوییم این چه کار می‌توانسته بکند و چه کار کرده است. یک وقت شما می‌گویید این خودرویی که شما دارید حداکثر سرعت را 160 زده است، یک وقت حداکثر سرعت را 300 زده. اگر بر اساس 160 که برایش تعریف شده بخواهید تعریف کنید انتظارتان را باید با این متناسب بگذارید. من بر اساس ماموریت قانونی که قانونگذار برای شورای شهر تعریف کرده 1- انتخاب شهردار تهران 2- اداره شهر و نظارت بر عملکرد شهرداری تهران [می‌گویم]...

شورای شهر پنجم - شورای شهر اصلاح‌طلب- سه شهردار انتخاب کرده است. آقای محمدعلی نجفی، آقای محمد افشانی، آقای پیروز حناچی. این سه شهرداری که انتخاب کردید شهردارهای خوبی بودند؟

شهردار اول که انتخاب شد، آقای نجفی رای کامل را داشت. ایشان تقریبا رای منفی نداشت و می‌توان گفت وقتی انتخاب شد به نظر می‌رسید بهترین انتخاب است، چون ساختار انتخاب به این شکل بود که هر عضو شورای شهر می‌توانست سه نفر را معرفی کند و یک لیست بدهد. 21 عضو لیست گذاشتند و از آن 40 اسم در آمد. مشترک بود. از اینها رای‌گیری شد، هفت نفر از آنها بیشترین رای را آوردند. از این هفت نفر کارنامه خواستند و اینها باید کارنامه ارایه می‌کردند و به هفت نفرشان ابلاغ شد. آقای نجفی، افشانی، شریعتمداری، مرعشی، مهرعلیزاده و... بودند. اینها کارنامه ارایه کردند و نهایتا در آن کارنامه‌ها و بین 7 نفر آقای نجفی تقریبا فاصله معناداری با بقیه داشت. ایشان چند دوره سابقه وزارت داشت.رییس سازمان برنامه بود 2 دوره، معاون رییس‌جمهور بود. علمی، آدم تحصیلکرده، استاد دانشگاه صنعتی شریف، باهوش و 6 سال هم نماینده مردم تهران در شورای شهر بود، یعنی نسبت به بقیه کارآزموده‌ترین آدمی بود که هم شهر تهران را می‌شناخت، هم در تمام 40 سال در رده‌های مختلف جمهوری اسلامی در نزدیک‌ترین رده با مقامات جمهوری اسلامی کار کرده بود. آقای هاشمی، آقای خاتمی، آقای ناطق، مقام معظم رهبری. در دوره آقای احمدی‌نژاد هم در آن مقطعی که روی کار نبود  نماینده مردم تهران در شورای شهر شد . از او بهتر چه کسی را می‌توانستیم به لحاظ منطقی و فنی داشته باشیم؟ بعدا برای‌مان مشخص شد که ایشان مباحثی داشته که این مباحث موجب شده بود بر اساس قرار و مدارهایی که با شاخه امنیتی تعریف شده بود ایشان در این رده پست نپذیرد. با هم توافق کرده بودند و این را ما اطلاع نداشتیم.

یعنی در همان مقطی که از احکام ایشان خبر می‌آمد، تایید صلاحیت یا ردصلاحیت شده، حکمش را وزیر کشور امضا می‌کند، نمی‌کند، اعضای شورای شهر تهران متوجه نشدند که چه خبر است؟

خیر، ما خبر نداشتیم، بعدا فهمیدیم برخی از شورای شهر خبر داشتند.

از کجا خبر داشتند؟

به آنها گفته شده بود.

از کجا گفته شده بود؟ یعنی نهاد امنیتی گفته بود؟

بله؛ یا از نهاد معتبری شنیده بودند یا... من یکی، دو هفته پیش این حرف را از آقای هاشمی شنیدم که به او گفتم ما از ماجرای آقای نجفی بی‌خبر بودیم که گفت ما خبر داشتیم که ایشان گیر دارد و چون نزدیک به کارگزاران بود- چون ایشان تکذیب کرده بود که عضو کارگزاران نیست، ولی به هر حال ایشان جزو هیات موسس بود - چون ما این حساسیت را داشتیم چون به ما منتسب بود. گفت: من و عطریان‌فر و کرباسچی رفتیم و با او جلسه گذاشتیم که باید تکلیفت را روشن کنی. از ما اصرار که اگر مساله‌ای دارید باید مساله‌تان را حل ‌و فصل کنید. ایشان رفته بود و با آن مقام امنیتی جلسه و نشست گذاشته بود و آنجا مقام امنیتی می‌گوید ما همچنان سر آن قول‌مان هستیم که اگر شما بپذیرید ما مساله‌مان را فعال می‌کنیم و ما حاضر نیستیم که از این نظرمان کوتاه بیاییم. در جلسه او را قانع کردیم که با او مذاکره کن و تکلیف را روشن کن! ایشان وقتی از آن جلسه بیرون می‌آید به آقای جهانگیری، معاون اول زنگ می‌زند که مثلا مقام امنیتی گفته نباید بپذیرید و این موضوع با عصبانیت معاون اول روبرو شد و گفت، بیخود گفتند شما مساله‌ای ندارید باید بپذیرید و با فشار ایشان و مداخله‌ای هم که آقای رییس‌جمهور می‌کند وزیر کشور به نوعی مجبور می‌شود به‌رغم میلش حکم ایشان را در این داستان بزند. ما از این مباحث اصلا خبر نداشتیم.

خیر و برکت انتخاب آقای نجفی برای شورای شهر شما چه بود؟ خیرش بیشتر بود یا شرش؟

به نظرم شرش؛ من با تمام احترامی که برای آقای نجفی قائل بودم و همچنان در حوزه‌هایی هستم. با او در سازمان برنامه کار کرده بودم؛ مدیر باهوش، با نگاه جامع، هم برنامه را می‌داند، [هم] بودجه را می‌داند، فضای شهر را می‌شناخت، مبانی سیاست را آشنا بود، با قاعده کار در جمهوری اسلامی آشنا بود...

 

این ‌گیری که آقای نجفی داشت پاشنه ‌آشیلش شد، این اتفاق تلخ و دردناک را برای کل جریان اصلاحات به بار آورد. این پاشنه آشیل را باز هم ممکن است در جریان اصلاحات داشته باشیم؟

من فکر می‌کنم حتما وجود دارد، نه اینکه نباشد به هر حال این حوزه‌ای است که در جمهوری اسلامی حتما این مشکل وجود دارد. یک وقتی است که فارغ از جمهوری اسلامی و در غرب هستید. آنجا خیلی صریح و روشن تعریف کردند که حوزه خصوصی آدم‌ها با حوزه کارشان، توانایی‌شان، کارآمدی‌شان و حوزه عمومی‌شان دو حوزه جداست و اگر یک فرد در حوزه عمومی صلاحیت‌های عمومی و رای جامعه را داشته باشد مباحث خصوصی فردی روی حوزه عمومی اثر نمی‌گذارد. یک نفر ممکن است وزیر خوبی باشد، اما همسر خوبی نباشد. یک نفر رییس‌جمهور خوبی باشد، اما پدر خوبی نباشد، یک نفر معاون رییس‌جمهور خوبی باشد، اما همسایه خوبی نباشد.

اگر آقای نجفی شما را صدا می‌کرد و می‌گفت من چنین مشکلی دارم و این را به کسی نگو، شما به بقیه همکاران‌تان در شورای شهر می‌گفتید یا نمی‌گفتید؟

من قطعا اول از همه به خودش می‌گفتم اصلا تو حق نداری بیایی. ما که نمی‌توانیم منافع 10 میلیون آدم را...

به خودش می‌گفتید، به بقیه چطور؟

به بقیه هم می‌گفتم که رای ندهید. شاید مشکلش را نمی‌گفتم، اما می‌گفتم ایشان قطعا...

آقای نجفی به‌رغم همه مشکلاتی که برای‌شان اتفاق افتاد یک گزارشی را از تخلفات دوره آقای قالیباف تنظیم کردند در اختیار شورای شهر قرار دادند و تا حدودی به افکار عمومی منتقل کردند. شورای شهر اصلاح‌طلب گزارش آقای نجفی را چقدر جدی گرفت؟

شورای شهر اینجا مقام اجرایی برای پیگیری این قصه نبود در آن مجموعه؛ باید همزمان به قوه قضاییه می‌رفت و این مساله باید در قوه قضاییه به یک شاخص و موضوع تبدیل می‌شد. من فکر می‌کنم در این بخش قطعا کم‌کاری شد.

قضاوت عمومی چطور؟ یعنی شورای شهر نمی‌توانست آن اسناد و مدارک و تخلفات را ارایه دهد؟ چون یکی از جدی‌ترین کارهای اعضای شورای شهر تذکر دادن و نطق کردن و این حرف‌هاست. در همه حوزه‌ها هم ورود می‌کند. از نام‌گذاری خیابان، دوچرخه‌سواری، مترو و... همه هم تذکر می‌دهند، بزرگداشت، کوچک‌داشت و...، ولی جدی‌ترین حوزه، حوزه تخلف و بحث بیت‌المال است و شهردار کارکشته و باسابقه‌ای مثل آقای نجفی این گزارش را آماده کرده است، می‌بینیم که اعضای شورای شهر لام تا کام حرف نمی‌زنند. چرا؟

این نیست که لام تا کام حرف نزده باشند. به نظر من پیگیری شد، تقاضا شد، تحقیق و تفحص راجع به حوزه همشهری شد، بحث تحقیق و تفحص در مورد املاک واگذار شده شکل گرفت که البته هنوز هم به نتیجه نرسیده است. در این حوزه حتی تعدادی از اعضای شورای شهر به خاطر همین پیگیری‌هایی که عنوان کردند توسط نزدیکان آقای قالیباف مورد شکایت قرار گرفتند [و] به دادگاه رفتند. حتی  به نوعی محکومیت گرفتند؛ یعنی ساختار قضایی آن گونه که به نظر می‌رسید خیلی آمادگی ورود به این حوزه ندارد. ضمن اینکه من این را از شما می‌پذیریم که قطعا در این حوزه ما کم‌کاری کردیم.

 وقتی شورای شهر پنجم آغاز به کار کرد اخباری در رسانه نقل شد که تعدادی از اعضای شورای شهر تهران توسط دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شدند، تعداد دیگری از اعضای شورای شهر تهران توسط یک نهاد امنیتی احضار شدند. اولا بفرمایید این خبر بعد از چند سال صحت دارد یا خیر؟

 ماه رمضان همان سال بود [و] در یک افطاری به دعوت آقای علوی وزیر اطلاعات بودیم. آنجا به نظر من خیلی گفته شد که مراقب باشید شورا ذیل ضرب و زیر نظر است که خلاصه اتفاقی در مجموعه برای شورا نیفتد. این یک چیزی که حداقل من...

انذارتان دادند یا تهدیدتان کردند؟

نه انذار بود. مراقبت از خودشان بود. اصلا رفتار در مجموعه خوب بود. بعضا برخی مباحث هم شنیدم که ما شاهد برخی نشست‌ها با برخی از اعضا بودیم. من فقط خبرش را دارم، ولی [اینکه] چه مباحثی مطرح شده...

از احضار همکاران‌تان در آن مقطع خبر ندارید؟

بله، چند مورد بود. در مورد خاصی بحث بوده و احتمال سوال و پرسش شده و نهایتا برخی دوستان آمدند و مساله را در شورای هماهنگی و شورای هم‌اندیشی گزارش کردند. در این حد هم داشتیم. در مورد خودم هم شاید یک بار این اتفاق پیش آمد که بعد از مجموعه‌ای از اتفاقاتی که برای نام‌گذاری تهران در یک مقطعی پیش آمد از من خواسته شد که به آنجا بروم و گفت‌وگو کنم.

کدام نهاد شما را خواست؟

وزارت اطلاعات.

احضارتان کردند یا تلفنی گفتند؟

تلفنی گفتند و من با آقای هاشمی مشورت کردم. من خودم از این‌طور رفتن‌ها اِبا دارم. آقای هاشمی گفت، بگذارید من بپرسم. وقتی از وزیر پرسید ایشان خبر نداشت. گفت احتمالا اداره کل تهران بوده. آقای هاشمی از اداره کل تهران پرسید، گفتند، می‌خواهند ساختار و سازوکار تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را بدانند.

این مال کدام نام‌گذاری بود که زنگ زدند؟

در وهله اول برای شاعران و برخی هنرمندان گذاشته بودیم؛ مثل آقای شجریان و تعدادی از شاعران...

شما رفتید؟

بله، من رفتم.

به شما چه گفتند؟ شخصا چه می‌خواستند؟

برای‌شان سوال بود که چرا شورا یا کمیسیون نام‌گذاری چنین رویکردی داشته است؟

چرای انتقادی بود یا چرای استدلالی بود؟

نه نقد داشتند. نقدشان هم جدی بود...

تند گفتند؟

بله. باورشان این بود که ما این را نمی‌پذیریم، نمی‌دانیم یعنی چه...

فکر می‌کردند قرار است اسامی شهدایی که سر در کوچه‌هاست را عوض کنید.

اصلا این‌طوری نبود. به لحاظ عملکردی در مقایسه با تمام شورای قبل تعداد نام‌هایی که برای شهدا گذاشتیم به لحاظ کمی اگر از آنها بیشتر نباشد کمتر نیست. در این بخش اصلا با کسی هم شوخی نداریم. من خودم باورهایم این است، وقتی می‌آید می‌ایستم دفاع می‌کنم، شورا هم همین است. خود کمیسیون نام‌گذاری سه عضو شورا دارد. بنده جانباز انقلاب هستم. آقای خلیل‌آبادی برادر شهید است. آقای حجت نظری فرزند شهید است. این سه عضو شورا عضو کمیسیون نام‌گذاری هستند. اصلا نسبت ما با شهدا و شهید و انقلاب خیلی روشن است، خیلی هم مدعی هستیم. این شورا بیشترین ایثارگران را نسبت به کل شوراهای قبل دارد. آزاده داریم، برادر شهید داریم، فرزند شهید داریم، فرزند جانباز داریم. تعدادشان در مقایسه با شوراهای قبل خیلی بیشتر است و از این بابت ما مشکلی نداریم. راجع به این بود که این اتفاق نیفتاده بود. 40 سال از انقلاب گذشته مثلا آقای مشیری شاعر بزرگ مملکت یک کوچه پس‌کوچه به اسم‌شان نیست، یک بن‌بست به اسم‌شان نبوده، اخوان ثالث نبوده، آتشی نبوده، سایه، ابتهاج نبوده...

 شاخک‌های‌تان چقدر روی تخلفات دوره قبل شهردار تهران حساس بوده است؟

خیلی...

عیسی شریفی معاون شهردار وقت چقدر تخلف کرده است؟

حداقل گزارش‌هایی که به ما اعلام شده حدود 1300 میلیارد تومان است در باب مجموع تخلفاتی که مطرح شده...

هولوگرام، تراکم، درست است؟

بله ترکیبی. تخلفاتی بوده مربوط به آن مقطع شده و به هر حال ایشان بازداشت شده است.

توسطِ؟

ایشان به خارج از کشور رفت و بعد گفتند یک مقدار از مبالغ هم بیرون رفته. خوشبختانه پیگیری شد، نهاد امنیتی قبل از اینکه شورای شهر جدید مستقر شود پیگیر شد و ایشان را با شیوه‌های خاص خود برگرداند و بعد بازداشت شد و پرونده در اختیار- اگر اشتباه نکنم- نهاد اطلاعات سپاه باید باشد.

پرونده توسط ستاد کل نیروهای مسلح توسط سرلشکر باقری پیگیری شد و بعد به ایشان واگذار شد. با موافقت رهبری پرونده پیگیری شد، مسوول بررسی و برخورد حفاظت اطلاعات سپاه است. دادگاه ایشان هم در دادسرای سازمان قضایی نیروهای مسلح بررسی می‌شود و...

چرا؟ مگر جرم حوزه نیروهای مسلح بوده؟

ایشان نظامی است...

ولی من سوالم این است که آیا به خاطر شأن نظامی ایشان تخلف کرده یا به خاطر شأن اداری؟

این سوالی است که افکار عمومی از جنابعالی به عنوان یکی از اعضای شورای شهر تهران دارند؟

انتظار من این است که علی‌القاعده فکر می‌کنم شأن نظامی ایشان نبوده که تخلف کرده. اگر بنده به عنوان یک نیروی نظامی آنجا با لباس نظامی تخلف می‌کنم علی‌القاعده باید در حوزه نیروهای مسلح رسیدگی شود.

فرمودید حدود 1300 میلیارد تومان در حوزه تراکم؟

بله، اگر اشتباه نکنم.

می‌توانید بگویید هولوگرام یعنی چه؟

هولوگرام را اگر بخواهم خیلی ساده بگویم...

خیلی ساده می‌توانیم بگویید هولوگرام یعنی تراکم سیار.

آفرین...

فروش هوا.

بله. فروش متراژ مربع ساختمانی که یک فرد اجازه پیدا می‌کند که بتواند در روی زمین مشخصی علاوه بر مقررات مربوط به آن منطقه بارگذاری کند.

از ماجرای رشوه 65 میلیارد تومانی قطعاً اطلاع دارید...

بله.

در این 65 میلیارد تومان که آقای میرسلیم علیه آقای قالیباف افشا کرد چه اتفاقی افتاد؟

یک زمانی در مجلس در دوره قبل گروهی از نمایندگان فراکسیون امید پیگیر می‌شوند که تحقیق و تفحصی را از شهرداری و تخلفات حوزه شهرداری به تصویب مجلس برسانند. این رویکرد موافقین و مخالفینی در مجلس داشت و وقتی که مطرح می‌شود،گویا قانون این را منوط به موافقت کمیسیون تخصصی می‌کند. حوزه شهرداری‌ها به لحاظ تخصصی به معاونت کمیسیون عمرانی مجلس ارجاع می‌شود. این تفحص در کمیسیون عمرانی موافقین و مخالفینی داشته. طبیعتا مخالفین رأی‌شان را داشتند. نیازی نبوده که کسی بخواهد رضایتی از آنها را بگیرد. آنها از اساس مخالف بودند یا به لحاظ سیاسی یا به لحاظ هماهنگی یا باورهای‌شان یا به هر لحاظی. اما موافقینی که پیگیر بودند طبیعتا آنجا مهم بود که رأی‌شان عوض شود. این‌طوری فعلا مسموع است من ‌نمی‌دانم دقیقا چقدر درست است. بر اساس گزارش‌هایی که داشتم به هر حال یکی از موافقین این تحقیق و تفحص یکی از اعضای فراکسیون امید بوده..

آقای سیدابوالفضل موسوی...

بله. ابوالفضل موسوی. ایشان آنجا بوده و گویا در بیرون از مجموعه یک اخوی داشته که یک رابطه مالی با شهرداری داشته که بدهی قابل توجهی بابت همین ساخت‌وسازها یا کارهای اقتصادی، عمرانی، شهرسازی به شهرداری بدهکار بوده و مبلغ هم حدود 60 تا 70 میلیارد تومان بوده است.

65 میلیارد تومان به آقای موسوی به اسم اخوی ایشان واریز می‌کنند.

60 تا 70 مبلغ آن ماجرا بوده و این منجر می‌شود که مراجعه‌ای شود و گویا شهردار از اختیاری که ایشان می‌گوید اختیار قانونی‌اش بوده این بدهی را می‌بخشد و این هولوگرام به آقای موسوی واگذار می‌شود.

شورای شهر تهران چقدر از این موضوع اطلاع داشته؟

اطلاعی نداشت. حداقل خودمان اولین بار از زمانی که توسط آقای میرسلیم مطرح شد، شنیدیم.

بعد از اینکه آقای میرسلیم مطرح کرد، پیگیری کردید؟

بله، این موضوع توسط همان کمیسیون تخصصی دوباره پیگیری شد و در حال تهیه گزارش هستند.

معاونت حقوقی شورای شهر می‌تواند این قصه را پیگیری کند در راستای رد مظالمی که به بیت‌المال شده؟

بله. کمیسیون برنامه و بودجه که این بحث را دنبال می‌کرد پیگیر بود و درخواست کردند که از دفتر اداره کل حقوقی شهرداری آخرین وضعیت این مورد را گزارش کنند که بتوانند دریافت کنند، ببینند چه خبر بوده است.

به عنوان یکی از اعضای شورای شهر تهران از میزان صدور هولوگرام یا فروش تراکم سیار در دوره آقای قالیباف و مدیریت ایشان در شهرداری تهران عدد و رقمی دارید یا خیر؟

خیر. اتفاقی که افتاد و مهم بود [این بود که] دوره جدید تمام این تخلفات را متوقف کرد، دیگر این اتفاق نیفتاد و یکی از مسائل شاید درآمدهایی که امروز می‌بینید، شهرداری یک مقدار دچار مشکل منابع [شده] و مشکل جدی اداره شهر در این حوزه داریم،[به این دلیل است که] این درآمدها به‌طور کلی متوقف شد و ادامه پیدا نکرد و بخشی از مطالبات از گذشته دنبال شد. یک بخشی مربوط می‌شود [به] مثلا چند هزار طلبی که شهرداری تهران از همین مراکز دارد و متاسفانه هنوز پرداخت نشده و یک گیر جدی است. یعنی یکی از مطالبات ما که به نظر می‌رسد، شهرداری در این حوزه یک مقدار دچار کم‌کاری است به روز کردن این مطالبات است که متاسفانه این مطالبات هنوز به روز نشده است.

چند هزار پلاک ثبتی از املاک شهرداری تهران در اختیار دیگران است؟

آماری که ارایه شد ابتدا حدود 2 هزار تا بود...

3 هزار و 700 یا 2 هزار؟ 2 هزار پلاک ثبتی فرمودید...

حدود 2 هزار تا بود. این 2 هزار تا حدود 3 هزار و 700 واحد می‌شود. این عدد خام است اما اگر بخواهیم یک مقدار دقیق‌تر دنبال کنیم، درصد زیادی از این پلاک‌ها و واحدها در اختیار خود شهرداری است؛ یعنی این مجموعه‌ای است که ملک شهرداری است؛ مثلا به عنوان سرای محله در اختیار مناطق است، به عنوان مجموعه‌ای است در اختیار خود معاونت‌های تخصصی. این آمار باید منزه‌سازی شود؛ یعنی این عدد خام 3 هزار و 700 خیلی عدد دقیقی نیست.

شما اطلاعی دارید که املاک خاص شهرداری تهران دست کدام یک از افراد خاص  است؟

بله. هنوز خیلی از این خانه‌ها، یعنی فکر کنم اگر مواردی که باید پس گرفته شود، آخرین خبر که از همکارانم در کمیسیون برنامه و بودجه گرفتم متاسفانه در این بخش هم یک مقدار کم‌کاری شده است. یعنی انتظار من این بود دوستان اولین کاری که می‌کردند، بحث  شفافیت و شفاف کردن این املاک [بود و آن] را به اطلاع عمومی می‌رساندند که در اختیار چه کسی است حتی اگر زورشان نمی‌رسید که از این افراد بگیرند.. .

آقای پرویز فتاح به تلویزیون آمد و گفت این املاک بنیاد مستضعفان است. مال‌مان است می‌خواهیم. پس بدهید. بماند که ایشان با چه انگیزه‌ و نیت و چه هدفی آمد. چرا شورای شهر اصلاح‌طلب یا شهرداری اصلاح‌طلب نمی‌تواند این کار را بکند؟

اتفاقا من معتقدم باید این کار را می‌کردیم و دوستان نکردند.

شما شخصا چه تلاشی کردید که همکاران‌تان در شورای شهر را متقاعد کنید که این کار را بکنند؟

اتفاقا من پیگیر بودم. حتی در این فضا انتظار از دوستان بود اما چون حوزه تخصصی همکاران بود، گفتند ما داریم آماده می‌کنیم ومن انتظار خودم را گفتم.

الان شما می‌توانید 5 خانه را به ما اطلاع‌رسانی کنید که مخاطبان ما بدانند.

من فکر می‌کنم حتما بتوانم- اگر یک نشست دیگر بگذارید- بنده فکر کنم بتوانم با یک لیست کامل از این خانه‌ها خدمت‌تان باشم.

قول می‌دهید که در شورای شهر پیگیری کنید و حداقل از این 3 هزار و 700 پلاک ثبتی صد تا را اعلام کنید که این املاک شهری تهران دست چه کسانی است؟

قطعا. تعدادی که می‌تواند باز پس گرفته شود فعلا آمار اولیه حدود 700 تاست. یعنی آنها که مسجل است که نباید در اختیار طرف مقابل باشد.

املاک نجومی تکلیفش چه شد؟

یک بخشی زیر قیمت وقت داده شده، یک بخشی هم شاید املاک نجومی نبوده؛ یعنی مثلا تعاونی مسکن واگذار شده یک عده از کارکنان شهرداری رفتند گرفتند.

آیا این صحت دارد مثلا یک خانه‌ای در شهرک غرب با 200 متر یا 220 متر به یک مدیر شهرداری آقای ایکس یا خانم ایگرگ با 30 تومان ماهانه سه یا چهار تومان واگذار شده است؟

به نظرم پیدا می‌شود. از این موارد زیاد است اگر یک مقدار وقت بگذاریم از این موارد کم نیست..

آیا شورای شهر اصلاح‌طلبان که یک سال از عمر کاری‌شان باقی مانده است، شهامت این را دارد تمامی تخلفاتی که در هر دوره‌ای- حتی دوره‌ای که ممکن است آقای نجفی یا آقای افشانی یا حناچی بوده باشد-که تخلفات شهرداران تهران و مدیران شهرداران تهران را به سمع و نظر مردم تهران برساند یا نه؟

من فکر می‌کنم که این شورا می‌تواند این کار را بکند و امیدوارم این کار را بکند.

شهامتش را دارد یا ندارد؟

بله، من فکر می‌کنم باید داشته باشد. اگر نداشته باشد حداقل من خودم مدعی‌اش می‌شوم.

یعنی شما آمادگی این را دارید که این اطلاعات را کسب کنید و رسانه‌ای کنید؟

بله، من مدعی می‌شوم.

 از آقای حناچی چه خبر؟ صحت دارد که ایشان استعفا دادند؟

نه، صحت ندارد.

رابطه خوبی بین آقای حناچی به عنوان شهردار تهران و شورای شهر تهران برقرار است؟

شورای شهر منتقد شهرداری است. البته 21 نفر در شورا هستیم ولی قطعا کمیسیون فرهنگی که من نمایندگی می‌کنم، اکثریت قریب به اتفاق از عملکرد شهرداری در این حوزه ناراضی هستیم. گله‌مندیم. خیلی از وظایفی که به‌عهده شهرداری بوده، انجام نشده و من قطعا این گلایه‌ها را هم در سوالاتم هم در تذکراتم، گفتم.

ایشان قرار است به عنوان شهردار تهران باقی بمانند یا امکان تغییر ایشان است؟

من فکر می‌کنم این به ‌شدت برای شهر زیانبار است که یک شهردار احساس کند تا پایان دوره تضمین ‌شده است. شاید نشود از او انتظار کارایی داشت. قطعا این به عنوان یک سند و یک ضمانتنامه منطقی نیست که هیچ شورایی به هیچ شهرداری بگوید تا پایان دوره هستید، خیالت راحت و طبیعتا این جایگاه نظارتی شورا را خدشه‌دار خواهد کرد. چنین تضمینی وجود ندارد.

17302
کد خبر 1425390

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =