شریف‌زاده: امسال در کمال ناباوری ۴۲ هزار داوطلب رشته تربیت بدنی داشتیم

رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی وزارت علوم گفت: در سال‌های گذشته میانگین متقاضیان رشته تربیت بدنی حدود ۵۰۰۰ نفر بوده است، اما طی کار پژوهشی که اتفاق افتاد، امسال این رقم به ۴۲هزار نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ صبح امروز نشست خبری ریاست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم در محل این پژوهشگاه برگزار شد.

علی شریف‌نژاد رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در نشست خبری ظهر امروزش اظهار داشت: امسال یک اتفاق بی‌سابقه در کل تاریخ تربیت بدنی و علوم ورزشی رخ داده که همان حضور 42 هزار داوطلب برای پیوستن به این بخش است. در سال‌های قبل میانگین داوطلبان چهار تا پنج هزار نفر بود. بر همین اساس یک کار کارشناسی و تحلیلی صورت گرفت. ما زمان آزمون را متمرکز با سایر آزمون‌ها کردیم و این باعث شد که سال گذشته به 20 هزار نفر برسد، اما امسال باعث تعجب ما هم شد که 42 هزار نفر داوطلب شده‌اند.

وی افزود: سال گذشته 10 مرکز مسئولیت برگزار آزمون را بر عهده داشتند، اما امسال به 35 مرکز افزایش یافته است. این باعث می‌شود که تردد بین استانی هم کم شود. ما امسال شرایط آزمون‌های عملی را تعدیل کردیم و برخی آیتم‌ها را کنار گذاشتیم.  در کنار این موضوع، دستورالعمل بهداشتی ویژه‌ای را برای احراز آزمون عملی تنظیم کردیم و روی سایت پژوهشگاه قرار گرفته است. 

رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی ادامه داد: بعد از شیوع کرونا در اواخر سال گذشته، اعضای پژوهشگاه برنامه‌ریزی و کارشناسی لازم را برای انجام فعالیت‌های بدنی انجام دادند. در صداوسیما 70 ساعت برنامه در این باره پخش شد تا اطلاعات در سطح جامعه منتشر شود. البته سایر دستگاه‌ها همچون وزارت ورزش نیز وارد این موضوع شدند تا این مسئله کامل‌تر شود.

شریف‌نژاد خاطر نشان کرد: وزارت علوم همه رشته‌ها را موظف کرد که کلاس‌ها به صورت مجازی باشد، اما شرایط در علوم تربیت بدنی متفاوت بود. بر همین اساس جلساتی برگزار شد و دستورالعملی به وجود آمد تا مشکلی ایجاد نشود. 

وی گفت: یکی از مسائل مهم، بحث دوره‌های آموزشی مرتبط با شیوه انجام موارد بهداشتی ویژه باشگاهداران است. با رایزنی‌هایی که با ستاد کرونا داشتیم، خواستیم تمهیداتی برای فعالیت باشگاه‌ها اندیشیده شود. ما قصد داریم یکسری دوره‌های آموزشی را برای باشگاهداران برگزار کنیم تا آنها با رعایت موارد مختلف، فعالیت باشگاه خود را استارت بزنند.

رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی درباره فعالیت‌های این نهاد خاطرنشان کرد: ما 54 طرح در دست اجرا داریم، 37 طرح در مرحله عقد قرارداد است و 26 طرح نیز سال گذشته به پایان رسید. همچنین در سطح بین‌المللی دو طرح مشترک با دانشگاه‌های آکسفورد و همچنین بازل سوئیس داریم. ما همچنین اتاق‌های تندرستی را در دانشگاه‌های مختلف راه‌اندازی کردیم. باید به این نکته نیز اشاره کنم که فعالیت‌های تحقیقاتی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با رشد و استقبال خوبی از سوی نهادهای دیگر مواجه شده که این خبر خوبی است. 

شریف‌نژاد در پاسخ به این سؤال که «فدراسیون‌های ورزشی تا چه اندازه از اطلاعات و یافته‌های این پژوهشگاه و همچنین وسایل ورزشی ساخته شده استفاده می‌کنند؟»، اظهار داشت: باید این سؤال را داشته باشیم که فدراسیون‌ها چقدر نیازهای پژوهشی را به ما معرفی می‌کنند. ما تاکنون 12 قرارداد پژوهشی با فدراسیون‌ها داشته‌ایم و 10 مورد کار نیز برای وزارت ورزش انجام می‌دهیم. خوشبختانه رویکرد سازمان‌های ورزشی و فدراسیون‌ها نسبت به گذشته بهتر شده است. 

وی ادامه داد: متاسفانه این موضوع وجود دارد که تولیدات داخلی به پوشاک و وسایل بدنسازی محدود شده است. ما یکسری نیازهایی در ورزش داریم که حتی یک نمونه ساخته شده داخلی هم نداشتیم، اما با کمک دانشجویان بخش عمده‌ای را ایجاد کرده‌ایم. مشکل اصلی این است که فدراسیون‌ها و نهادها هنوز اعتماد کافی برای خریدن این وسایل ندارند و این مسئله یک چرخه معیوب را ایجاد کرده است. به همین دلیل هم استارتاپ‌هایی که این وسایل را تولید می‌کنند، خودشان به صورت شخصی با افراد ارتباط می‌گیرند. به‌هرحال باید به محصول ایرانی اعتماد شود. 

رئیس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی افزود: خوشبختانه سکه پژوهشگاه نسبت به گذشته در بین فدراسیون‌ها و نهادها رایج‌تر از قبل شده است، اما هنوز فاصله زیادی با ایده‌آل‌ها داریم. به نظرم این یک نیاز دوطرفه است، یعنی ما اعلام آمادگی برای انجام طرح‌های پژوهشی داریم و البته فدراسیون‌ها نیز باید این مسئله را بخواهند. برای مثال ما یک طرح بیرونی دریافت کردیم و آن را در بین همه اعضای پژوهشگاه قرار دادیم و در نهایت نیز بهترین کار و طرحی که آماده شده بود، در اختیار آن نهاد و دستگاه قرار گرفت.

شریف‌نژاد در ادامه این نشست خبری گفت: ما در حال رایزنی با فدراسیون‌ها و نهادها مختلف از جمله فدراسیون فوتبال هستیم تا محصولات ایرانی را به وجود آمده، در اختیار بگیرند. 

وی در پایان تصریح کرد: کارهای مربوط به برگزاری دوازدهمین همایش بین‌المللی تربیت بدنی و علوم ورزشی که بزرگترین رویداد علمی خانواده ورزش کشور است را انجام داده بودیم، اما شیوع کرونا مانع از برپایی آن شد. حالا هم قصد داریم این همایش را به صورت مجازی برگزار کنیم. همچنین 10 نفر از اساتید مشهور خارجی در این همایش حضور خواهند داشت. امیدواریم یک همایش علمی خوب را برای همه علاقه‌مندان در سراسر کشور برگزار کنیم.

258 251

کد خبر 1429861

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =